W każdej szkole znajdzie się mydło

Od września 2011r. w każdej szkole dostępne będzie mydło.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej od września 2011 r. w każdej szkole ma znaleźć się mydło. Uczniowie mają mieć także zapewniony dostęp do ciepłej oraz zimnej wody.

Takie zmiany wynikają z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 października 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Ostatnie wprowadzone w tym zakresie zmiany dotyczyły zapewnienia uczniom możliwości pozostawienia w szkole podręczników. W praktyce dzieci mogą zostawiać książki w szafkach lub w pudełkach.

Obowiązki szkoły

Obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków w szkole należy do dyrektora. Powinien on przynajmniej raz w roku przeprowadzić kontrolę oraz określić kierunki poprawy sytuacji.

Lekcje i przerwy

Uczniowie powinni mieć równomiernie rozłożone zajęcia w poszczególnych dniach tygodnia. Zajęcia nie powinny odbywać się w blokach z tego samego przedmiotu.
Przerwy w zajęciach uczniowie spędzają pod nadzorem nauczyciela. Co ważne, nauczyciele podlegają szkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Jest to szczególnie ważne w przypadku pedagogów prowadzących zajęcia techniczne czy sportowe.

Podczas opadów śniegu teren szkoły powinien zostać oczyszczony ze śniegu i lodu oraz posypany piaskiem.

Sale lekcyjne

Pomieszczenia szkoły powinny być odpowiednio oświetlone. Uczniom zapewnia się także odpowiednią wentylację i ogrzewanie. Minimalna temperatura panująca w salach lekcyjnych powinna wynosić co najmniej 18 stopni C.

Jadalnia

Uczniowie spożywają gorące posiłki jedynie w jadalniach albo w innych pomieszczeniach specjalnie wydzielonych w tym celu.

Zobacz również: Kiedy gmina ma obowiązek zapewnić uczniom dowóz do szkoły?

Zajęcia techniczne

Maszyny i inne urządzenia techniczne powinny być w pełni sprawne i bezpieczne w użyciu. Wyposaża się je w zabezpieczenia, chroniące przed urazami, działaniem substancji szkodliwych dla zdrowia, porażeniem prądem, nadmiernym hałasem oraz promieniowaniem.

Laboratorium

Podczas zajęć chemicznych, gdzie dochodzi do kontaktu z substancjami chemicznymi, na szkole ciąży obowiązek zapewnienia uczniom odzieży oraz obuwia roboczego.

Zajęcia sportowe

Bramki i kosze mocowane są na stałe, co ma zapewnić bezpieczeństwo uczniów.

Ze względu na problemy zdrowotne nauczyciel wychowania fizycznego zwalania ucznia z wykonywania w tym dniu ćwiczeń, o czym powiadamia jego rodziców.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 6 ze zm.);

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Sportu z dnia 18 października 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.

Prawo
Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

pokaż więcej
Proszę czekać...