Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Małgorzata Czarnota
rozwiń więcej
Rozmowa z pracodawcą nie będzie taka straszna, kiedy kandydat do pracy będzie miał świadomość, czego może się spodziewać i w jaki sposób należy przedstawić swoją sylwetkę, aby postrzegana ona była jako atrakcyjna.

Najważniejsze dobre przygotowanie

Rozmowa z pracodawcą jest dla wielu osób ogromnym stresem i sytuacją porównywaną do najgorszych egzaminów szkolnych. I dokładnie analogicznie jak w szkole, jeśli osoba nie jest dostatecznie dobrze przygotowana z danego zakresu, to obawa przed porażką jest znacznie większa niż w przypadku dobrego zapoznania się z materiałem. Rozmowa z pracodawcą nie będzie taka straszna, kiedy kandydat do pracy będzie miał świadomość, czego może się spodziewać i w jaki sposób należy przedstawić swoją sylwetkę, aby postrzegana ona była jako atrakcyjna.

Konfrontacja z pracodawcą

Przede wszystkim nie należy rozmowy kwalifikacyjnej traktować jako czegoś „nie do przejścia”. Jest to po prostu jedna z metod rekrutacji, która ułatwia pracodawcy podjęcie decyzji o przyjęciu osoby do swojego zespołu. Dobrze, aby zastanowić się, jak my – jeśli bylibyśmy pracodawcą – podchodzilibyśmy do sytuacji rozmowy z kandydatem. Na pewno żaden pracodawca nie chciałby być postrzegany jako osoba złośliwa, nieprzyjemna itd. Celem pracodawcy jest wyłonienie jak najodpowiedniejszej osoby do pracy – pracownika, który będzie efektywny, skuteczny, ponieważ to warunkuje zyski dla przedsiębiorcy. Zatem należy patrzeć na rozmowę kwalifikacyjną jako moment konfrontacji z pracodawcą, by wzajemnie można było się przekonać, że zarówno pracodawcy jak i pracownikowi odpowiada charakter pracy oraz inne jej elementy. Oczywiście nie wolno sobie zbagatelizować tego spotkania, ponieważ mówi to o naszym profesjonalizmie, rzetelności i odpowiedzialności, a co za ty idzie rzutuje na osobę jako pracownika. 

Proszę opowiedzieć coś o sobie

Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, którymi powinna się kierować każda osoba, która ma przed sobą rozmowę kwalifikacyjną. Przede wszystkim należy się do niej dobrze przygotować. Kandydat do pracy, który nie potrafi odpowiedzieć na proste pytania pracodawcy, wydaje się niekompetentny, nieświadomy swoich mocnych i słabych stron, a co za tym idzie, wiele traci w oczach rozmówcy.

Jako przykład można tu podać bardzo proste pytanie: proszę opowiedzieć coś o sobie. I w tym momencie bardzo często kandydat do pracy podaje informacje, które pracodawca już dawno przeczytał w dokumentach aplikacyjnych bądź prywatne rzeczy, które pracodawcę nie interesują, ponieważ nie są ważne z punktu widzenia jakości wykonywanej pracy. Ten przykład pokazuje jak wiele można stracić poprzez brak odpowiedzi na to pytanie. A tak naprawdę nikt nie będzie lepiej wiedział, jakie informacje można podać, jakie umiejętności uwzględnić, jakie doświadczenia itp. Niż sam kandydat do pracy. Jest to pytanie, które wielu pracodawców zadaje, ponieważ cała odpowiedzialność za jego treść spoczywa na rekrutowanym, natomiast nie zmienia to faktu, że stanowi ono jedno z największych problemów podczas kontaktu z pracodawcą.

