Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Edukacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ponad 143 mln zł trafi do szkół

Ponad 143 mln zł trafi do szkół samorządowych i niesamorządowych w latach 2023-2024 na realizację inwestycji infrastrukturalnych. Dofinansowanie otrzymają łącznie 242 projekty. Poznaliśmy wyniki rozstrzygnięcia w programie „Inwestycje w oświacie”.

1200 zł dla ucznia za napisanie opowiadania, reportażu lub pamiętnika. Prace można składać do 15 listopada 2023 r.

Nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele mogą przesyłać zgłoszenia do konkursu pod patronatem MEiN „This Game of Mine”. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 listopada 2023 r. Uczeń może otrzymać nawet 1200 zł, a nauczyciel 3000 zł.

Wymiary mebli w szkołach i przedszkolach regulują polskie i jednocześnie europejskie normy. Czy Twoje Dziecko ma dobrze dobraną ławkę poznasz po kolorze stelaża

Wymiary mebli w szkołach i przedszkolach regulują polskie i jednocześnie europejskie normy PN-EN 1729-1:2007 oraz PN-EN 1729-2:2007. Ławki powinny być dopasowane do wzrostu ucznia. Sprawdź czy Twoje Dziecko ma dobrze dobraną ławkę!

5 549 zł - to dochód uwzględniany przy ustalaniu miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta ubiegającego się o stypendium socjalne oraz kredyt studencki

5 549 zł - to dochód uwzględniany przy ustalaniu miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta ubiegającego się o stypendium socjalne oraz kredyt studencki. Zapoznaj się z najnowszym obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.  

REKLAMA

Od 1 do 25 października można składać wnioski o stypendium. Wysokość jednorazowo wypłaconego stypendium wyniesie 17 tys. zł

Wysokość jednorazowo wypłaconego stypendium wyniesie 17 tys. zł. Wnioski można składać już od 1 października 2023 r. Sprawdź kto dostanie stypendium!

14 października 2023 r. mija termin na udzielenie dotacji. Wysokość uzależniona od klasy do której uczęszcza uczeń. Klasy IV - 185 zł na ucznia, klasy V i VI - 238 zł na ucznia, klasy VII i VIII - 330 zł na ucznia

14 października 2023 r. mija termin na udzielenie dotacji. Wysokość uzależniona od klasy do której uczęszcza uczeń. Klasy IV - 185 zł na ucznia, klasy V i VI - 238 zł na ucznia, klasy VII i VIII -  330 zł na ucznia. Podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, podręczniki do zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego lub materiały edukacyjne w przypadku klas I–III wynosi 99 zł na ucznia, materiały ćwiczeniowe w przypadku klas I–III  - 55 zł na ucznia.

Kiedy ZUS wypłaca 300 zł na wyprawkę szkolną? Ważny jest termin złożenia wniosku

Wnioski o 300 zł w ramach programu "Dobry start" rodzice mogą składać do 30 listopada. Rodzice, którzy złożyli wniosek do końca sierpnia, powinni otrzymać przelew najpóźniej 30 września. 

Konkurs wiedzy o piłce nożnej dla uczniów już niedługo! Początek zgłaszania szkół: 18 września 2023 roku.

Konkurs wiedzy o piłce nożnej dla uczniów już niedługo! Początek zgłaszania szkół zaczął się 18 września 2023 roku.

REKLAMA

Sprawdź jaki laptop dostanie uczeń IV klasy. Publikujemy wykaz regionów i modeli dla wszystkich regionów w Polsce

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało kompletny wykaz regionów i laptopów w Polsce. Sprawdź jaki laptop dostanie uczeń!

1 125 zł w terminie do 14 października 2023 r. muszą wypłacić pracodawcy. Sprawdź dla kogo nagroda!

Kwotę 1 125 zł w terminie do 14 października 2023 r. muszą wypłacić pracodawcy. Sprawdź dla kogo nagroda! Czy jesteś w grupie uprawnionych? 

