Jakie alimenty na dziecko z niepełnosprawnością?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
rozwiń więcej
Alimenty a niepełnosprawność dziecka / Alimenty a niepełnosprawność dziecka / shutterstock

To trudne pytanie, ponieważ – wbrew pozorom – odpowiedź nie jest tu jednoznaczna. Jakie przepisy sąd bierze pod uwagę? Od czego zależy wysokość alimentów? Ile wynoszą świadczenia z funduszu alimentacyjnego na niepełnosprawne dziecko w 2025 r.?

Od czego zależy wysokość alimentów na dziecko?

Jeśli chodzi o alimenty na dziecko, to w każdym wypadku decydują w głównej mierze dwa czynniki: możliwości rodzica (zarobkowe, majątkowe) oraz usprawiedliwione potrzeby dziecka. Najogólniej rzecz ujmując usprawiedliwione potrzeby dziecka mają związek z jego żywieniem, pielęgnacją w chorobie czy mieszkaniem. Chodzi tu też o potrzebę dbałości o prawidłowy rozwój dziecka przy uwzględnieniu jego predyspozycji, zainteresowań i talentów. W sprawach o alimenty uwzględnia się zarobki i dochody, jakie rodzic osiągałby, gdyby w pełni wykorzystywał swoje siły i zdolności. A zatem kwota alimentów powinna by „wypadkową” usprawiedliwionych potrzeb dziecka i możliwości rodzica. Według orzecznictwa Sądu Najwyższego, dzieci mają prawo do równej z rodzicami stopy życiowej niezależnie od tego czy żyją z nimi wspólnie, czy też oddzielnie.

Warto pamiętać, iż wykonywanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka polega też na osobistych staraniach rodzica o jego wychowanie.

Przykład

Córka pani Patrycji ze względu na swój wiek i stan zdrowia wymaga codziennej opieki. To sprawia, iż możliwości zarobkowe matki są znacznie utrudnione, a jej obowiązek alimentacyjny w dużej części realizowany jest właśnie poprzez osobiste starania o wychowanie dziecka. W takiej sytuacji obowiązek alimentacyjny ojca, który nie zajmuje się dzieckiem może polegać na pokrywaniu kosztów jego utrzymania, oczywiście przy uwzględnieniu własnych możliwości majątkowych i zarobkowych.

Ważne

To, w jakim zakresie każdy z rodziców będzie łożył na utrzymanie dziecka zależy od konkretnej sytuacji.

Alimenty a świadczenia i zasiłki na dziecko

Warto pamiętać, iż zgodnie z art. 135 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego na zakres świadczeń alimentacyjnych nie wpływają niektóre świadczenia socjalne takie jak m.in. świadczenie wychowawcze (tzw. 800 plus) czy świadczenia rodzinne (np. zasiłek rodzinny, zasiłek pielęgnacyjny). W praktyce oznacza to, iż zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb dziecka powinno spoczywać na rodzicu.

Przykład

„Sądy określając zakres obowiązku alimentacyjnego nie powinny zatem uwzględniać świadczenia wychowawczego. Zobowiązanie rodziców wobec dziecka jest fundamentalne i nie ma możliwości zwolnienia ich z tego obowiązku. A zatem, zmniejszenie wysokości alimentów z powodu uprawnienia do świadczenia wychowawczego, będącego świadczeniem dodatkowym, finansowanym ze środków publicznych, jest nieuprawnione. Nie mniej jednak powódka pobiera takie świadczenie oraz zasiłek pielęgnacyjny, które to winne być wydatkowane na potrzeby córki, jej leczenie, przyjemności” – podkreślił przykładowo Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z 12 grudnia 2023 r. (I ACa 801/22).

Jak długo trzeba płacić alimenty na dziecko z niepełnosprawnością?

Nie istnieje sztywna granica wieku, do której rodzic ma obowiązek alimentacyjny względem dziecka. Rodzice obowiązani są bowiem do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Stanowi o tym art. 133 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Może się zatem zdarzyć, iż nawet dorosłe dziecko nie będzie w stanie utrzymywać się samodzielnie z powodu swojej niepełnosprawności i braku własnych dochodów . Z drugiej jednak strony nie można pominąć przypadków, gdy niepełnosprawność (np., w stopniu lekkim) nie będzie uniemożliwiała podjęcia pracy.

Świadczenia alimentacyjne z funduszu na dziecko z niepełnosprawnością w 2025 r.

W przypadku bezskutecznej egzekucji można ubiegać się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego (istotnym warunkiem jest też próg dochodowy). Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, maksymalnie 1000 zł. Co do zasady świadczenia można otrzymywać do ukończenia przez dziecko 18 roku życia, a w przypadku nauki w szkole lub szkole wyższej - do ukończenia 25 roku życia. W przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności świadczenia z funduszu alimentacyjnego wypłacane są bezterminowo. Taka pomoc nie przysługuje, jeżeli osoba uprawniona została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub w pieczy zastępczej, a także wtedy, gdy zawarła związek małżeński.

