Darowizna przedsiębiorstwa dziecku. Czy takie przekazanie jest opodatkowane?

Robert Nogacki
radca prawny
rozwiń więcej
Darowizna przedsiębiorstwa dziecku. Czy takie przekazanie jest opodatkowane VAT? / shutterstock

Przekazanie przedsiębiorstwa w formie darowizny, przy zachowaniu warunków kontynuacji działalności przez obdarowanego, może korzystać z wyłączenia z VAT. Kluczowe jest, aby przekazywane składniki majątkowe stanowiły kompletne przedsiębiorstwo, a obdarowany zamierzał kontynuować działalność firmy z wykorzystaniem otrzymanych zasobów.

Do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie stosuje się przepisów ustawy o VAT, tak wynika z art. 6 pkt 1 tej ustawy. W wydanej 5 sierpnia 2024 r. interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał, że pojęcie „transakcji zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, czyli że obejmuje ona wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, nie tylko sprzedaż, ale m.in. również darowiznę (sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.430.2024.1.MJ).

Przekazanie przedsiębiorstwa rodzinnego córce

Wniosek o interpretację złożył przedsiębiorca prowadzący stację diagnostyczną pojazdów od 30 lat. W 2024 r. podjął decyzję o przejściu na emeryturę. W ramach zrządzania majątkiem i planowania sukcesji przedsiębiorca postanowił przekazać stery rodzinnego biznesu w ręce córki. W skład firmy wchodziły nieruchomości, maszyny, a także pracownicy oraz wszystkie zobowiązania i należności wynikające z umowy najmu i dzierżawy rzeczy ruchomych oraz nieruchomości, ze stosunku pracy, czy opłat za media i publicznoprawne.

Składniki te stanowią przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. Tak przekazana firma rodzinna ma nadal funkcjonować pod rządami córki, bez konieczności angażowania przez dodatkowych składników majątkowych, które nie wchodziłyby w zakres nieodpłatnego przekazania.

Darowizna przedsiębiorstwa a opodatkowanie VAT

Pokoleniowe przekazanie rodzinnej firmy miało nastąpić w formie darowizny. Przedsiębiorca planujący sukcesję zapytał, czy transakcja będzie mogła zostać nieopodatkowana podatkiem od towarów i usług. Córka zadeklarowała chęć i zamiar kontynuowania działalności firmy. Przed zawarciem umowy darowizny planowała założyć działalność gospodarczą w takim samym zakresie, co Wnioskodawca, tj. w zakresie diagnostyki i badań technicznych pojazdów mechanicznych z wykorzystaniem tych samych składników majątku. Dodatkowo: złożyć do właściwego Naczelnika urzędu skarbowego zgłoszenie VAT-R i zarejestrować się jako czynny podatnik VAT. Tak by bez dnia przerwy kontynuować prowadzenie firmy.

To musi być przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że ze względu na szczególny charakter regulacji art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przewidującego wyłączenie przedmiotowe z opodatkowania VAT transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, musi być ona interpretowana ściśle. A to oznacza, że zbycie musi dotyczyć albo przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55K.c. (bo przepisy ustawy o VAT nie zawierają definicji przedsiębiorstwa), albo jego zorganizowanej części. Definicję tej ostatniej zawarto w art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług.

Jak poinformował organ, kluczowym dla możliwości zakwalifikowania przedmiotu czynności prawnej jako przedsiębiorstwa w rozumieniu Kodeksu cywilnego, a więc i ustawy o VAT, jest ustalenie, że przedmiot ten stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych o cechach zorganizowania oraz przeznaczenia do prowadzenia działalności gospodarczej – co potwierdza brzmienie art. 552 K.c. O zorganizowanym zespole składników decyduje to, czy można o nich mówić jako o zespole, a nie jako o zbiorze odrębnych elementów. DKIS na potwierdzenie swojego stanowiska powołał się na stanowisko z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 27 marca 2013 r., wydanego w sprawie sygn. akt II FSK 1896/11).

Przekazanie rodzinnej firmy bez VAT

Dyrektor KIS wskazał, że dodatkowo należy poddać pod ocenę, czy w związku z przekazaniem ww. zespołu składników istnieje zamiar dalszego kontynuowania przez nabywcę działalności gospodarczej prowadzonej przez zbywcę przy pomocy tych składników, a także rzeczywistą możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o te składniki.

Ponieważ ze zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza przekazać w formie darowizny stację diagnostyczną wraz z nieruchomościami i urządzeniami diagnostycznymi w formie kompletnego przedsiębiorstwa zdatnego do prowadzenia działalności, zaś Córka Wnioskodawcy deklaruje wolę kontynuowania tej działalność w takim samym zakresie jak wcześniej, a umowę darowizny można traktować jako transakcję zbycia na gruncie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, DKIS potwierdził, że nie będzie ona podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Family Office, fundacja rodzinna i planowanie sukcesji

O tym w jaki sposób przekazać firmę, jej składniki i majątek warto decydować z pełną świadomością konsekwencji podatkowych i prawnych. Dobranie odpowiednich narzędzi sukcesji w zależności od celów nestora, jego dzieci a także ich indywidualnych uwarunkowań czy struktury przekazywanego przedsiębiorstwa jest elementem strategicznego planowania w ramach tzw. Family Office. Świadome podejście do tematu sukcesji znacznie zwiększa szanse przedsiębiorstwa na przetrwanie i tym samym na zabezpieczenie rodziny na kolejne pokolenia. Według badań prowadzonych na Uniwersytecie Connecticut w roku 2009, 47,7 % firm rodzinnych upada na skutek śmierci założyciela, zaś 29,8% - nieoczekiwanej śmierci właściciela. Jeśli ta zmiana miała charakter uporządkowany to odsetek niepowodzeń spada do 16,4%. Jeśli natomiast właściciel sam odszedł na emeryturę, przekazując stery w firmie za swojego życia, ale sprawując dalej kontrolę właścicielską, tu odsetek spada do 6,1%.

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Prawo
Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

pokaż więcej
Proszę czekać...