Ruszyły konkursy Narodowego Centrum Nauki. Łączny budżet to 400 mln zł

Ruszyły konkursy Narodowego Centrum Nauki.  Łączny budżet to 400 mln zł . Sprawdź kto może brać udział i dla kogo pieniądze. 

mLegitymacja szkolna - dla kogo, jak aktywować, jak zweryfikować

Aby uczeń mógł aktywować Usługę mLegitymacja szkolna muszą być spełnione następujące warunki przedstawiciele szkoły powinni podpisać porozumienie z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów oraz w szkole powinien działać system do wydawania mLegitymacji.

Od 1.100 zł do 4.400 zł dofinansowania do uzyskania wykształcenia na poziomie wyższym. Sprawdź kto może skorzystać i jak złożyć wniosek!

Planujesz studia? Potrzebujesz dofinansowania? Od 1.100 zł do 4.400 zł dofinansowania do uzyskania wykształcenia na poziomie wyższym. Sprawdź kto może skorzystać i jak złożyć wniosek!

P. Czarnek: inwestycje oświatowe w samorządach w całej Polsce szacowane są na 13,7 mld zł

Inwestycje oświatowe w samorządach w całej Polsce szacowane są na 13,7 mld zł - powiedział w sobotę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w Niedźwiadzie (Lubelskie).

Darmowe podręczniki dla licealistów i uczniów technikum w roku szkolnym 2023/2024. Kto może skorzystać? Sprawdź jak załatwić sprawę krok po kroku

Darmowe podręczniki dla licealistów i uczniów technikum w roku szkolnym 2023/2024. Prezentujemy jak załatwić sprawę krok po kroku.

Bon szkolny 2024 r. Ruszają darmowe wycieczki dla uczniów

„Poznaj Polskę” to flagowy program Ministra Edukacji i Nauki, w ramach którego szkoły mogą otrzymać dofinansowanie na wyjazdy edukacyjne. Już w przyszłym roku wszyscy uczniowie będą mogli wyjechać na jedno- lub dwudniowe wycieczki edukacyjne dofinansowane w ramach „Bon szkolny – Poznaj Polskę”.

330 zł na ucznia. Termin na złożenie wniosku mija 15 września. Zyskaj dodatkowe środki na zakup materiałów edukacyjnych

330 zł na zakup podręczników lub materiałów edukacyjnych otrzyma uczeń klasy VII i VIII. Ile na ten cel dostaną pozostali uczniowie? Jakich formalności należy dopełnić do 15 września?

Coraz więcej dzieci i nastolatków w okresie szkolnym pada ofiarą nękania. Co może zrobić rodzic?

"Prześladowcy i świadkowie często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, jakie grożą za ich czyny. Mobbing rówieśniczy to przecież nie tylko przemoc słowna, ale również fizyczna. Groźby, szantaże, pobicia, nieprawdziwe plotki i wykluczenie - dla wielu z nas brzmi, jak abstrakcja, jednak dla niektórych dzieci jest codziennością w okresie szkolnym" – mówi adwokat Katarzyna Bórawska z kancelarii adwokackiej B-Legal.

Odwołanie dyrektora szkoły za niestosowne publikacje

Organ prowadzący może odwołać dyrektora szkoły w trybie natychmiastowym za publikowanie przez niego obraźliwych treści w mediach społecznościowych. Prawo do wyrażania poglądów musi bowiem ustąpić misji wychowawczej placówki, którą dyrektor kieruje. Obowiązkiem nauczyciela jest takie wychowanie i kształcenie uczniów, aby również poprzez własny przykład wspierać wartości takie jak tolerancja, sprawiedliwość i wolność.

Zdajesz w tym roku na studia? Zapoznaj się z ofertą edukacyjną uczelni i wymaganiami egzaminacyjnymi

"Przygotowaliśmy nową, kompleksową wyszukiwarkę studiów, która będzie już w tym tygodniu uruchomiona na nowym portalu MEiN – portalu edukacja.gov.pl" – powiedział Zastępca dyrektora Centrum Transformacji Cyfrowej MEiN. Uzupełnił, że oprócz informacji o wymaganiach rekrutacyjnych na poszczególne kierunki wyszukiwarka będzie zawierała również dane o ekonomicznych losach absolwentów (m.in. czas poszukiwania pracy, średni poziomu wynagrodzenia i bezrobocie).