Wykształcenie, doświadczenie zawodowe, zalety i wady

Jest również szereg innych pytań, które sprawiają problem. Dlatego też należy sobie wcześniej przygotować na nie odpowiedzi, aby podczas rozmowy nie zastanawiać się nad bardzo prostymi faktami z życia. Zdarza się, że mogą one umknąć, jeśli jesteśmy w stresie, natomiast jeśli będzie to wcześniej przećwiczone, istnieje większe prawdopodobieństwo, że płynnie i bez większego zastanowienia można na nie odpowiedzieć. Dlatego też należy zastanowić się, w jaki sposób mówić o swoim wykształceniu, doświadczeniu zawodowym, umiejętnościach, dodatkowych szkoleniach, mocnych stronach, ale i o swoich wadach. 

Pierwsze wrażenie

Niezwykle istotne jest również przygotowanie się wizualne. Wiedząc, że rozmowa kwalifikacyjna będzie trwała około 10-30 minut, należy mieć świadomość tego, że jak bardzo ważne jest w tak krótkim kontakcie pierwsze wrażenie. Jeśli jest ono pozytywne, wówczas dalsza część rozmowy przebiega w podobnym tonie. I nie chodzi tutaj, aby przebrać się na użytek spotkania z pracodawcą i udawać kogoś kim się nie jest, ale aby zadbać o wszystkie, nawet najdrobniejsze szczegóły, które tworząc całość, dają obraz naszej osoby jako przyszłego pracownika.

Należy pamiętać, że cały strój powinien być jak najbardziej skromny, oficjalny i stonowany. Nie można pozwolić sobie na krzykliwe kolory, błyszczącą i dużą biżuterię czy wycekinowaną torbę. Bez względu na pogodę za oknem, buty powinny mieć zakryte palce i pięty, a długość ubrań powinna być stosowna do sytuacji – kobiety powinny założyć spódnicę do kolan (lub dłuższą), mężczyźni zawsze długie spodnie. Wszystkie dodatki powinny być dyskretne i subtelne. Tutaj należy się bardziej kierować zasadą: im mniej tym lepiej. Niestety, niektórzy wychodzą z założenia, że założą na siebie wszystko co najlepsze, nie patrząc czy jest to stosowne do sytuacji. W takiej sytuacji, pracodawca w najlepszym wypadku, uśmiechnie się pod nosem, lecz prawie zawsze ma poczucie, że dana osoba nie jest na właściwym miejscu.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Dokumenty

Jeśli chodzi o przygotowanie, które będzie postrzegane jako profesjonalne, z pewnością należy zabrać ze sobą wszystkie dokumenty, z jakimi powinien się zapoznać pracodawca, czyli certyfikaty, dyplomy, referencje i inne oświadczenia i potwierdzenia naszych kwalifikacji, o których pisaliśmy w CV. Teczka z takimi dokumentami dodaje nam powagi, a zarazem sprawia, że mamy wszystko pod kontrolą.

Można wcześniej za symulować rozmowę

Rozmowa kwalifikacyjna jest naszym pierwszym kontaktem z pracodawcą i dlatego też należy się do niej dobrze przygotować. Można poprosić kogoś z rodziny czy kolegę, aby postawił się na miejscu pracodawcy i wspólnie można spróbować zasymulować taką rozmowę. Jest to bardzo dobre ćwiczenie, które pozwala się oswoić z sytuacją” przepytywanie” i w realnych warunkach już nie jest taką nowością. Warto również zwrócić się do specjalisty, który pomoże w uwypukleniu mocnych stron i pokaże w jaki sposób mówić językiem korzyści.

Rozmowa to doświadczenie na przyszłość

Najważniejsze jednak, aby potraktować rozmowę jako możliwość sprawdzenia siebie. Nie każda rozmowa kończąca się niepowodzeniem czyli brakiem zatrudnienia jest porażką. Może być ona świetnym doświadczeniem na przyszłość. Jeśli będziemy analizować błędy, jakie popełnialiśmy, pozwoli nam to podczas kolejnych rekrutacji zaprezentować się lepiej.

Zobacz również serwis: Bezrobotny

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...