Czy absolwent bez doświadczenia to gorszy kandydat?

Magdalena Dąbrowska
Ekspert z zakresu doradztwa personalnego  
rozwiń więcej
inforCMS
Już w trakcie studiów młodzi ludzie muszą zdobywać wiedzę na temat rynku pracy i jego wymogów, aby później, poszukując pracy, sprostać wymaganiom, jakie stawiają przed kandydatami pracodawcy. Pamiętać trzeba jednak, że nie tylko liczą się umiejętności i doświadczenia zawodowe.

Idealny absolwent – kandydat – do pracy, potrafi profesjonalnie przygotować dokumenty aplikacyjne, jest przygotowany do rozmowy z pracodawcą, zna swoje atuty i jest mobilny. Koncerny zagraniczne poszukują osób dyspozycyjnych, chodzi nie tylko o pracę po kilkanaście godzin dziennie, ale także o chęć przeniesienia się do innego miasta lub kraju. Dyspozycyjność jest jednym z ważniejszych elementów przetargowych przy poszukiwaniu pracowników.

Pełnowartościowy kandydat

Wielu pracodawców poszukuje kandydatów tylko wśród studentów i absolwentów. Dlaczego tak jest? Do tej grupy pracodawców zaliczają się m.in. duże międzynarodowe koncerny. Wiele z nich stawia na młodych ludzi bez doświadczenia. Czym się kierują, przyjmując właśnie taką strategię? Dla tych organizacji kluczowa jest świeżość, kreatywność, brak skażenia złymi przyzwyczajeniami. Poszukują osób młodych i ambitnych, które mają otwarte głowy i szybko się uczą, a w zamian oferują bardzo ciekawą pracę, dobrą płacę i możliwość robienia dynamicznej kariery, również zagranicznej.
Ale nie tylko koncerny zatrudniają absolwentów. Obecna sytuacja na rynku sprzyja absolwentom, pracodawcy, redukując koszty, poszukują tańszych pracowników i to jest szansa dla kończących studia. Pracodawcy cenią zarówno wiedzę, jak i doświadczenie absolwentów, które powinni zdobyć już w trakcie studiów. Z pewnością wybiorą tych, którzy np. pracowali w wakacje, odbyli praktyki zawodowe w wybranych kierunkach czy też udzielali się społecznie. Brzmi jak bajka? Niezupełnie. Oczywiście, nie ma róży bez kolców.

Spełnić wymagania

Współczesny absolwent starający się o pracę musi już podczas procesu rekrutacji przekonać swojego przyszłego pracodawcę, że jest właściwym i pod każdym względem idealnym kandydatem. Koncerny międzynarodowe stawiają na umiejętności, potencjał i cechy absolwentów starających się o pracę. Wykształcenie nie jest czynnikiem wystarczającym. Idealny dla firmy międzynarodowej kandydat musi posiadać wiele innych cech, takich jak np. umiejętność analitycznego postrzegania problemów, dążenie do osiągnięcia wyznaczonych celów, umiejętność pracy w grupie, cechy przywódcze, umiejętność pracy z ludźmi. Pracodawcy przedstawieni powyżej nie przyjmują wszystkich kandydatów, proces rekrutacji jest długi i nie jest prosty, dlatego ważne jest, żeby już na początku studiów interesować się ciekawymi pracodawcami, brać udział w targach kariery, na których oni właśnie przedstawiają swoje oferty. Mają również propozycje dla studentów w postaci staży – wiele firm bierze udział m.in. w akcji: „Grasz o staż”. Dzięki takiemu stażowi odbytemu w trakcie studiów można zdobyć wiele ciekawych doświadczeń, rozwinąć nowe umiejętności, a najlepsi mają szansę na etat.

Nie tylko wiedza się liczy

Pamiętajmy, że nie tylko wiedza i doświadczenie, często o zatrudnieniu kandydata decyduje w znacznym stopniu jego osobowość oraz umiejętności interpersonalne. Określone cechy psychologiczne zdeterminowane są poprzez temperament i osobowość. „Absolwent atrakcyjny dla pracodawcy” – podsumujmy, co go powinno cechować: swobodne komunikowanie się w języku obcym (fachowym), kompetencje matematyczne, rozumowanie logiczne, myślenie analityczne i syntetyczne. Ważne jest również myślenie kreatywne, umiejętność rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji. Dobry kandydat powinien posiadać praktyczne umiejętności obsługi najpopularniejszych programów, szybko pisać i sprawnie wyszukiwać informacje. Ponadto pracodawcy cenią umiejętności społeczne i miękkie, takie jak umiejętności prezentacji, pracy zespołowej, porozumiewania się i rozwiązywania konfliktów, a także radzenia sobie w trudnych sytuacjach społecznych. Zaś pożądane cechy to z kolei uczciwość, poczucie odpowiedzialności – tu mam na myśli punktualność i planowanie – przedsiębiorczość, dyscyplina, szacunek dla ludzi i prawa. Pamiętać musimy również o tym, że pracownik reprezentuje w oczach klientów firmę, pracodawcy zwracają także uwagę na wygląd zewnętrzny potencjalnego kandydata, na to, jakie ma maniery, jak się wysławia. No i na koniec to, co chyba najważniejsze – ogromne chęci (którymi można nadrobić wiele braków), jeszcze większe zaangażowanie i koncentracja na tym, co ja mogę dać z siebie firmie. Jeśli pracodawca będzie widział u kandydata  duże zaangażowanie w pracę, skłonny jest ustąpić nawet z części wymagań. Takie postawy i cechy powinniśmy prezentować podczas spotkań z potencjalnym pracodawcą.

Kontakt: mdabrowska@target-consulting.pl

www.targetcc.p


Prawo
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

pokaż więcej
Proszę czekać...