Tabelaryczne zestawienie zmian w liście lektur dla poszczególnych klas szkół podstawowych, liceów i techników

Publikujemy zestawienie zmian w liście lektur dla poszczególnych klas szkół podstawowych, liceów i techników. W tabeli uwzględniono nie tylko nowe pozycje, ale również lektury usunięte. 

Zasiłek szkolny 2023/2024. Kto może otrzymać i w jakiej wysokości?

Zasiłek szkolny jest jedną z form pomocy dla uczniów. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać takie świadczenie w roku szkolnym 2023/2024?

System edukacji będzie oparty na bonie edukacyjnym. Pieniądze dla rodziców płacących podatki

System edukacji oparty na bonie edukacyjnym jest "uczciwy", ponieważ każdy, kto płaci podatki, ostatecznie korzysta z tych pieniędzy. "Oczywiście, jeżeli dzieci nie będą osiągać wyników w ramach edukacji domowej to po kolejnych niezdanych egzaminach będą musiały wrócić do jakiejś placówki standardowej" - mówił Urbaniak.

Rok szkolny 2023/24: Szef MEiN ogłosił kolejne zmiany w szkołach. 170 mln zł na edukację prowadzoną przez organizacje pozarządowe, przez Kościół i parafie

Czarnek mówi o dodatkowych pieniądzach na oświatę: Na ten cel przekazaliśmy samorządom łącznie ponad 13,7 mld zł i dalej będziemy to robić. Trzeba modernizować oświatę, trzeba budować, rozbudowywać szkoły. Trzeba sprawiać, by warunki uczenia się dzieci były jak najlepsze, by warunki pracy nauczycieli były jak najlepsze. Wszystko dla przyszłości naszej ojczyzny".

Czy dzieci w przedszkolu mogą myć zęby? Zalecenia na rok przedszkolny 2023/2024

Czy dzieci w przedszkolu mogą myć zęby? Publikujemy aktualne zalecenia organizacyjne dotyczące szczotkowania zębów u dzieci w przedszkolach.

Opłaty pobierane od rodziców za przedszkole nie mogą być wyższe niż 1 zł za godzinę. Organizacja zajęć dodatkowych w przedszkolach

Przedszkole powinno rozszerzać swoją statutową ofertę edukacyjną, w tym o zajęcia dodatkowe uwzględniające potrzeby i możliwości rozwojowe dzieci. Różnorodność tej oferty zależy w głównej mierze od inicjatywy i aktywności dyrektorów przedszkoli. Opłaty pobierane od rodziców za przedszkole nie mogą być jednak z tego tytułu wyższe niż 1 zł za godzinę.

400 zł na wyprawkę szkolną i 500 zł na zajęcia dodatkowe. Te świadczenia przysługują dzieciom w roku szkolnym 2023/2024. Złóż wniosek do 31 października 2023 r.

400 zł na wyprawkę szkolną i 500 zł na zajęcia dodatkowe. Te jednorazowe świadczenia przysługują dzieciom w roku szkolnym 2023/2024. Złóż wniosek jak najszybciej!

WF na nowych zasadach w roku szkolnym 2023/2024. Obowiązkowe testy sprawnościowe dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz uczniów szkół ponadpodstawowych

Obowiązkowe testy sprawnościowe dla wszystkich uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz uczniów szkół ponadpodstawowych już w roku szkolnym 2023/2024. Sprawdź co jeszcze się zmienia!

500 zł Bonu Edukacyjnego w roku szkolnym 2023/2024. Jednorazowa wypłata 500 zł dla dziecka na sfinansowanie zajęć pozalekcyjnych już ruszyła

 Jednorazowa wypłata 500 zł dla dziecka na sfinansowanie zajęć pozalekcyjnych już ruszyła. Pierwsze wypłaty nastąpią we wrześniu.

