Już nie tylko walka z alkoholem i tytoniem. Wśród priorytetowych zadań rządzących odnoszących się do dzieci i młodzieży na czoło wysuwa się również sport. Nie ma bowiem wątpliwości co do tego, że to właśnie ruch może zapobiec powstawaniu problemów społecznych i zdrowotnych.
Jesteśmy na półmetku wakacji, jednak wiele osób myśli już o zbliżającej się jesieni i nowym roku szkolnym 2025/2026. Wrzesień oznacza bowiem dla wielu rodzin konieczność przeorganizowania życia codziennego i wdrożenie nowego harmonogramu działania. Zaczynają się nie tylko lekcje w szkołach, ale zazwyczaj również szereg zajęć dodatkowych, w których uczestniczą dzieci i młodzież. Pogodzenie potrzeb członków rodziny w różnym wieku wymaga w tej sytuacji doskonałej organizacji i zaangażowania niemałych środków finansowych. Na wagę złota mogą więc okazać się w tej sytuacji zajęcia, w których można uczestniczyć bezpłatnie.
Sport w życiu codziennym dzieci i młodzieży
W ostatnich latach sport i wychowanie fizyczne dzieci i młodzieży, ale również aktywność fizyczna osób dorosłych, mieszczą się w kręgu szczególnych zainteresowań rządzących. Wiele uwagi poświęcają tym zagadnieniom resorty edukacji, sportu i zdrowia, ale w działaniach nie ustają również rozmaite stowarzyszenia i fundacje. Dlaczego tak się dzieje? Chodzi m.in. o przeciwdziałanie problemom związanym z otyłością, z którymi zmagają się już nie tylko dorośli, ale również coraz młodsze dzieci.
Jedną z fundacji działających na tym polu jest Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, która wspiera realizację projektów innych organizacji pozarządowych, jednostek samorządu terytorialnego, klubów sportowych, instytucji edukacyjnych itd. poprzez udzielanie darowizn pieniężnych na zadania z obszaru sportu i edukacji. Działania w zakresie sportu mogą w tym wypadku obejmować m.in.: organizację turniejów, zawodów, zajęć sportowych , zakupu sprzętu sportowego, wynajęcie sprzętu sportowego i obiektów sportowych, obsługę techniczną, medyczną, sędziowską, ubezpieczenie, wynagrodzenie trenerów, instruktorów, budowę i renowację infrastruktury.
Można dostać 20 tys. złotych bez wkładu własnego
O pieniądze mogą starać się podmioty działające na rzecz dobra publicznego, niedziałające wyłącznie w celu osiągnięcia zysku, zarejestrowane na terenie RP i prowadzące działalność na terenie RP lub poza jej granicami. Mogą to być np. stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe, jednostki samorządu terytorialnego, kościelne osoby prawne, muzea, domy kultury, biblioteki, inne instytucje kultury, podmioty lecznicze oraz inne organizacje/instytucje. Dofinansowania nie mogą jednak otrzymać m.in.: partie polityczne; związki zawodowe, osoby fizyczne, czy podmioty gospodarcze nastawione wyłącznie na zysk.
Obszary działań, na które można uzyskać mają dotyczyć:
1) dokształcania i podnoszenie kwalifikacji zawodowych poprzez m.in. organizacje kursów i szkoleń zawodowych, wsparcie w uznawaniu kwalifikacji zawodowych zdobytych za granicą;
2) aktywizacji zawodowej w tym poradnictwa zawodowego, prawnego i przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych oraz wsparciu w poszukiwaniu pracy;
3) integracji społecznej i zawodowej poprzez organizacje kursów językowych i kulturowych dla obywateli Polski i dla uchodźców;
4) popularyzowanie informacji istotnych ze względu na cele Programu poprzez organizacje programów edukacyjno-informacyjnych.
W przypadku wniosków o dofinasowanie nie wyższe niż 20.000 zł, wkład własny nie jest obowiązkowy, jednak w ocenie merytorycznej wniosku zadeklarowana wartość wkładu własnego i montaż finansowy uwzględniający różne źródła finansowania Projektu są brane pod uwagę. Z kolei przy wnioskach o dofinasowanie powyżej 20 tys. złotych wkład własny musi wynieść minimum 25 proc. ogólnej wartości projektu.
Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć pod adresem https://www.fundacjalotto.pl/.