Uważaj na zwolnione darowizny

Duża darowizna udzielona bliskiej rodzinie – zwłaszcza zwolniona z podatku, może zainteresować urząd skarbowy.

Urząd bada fikcyjne darowizny

Teoretycznie złożenie oświadczenia o dokonanej darowiźnie na druku SD-Z2 powinno rozwiązywać sprawę podatku. Tymczasem rozwiązuję jedynie kwestię podatku od spadków i darowizn – ten nie będzie brany pod uwagę (zgodnie z założeniem art. 4a ustawy o ww. podatku). Jednakże może się zdarzyć, że urząd skarbowy zainteresuje się kwestią tego, skąd darczyńca miał środki na dokonanie darowizny i czy przypadkiem darowizna nie ma fikcyjnego charakteru.

Udowodnij skąd masz pieniądze

Zdarza się, że deklarowane darowizny (w dużej wysokości) pochodzą od osób, których dochód składa się (zgodnie z deklaracjami PIT) jedynie z niewielkiej renty czy emerytury. W takich sytuacjach Urząd Skarbowy przystępuje do kontroli. Z jednej strony bada, czy darczyńca miał deklarowane środki, a jeśli tak to jakie było ich źródło pochodzenia. Z drugiej strony bada czy do darowizny w ogóle doszło, a udzielona darowizna nie była przypadkiem próbą zalegalizowania pieniędzy pochodzących ze źródeł nieujawnionych czy wręcz pochodzących z przestępstwa.

Nie wrabiaj darczyńcy

W przypadku kontroli skarbowej (jeśli do dotyczy np. zakupu nieruchomości – gdzie kupujący nie jest w stanie wykazać wszystkich dochodów) – często dochodzi do tego, że podatnik powołuje się na otrzymane darowizny… mimo, że faktycznie do nich nie doszło. W takim wypadku powołują przed US osoby, które (rzekomo) udzieliły darowizny. Co do zasady podatek od spadków i darowizn dotyczy obdarowanego – co nie znaczy, że Urząd Skarbowy nie może zainteresować się rzekomym darczyńcą.

Należy wówczas pamiętać o tym, że możemy takiej osobie przysporzyć kłopotu:
- raz, że urząd skarbowy może zacząć prześwietlać jej majątek (kiedy deklarowane przychodu nie pozwalałaby na dokonanie takiej darowizny, dwa oświadczenia mogą podlegać odpowiedzialności karnej jak za składanie fałszywych zeznań przez świadków.

Prawo
Darmowe parkowanie w długi weekend majowy. Warszawa da odpocząć kierowcom
30 kwi 2024

Darmowe parkowanie w Warszawie. W tym roku długi weekend majowy ułożył się tak, że przez pięć dni, od środy do godz. 8.00 w poniedziałek, kierowcy parkujący w strefie płatnego parkowania nie muszą płacić za postój.

To była jedna z najgłośniejszych afer III RP. Sprawa Amber Gold wraca na wokandę
30 kwi 2024

Sprawa Amber Gold, jednej z najgłośniejszych afer III RP, wraca na wokandę - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Sąd Apelacyjny w Warszawie ma rozstrzygnąć, czy państwo zapłaci odszkodowania poszkodowanym.

Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

pokaż więcej
Proszę czekać...