Do 300 zł wyda na wyprawkę szkolną 13 proc. rodziców, a 37 proc. od 301 do 500 zł

70 proc. rodziców liczy się z większym kosztem wyprawki szkolnej niż rok temu. 13 proc. podało, że na zakupy dla jednego dziecka przeznaczy do 300 zł, a 37 proc. od 301 do 500 zł – wynika z badania SW Research Agencji Badań Rynku i Opinii.

Cyfrowy detoks dla młodzieży. Decyfryzacja – dla wszystkich [WYWIAD]

Przed erą smartfonów narzekano, że w szkołach jest głośno. Dziś niektórzy twierdzą, że jest zbyt cicho. Kiedy scrollujesz to nie biegasz, nie krzyczysz. Zauważalny jest większy spokój na przerwach i większy niepokój w głowie – przed zagrożeniami, jakie niosą z sobą nowe technologie ostrzega terapeuta uzależnień Daniel Dziewit. Remedium na cyfrowe uzależnienia może być cyfrowy detoks i decyfryzacja.

Czy publiczne przedszkole może pobierać dodatkowe opłaty na zakup wyprawki?

Ministerstwo Edukacji i Nauki podkreśla, iż pobieranie dodatkowych opłat na zakup tzw. „wyprawki” lub żądanie zakupu „wyprawki” jest niezgodne z prawem.

Senacka Komisja Edukacji zaproponowała wprowadzenie kilkunastu poprawek do nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Co się zmieni w oświacie w najbliższym czasie?

Uchwalona pod koniec lipca nowelizacja ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw była we wtorek (red. 29.08.2023 r.) przedmiotem prac senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu. Komisja zaproponowała 11 poprawek do nowelizacji.

5 390 zł miesięcznie dla młodego naukowca przez 3 lata. Kto może wystąpić o to stypendium?

Wnioski o przyznanie stypendium dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej będzie można składać prawdopodobnie pod koniec tego roku. W edycji 2022 r. wnioski można było składać od 1 grudnia. Stypendium było przyznawane maksymalnie na 3 lata, a jego wysokość nie może przekroczyć 5 390 zł miesięcznie.

Chcesz ukończyć szkołę w Wielkiej Brytanii lub w Austrii nie płacąc ani grosza? Zgłoś się! Ruszył konkurs na lata 2023-2025

Chcesz ukończyć szkołę w Wielkiej Brytanii lub w Austrii nie płacąc ani grosza? Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata ogłosiło kolejną edycję konkursu Polish Scholarship Scheme o stypendia do zagranicznych szkół w Wielkiej Brytanii i w Austrii na lata 2023-2025. Stypendia pokrywają do 100% kosztów nauki, zakwaterowania oraz wyżywienia.

4 000 zł brutto miesięcznie. Tyle wyniesie stypendium twórcze oraz stypendium z zakresu upowszechniania kultury na 2024 r.

Wysokość kwoty stypendium twórczego oraz stypendium z zakresu upowszechniania kultury wynosi 4 000 zł brutto miesięcznie. Kto dostanie tę kwotę? 

Więcej owoców i warzyw dostarczanych do szkół w roku szkolnym 2023/2024? Stawka wzrosła o 2 grosze

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości środków finansowych przeznaczonych na wypłatę pomocy krajowej i pomocy unijnej w ramach finansowania programu dla szkół oraz wysokości stawek pomocy finansowej z tytułu realizacji działań w ramach tego programu w roku szkolnym 2023/2024 przewiduje zwiększenie stawki na warzywa i owoce o 2 grosze.

Pieniądze na wyprawkę szkolną dla wszystkich uczniów w wieku od 7 do 20 lat. Ile można dostać?

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24 już 4 września. Jak zawsze początek roku szkolnego wiąże się z wydatkami. Sprawdź ile dostaniesz na ucznia w wieku od 7 do 20 lat.

Darmowe obiady dla dzieci w szkołach w roku szkolnym 2023/24. Czy musisz składać wniosek?