Podsumowanie

Przepisy nie określają wprost wysokości alimentów na dziecko z niepełnosprawnością. Kwota takich świadczeń zależy od wielu czynników takich jak wiek dziecka, jego potrzeby (w tym w zakresie leczenia czy rehabilitacji), a także możliwości rodzica. W tego typu sprawach pomocna może okazać się porada eksperta (radcy prawnego lub adwokata). Osoby niezamożne mogą też skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej.

Polecamy: Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy

Prawo
Od 1 września 2025 r. nowy zakaz w usługach. Szczególnie ucierpią kobiety i pracownicy pracujący w tej branży
16 maja 2025

Od 1 września 2025 r. będzie nowy zakaz dla przedsiębiorców, co wpłynie znacznie na branże usług i sytuacje pracowników. Zmiany będą też wpływały na klientów salonów, szczególnie kobiety! Chodzi o konieczność wdrożenia do polskiego porządku prawnego przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych (Dz.U.UE.L.2009.342.59) i jego załączników. Sanepid już alarmuje, że przedsiębiorcy powinni się przygotować na zmianę.

Wyborcze ABC w wyborach prezydenckich w 2025 r. Co każdy wyborca wiedzieć powinien? Jak i gdzie oddać ważny głos?
16 maja 2025

Na konferencji prasowej w dniu 16 maja 2025 r. przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej przedstawili najważniejsze dane i zasady dot. najbliższych wyborów prezydenckich, które odbędą się w niedzielę 18 maja (I tura) i ew. 1 czerwca (II tura).

Wieczór wyborczy na żywo – już 18 maja!
16 maja 2025

Zapraszamy na wyjątkową transmisję wieczoru wyborczego, przygotowaną wspólnie przez redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna.

5 mniej znanych świadczeń z MOPS. Kto je otrzymuje?
16 maja 2025

Wsparcie udzielane przez ośrodki pomocy społecznej obejmuje nie tylko zasiłki stałe, okresowe, pielęgnacyjne czy dodatki mieszkaniowe. Jakie jeszcze świadczenia można uzyskać z MOPS? Prezentujemy aktualne kryteria i kwoty obowiązujące w 2025 r.

Osoby niepełnosprawne: Jesteśmy schorowani, zmęczeni, bezradni i zdeterminowani. Zróżnicowanie z uwagi na wiek [Drugi dodatek do renty]
16 maja 2025

Opublikowaliśmy artykuł o bieżącym stanie prac rządu nad ustawą wprowadzającą drugi dodatek do rent - tym razem nie chodzi o rentę socjalną, a chorobową. Po artykule otrzymaliśmy listy od czytelników. Jeden publikujemy.

Wybory 2025. W tych miastach w niedzielę darmowa komunikacja
16 maja 2025

18 maja odbędą się wybory na Prezydenta RP. Mieszkańcy wielu miast będą mogli w ten dzień jeździć komunikacją za darmo.

Darowizna od najbliższych a podatek – czy trzeba coś zapłacić?
16 maja 2025

Darowizna pieniężna od rodzica dla dziecka może być całkowicie zwolniona z podatku – ale tylko wtedy, gdy spełnione zostaną konkretne warunki. Nawet niewielki błąd formalny, np. niewłaściwy sposób przekazania środków, może kosztować podatnika sporo. Jak więc prawidłowo przeprowadzić darowiznę i uniknąć podatkowych pułapek?

Wieczór wyborczy na infor.pl, dziennik.pl i forsal.pl oraz YouTube [Transmisja na żywo]
16 maja 2025

W niedzielę 18 maja o 20:50, redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna zapraszają na wyjątkową transmisję z wieczoru wyborczego. Wspólnie podsumujemy wyniki głosowania, przeanalizujemy pierwsze sondaże oraz porozmawiamy o politycznych scenariuszach na najbliższe miesiące.

Kto musi wymienić prawo jazdy na polskie? Inspekcja Transportu Drogowego zaczęła to intensywnie sprawdzać
16 maja 2025

Inspekcja Transportu Drogowego od końca 2024 roku coraz częściej sprawdza kierowców z państw trzecich, czyli nienależących do UE w zakresie ich prawa jazdy. Co istotne, nie doszło do zmian przepisów w tej kwestii, ale zmieniła się ich dotychczasowa praktyka kontrolna. W czasie kontroli drogowej pokazanie prawa jazdy wydanego poza UE po 185 dniach pobytu w Polsce wiąże się naruszeniem przepisów. Dlaczego? Ma to niebagatelny wpływ na funkcjonowanie polskich firm transportowych, które często zatrudniają truckerów z zagranicy. Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) wskazuje (źródło: Dane statystyczne dotyczące transportu międzynarodowego w 2024), że na koniec ubiegłego roku wydano blisko 116 000 świadectw kierowcom, pochodzącym z krajów spoza UE. Jakie są konsekwencje działań ITD dla przewoźników i kierowców?

Polska bez pracowników? Kryzys kadrowy pogłębia się – migranci mogą być ratunkiem, ale biurokracja blokuje zatrudnianie
16 maja 2025

Do 2035 roku Polska straci ponad 2 miliony pracowników. Czy cudzoziemcy uratują nasz rynek pracy? Eksperci alarmują: potrzeba prostszych i szybszych procedur migracyjnych, bo bez nich polska gospodarka nie poradzi sobie z demograficznym kryzysem.

pokaż więcej
Proszę czekać...