Dlaczego warto zabezpieczyć alimenty na dziecko?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
rozwiń więcej
Dlaczego warto zabezpieczyć alimenty na dziecko? / Dlaczego warto zabezpieczyć alimenty na dziecko? / Shutterstock

Zabezpieczenie alimentów jest ważnym i pomocnym rozwiązaniem na czas trwania postępowania. Pozwala na uzyskanie świadczeń na dziecko jeszcze przed wydaniem przez sąd wyroku. Biorąc pod uwagę fakt, iż proces o alimenty może być rozciągnięty w czasie, takie rozwiązanie może realnie pomóc w zabezpieczeniu interesów dziecka.

Co trzeba wiedzieć o zabezpieczeniu alimentów na dziecko?

  • zgodnie z przepisami sąd powinien rozpoznać wniosek o zabezpieczenie alimentów niezwłocznie, nie później niż w terminie tygodnia od dnia wpływu pisma do sądu;
  • postanowienie sądu zabezpieczające alimenty jest natychmiast wykonalne;
  • wniosek o zabezpieczenie alimentów jest wolny od opłat sądowych.

Wniosek o zabezpieczenie alimentów

Wniosek o zabezpieczenie najlepiej złożyć już w pozwie o alimenty. Można to też zrobić w oddzielnym wniosku w trakcie procesu. Co istotne, w sprawach o alimenty, podstawą zabezpieczenia jest jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia (art. 753 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego). Oznacza to, iż wnioskujący o zabezpieczenie alimentów nie musi udowadniać swoich twierdzeń, wystarczające jest ich uprawdopodobnienie. W praktyce można to zrobić za pomocą dokumentów (m.in. odpis aktu urodzenia dziecka), oświadczeń i innych środków. Ważne, by taki wniosek został starannie uzasadniony.

„Uprawdopodobnienie roszczenia w postępowaniu zabezpieczającym, przy uwzględnieniu treści art. 243 k.p.c. oznacza, że uprawniony przedstawił i należycie uzasadnił twierdzenia, które stanowią podstawę dochodzonego roszczenia” – podkreślił Sąd Apelacyjny w Poznaniu w postanowieniu z 17 lipca 2013 r. (I ACz 1182/13).

Ważne

Sąd w przypadku zabezpieczenia nie przeprowadza formalnych czynności dowodowych. Taka konstrukcja przepisów jest zatem sporym ułatwieniem.

Jaka kwota zabezpieczenia alimentów na dziecko?

Pomimo faktu, iż orzeczenie o zabezpieczeniu alimentów jest dość „prowizoryczne”, to sąd bierze pod uwagę zarówno usprawiedliwione potrzeby dziecka, jak i możliwości rodzica (na podstawie okoliczności uprawdopodobnionych we wniosku). To kluczowe kwestie dla ustalenia kwoty zabezpieczenia alimentów.

Ważne

Ostateczna wysokość zasądzonych w wyroku alimentów może być inna niż wskazana w postanowieniu zabezpieczającym.

Zabezpieczenie w pozwie o podwyższenie alimentów

Wniosek o zabezpieczenie można złożyć również w sprawach o podwyższenie alimentów. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Ważne jest zatem, aby wykazać, iż od ostatniego orzeczenia zwiększyły się usprawiedliwione potrzeby dziecka.

Prawo
Braun głosuje na Nawrockiego. Link do wypowiedzi
29 maja 2025

29 maja 2025 r. Grzegorz Braun wyraził swoje poparcie dla Karola Nawrockiego. Powiedział wprost, że będzie na niego głosował w najbliższą niedzielę.

Co z polskim PKB? Prognoza jest jednoznaczna
29 maja 2025

Polska gospodarka ma się nieźle – według analityków wzrost PKB wyniesie 3,5 proc. w 2025 roku i 3,4 proc. w 2026. Eksperci podkreślają, że nasz kraj pozostaje jednym z liderów wzrostu w UE. Wsparciem będą spadająca inflacja i rosnące realne dochody. Nie brakuje jednak wyzwań – słaby eksport, niedobór siły roboczej i napięcia handlowe z USA mogą osłabić ten pozytywny trend.

Kobiety głosują na Trzaskowskiego, a mężczyźni na Nawrockiego [SONDAŻ]
29 maja 2025

Sondaż Opinia24 dla 2 tury wyborów przeprowadzony na zlecenie RMF FM: kto lepiej zadba o interesy na arenie międzynarodowej. Jakie są wyniki badania? Oprócz odpowiedzi na pytanie sondażowe widać m.in., że kobiety głosują na Trzaskowskiego, a mężczyźni na Nawrockiego.