Uczniowie do 2023 r. mogli korzystać z darmowych obiadów na podstawie rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu”. Program ten trwał od 2019 r. do 2023 r. Do grudnia uczniowie mają więc szansę na darmowe posiłki. Co z darmowym obiadem od stycznia 2024 r.? 

Rowery dla uczniów klas pierwszych w roku szkolnym 2023/24. Dla I klas rowery, dla IV laptopy.

Rower dla Pierwszaka to akcja gminy Szprotawa  zachęcająca do aktywności sportowej i zdrowego stylu życia od najmłodszych lat. Wszyscy uczniowie klas I w roku szkolnym 2023/24 dostaną rower.

100 zł na dziecko. Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2023/24

Oprócz 300 zł z Programu Dobry Start ubiegać się można o 100 zł dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2023/24. 

Kiedy najlepiej złożyć wniosek o wyprawkę dla ucznia w roku szkolnym 2023/24? Okazuje się, że masz niecałe dwa tygodnie!

Wniosek o wyprawkę szkolną 2023/2024 należy złożyć jak najszybciej. Szanse na otrzymanie przelewu we wrześniu mają tylko nieliczni. Sprawdź kiedy złożyć wniosek aby pieniądze trafiły na konto we wrześniu.

Poprawkowe egzaminy maturalne 2023 r. - kiedy, termin wyników, tematy

Poprawkowe egzaminy maturalne odbędą się 21 i 22 sierpnia 2023 r. Maturzyści wyniki matur poprawkowych poznają dopiero 8 września. 

Znamy termin egzaminu ósmoklasisty oraz maturalnego w 2024 r. Sprawdź harmonogram!

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała terminy egzaminu maturalnego oraz egzaminu ósmoklasisty w 2024 r. Znamy szczegółowy harmonogram obu egzaminów. 

Gry wideo w kanonie lektur szkolnych. To jedna z nowości w roku szkolnym 2023/24

Gry wideo w kanonie lektur szkolnych. This War of Mine” oraz „Gra Szyfrów wprowadzone na listę lektur uzupełniających rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki.

Podręczniki w roku szkolnym 2023/24. Dotacja podręcznikowa - termin, wniosek, rozporządzenie

Koszty związane z podręcznikami i materiałami edukacyjnymi w szkołach osiągają łączną kwotę 99 zł na ucznia w klasach I-III. Dla uczniów tych samych klas, materiały ćwiczeniowe to wydatek 55 zł. Kiedy jednak przekroczy się próg klasy III wydatki znacznie zwiększają się.

Od 99,20 zł do 248,00 zł miesięcznie otrzymają uczniowie w roku szkolnym 2023/24. Termin składania wniosków upływa z dniem 15 września 2023

Wysokość stypendium wypłacanego uczniowi wynosi od  99,20 zł do 248,00 zł miesięcznie i może być wypłacone od jednego do dziesięciu miesięcy w danym roku szkolnym. Termin składania wniosków upływa z dniem 15 września 2023 r.

Stypendium szkolne 2023/2024 - kryterium dochodowe

Komu przysługuje stypendium w roku szkolnym 2023/24? Do kiedy złożyć wniosek o stypendium? Sprawdź!

Wycofanie lekcji HiT-u i religii. Od kiedy?

W upływającej kadencji Sejmu Lewica złożyła 230 projektów ustaw; gdyby zostały wprowadzone w życie, Polska byłaby bezpieczna - mówił w sobotę wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. Lewica zapowiada "deczarnkizację" polskiej szkoły; wycofanie lekcji HiT-u i religii, powrót dofinansowania in vitro.

Rewolucyjne zmiany w roku szkolnym 2023/24. Sprawdź co się zmienia!

Rok szkolny 2023/24 coraz bliżej. Czeka nas wiele zmian. Testy sprawnościowe z wf-u, laptopy dla uczniów i nauczycieli to tylko niektóre z nich. Sprawdź co zmienia się w roku szkolnym 2023/24!

REKLAMA