Końskie: debata jednoosobowa. Trzaskowski w Kaliszu
28 maja 2025

Końskie: 28 maja o godz. 20:00 odbyła się debata jednoosobowa. Rafał Trzaskowski, zgodnie z zapowiedziami, nie przyszedł na debatę. Był na wiecu wyborczym w Kaliszu. Jakie były wyniki pierwszej tury wyborów w Końskich?

Dodatek emerytalno-rentowy dla ojców nie tylko dla matek. Wielki przełom w interpretacji przepisów [wyrok TSUE]
29 maja 2025

Jakiś czas temu opisywaliśmy dodatki do emerytury czy renty dla kobiet, jak i świadczenie MAMA 4+. Teraz przyszedł czas na analizę bardzo aktualnego wyroku TSUE bo z 15 maja 2025 r. dotyczącego dodatku emerytalno-rentowy dla ojców, nie tylko dla matek mających jedno lub większą liczbę dzieci biologicznych lub przysposobionych. To wielki przełom w interpretacji przepisów. Czas więc zająć się bardziej szczegółowo zagadnieniami w sprawie stopniowego wprowadzania w życie zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zabezpieczenia społecznego mężczyzn w dziedzinie zabezpieczenia społecznego.

Debata w Końskich: Gdzie obejrzeć? Transmisja na żywo
28 maja 2025

Dzisiaj na miejskim rynku w Końskich Telewizja Republika organizuje "debatę kandydatów na prezydenta". Według zapowiedzi, ma w niej wziąć udział kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki, nie będzie natomiast kandydata KO Rafała Trzaskowskiego.

W Sejmie wciąż o drugim dodatku do renty. Pierwszy właśnie zaczyna być wypłacany [Przykład] [Tabela]
28 maja 2025

Pierwszy dodatek dla rencistów, to dodatek dopełniający. Jego wypłaty są z wyrównaniem od stycznia 2025 r. (wyrównanie uwzględnia też marcową waloryzację.) Natomiast gorzej wygląda sprawa drugiego dodatku – tym razem dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy (tzw. renta chorobowa). Wciąż nie mamy upublicznionego projektu nowelizacji przepisów. Wszystko się prawdopodobnie rozbija o stan budżetu oraz zgodę Ministra Finansów. 

Co dalej z urlopem stażowym? Stały Komitet Rady Ministrów zatwierdził 22 maja 2025 r. projekt MRPiPS w sprawie zaliczania okresów różnych prac do stażu. Czy miliony Polaków zyskają dodatkowy urlop?
29 maja 2025

Urlop stażowy to temat, który stał się teraz jeszcze bardziej aktualny - za sprawą zmian w zaliczaniu do stażu pracy okresów wykonywanych czynności m.in. na podstawie JDG czy umów cywilnoprawnych. Stały Komitet Rady Ministrów zatwierdził 22 maja 2025 r. projekt Ministerstwa Pracy, w którym przewidziano, że do stażu pracy będą zaliczane okresy działalności jednoosobowej działalności gospodarczej oraz praca wykonywana na podstawie umowy zlecenia. Generalnie koncepcja wydłużania urlopu wypoczynkowego w zależności od stażu pracy wzbudza duże zainteresowanie, ponieważ niesie za sobą obietnicę większego odpoczynku i lepszej ochrony zdrowia pracowników. Pracownicy z krótszym stażem (do 10 lat) nadal mieliby 20 dni urlopu, ale po osiągnięciu 10 lat pracy przysługiwałoby już 30 dni. Co więcej, po każdym kolejnym pięcioletnim etapie okres wypoczynku miałby rosnąć o dodatkowe 5 dni, aż do maksymalnie 40 dni dla osób pracujących co najmniej 20 lat. Czy taka propozycja wejdzie w życie?

Druga tura wyborów: Na kogo zagłosują kobiety? [sondaż]
28 maja 2025

Kobiety mogą odegrać istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Najnowszy sondaż Opinia24 dla Radia ZET pokazuje wyraźne różnice w preferencjach wyborczych między płciami – zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Karol Nawrocki cieszą się dużym poparciem wśród kobiet.

Jak głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich? [FAQ]
28 maja 2025

Kiedy odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich? W jakich dniach obowiązuje cisza wyborcza? Na kogo możemy głosować? Kiedy głos będzie nieważny? Prezentujemy odpowiedzi na często zadawane pytania!

pokaż więcej
Proszę czekać...