REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Edukacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Biskupi niezadowoleni ze zmian w związku z lekcjami religii w szkołach

Konferencja Episkopatu Polski opublikowała w środę stanowisko w sprawie zmian w organizacji lekcji religii w szkołach podejmowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Biskupi wyrażają sprzeciw. 

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Chociaż uczniowie i rodzice raczej myślami są teraz przy zakończeniu roku szkolnego 2023/2024 to warto mieć na uwadze, jaki będzie rozkład zajęć i wolnego po wakacjach. Kiedy jest rozpoczęcie roku szkolnego? Jak wypadają ferie? Kiedy zaczynają się wakacje. Sprawdzamy. 

Min. edukacji B. Nowacka reformuje WF w szkołach. Podwyżki dla nauczycieli WF-u za dorabianie po godzinach i w weekendy

Będą zmiany w testach sprawnościowych uczniów. Tak, aby nie dzielić uczniów na dwie grupy: wybitnie sprawnych i tych mających kłopoty na WF-ie. Baza wyników z testów nie będzie służyła wyłapywaniu talentów (od tego będą inne programy przeznaczone dla utalentowanych sportowców).

Problem z wycieczkami szkolnymi. Można dostać 1250 zł dofinansowania na osobę, rusza nabór wniosków, ale nauczyciele nie chcą jechać.

Zamieszanie wokół wycieczek szkolnych trwa. W ramach programu Podróż z klasą można dostać nawet 1250 zł dofinansowania na osobę, ale nauczyciele nie chcą jechać. Nie znikają problemy z czasem pracy i wynagrodzeniem.

REKLAMA

MEN lubi zmiany. Kalendarium roku szkolnego 2024/2025 zaskakuje. Ferie zimowe dla niektórych województw wypadną na wiosnę?

Kalendarium nowego roku szkolnego zaskakuje. Ferie zimowe dla niektórych województw zamienią się w wiosenne. Ich terminy rozpoczną się 20 stycznia, a zakończą dopiero 2 marca. Którym województwom wypoczynek przypadnie w najmniej pożądanym terminie?

Nowy rok szkolny rozpocznie się już z nowymi zasadami. Termin wdrożenia mija pod koniec wakacji. Sprawdź, co się zmieniło.

Od 15 sierpnia nowe zasady w przedszkolach i szkołach będą obowiązywały w pełni. Od nowego roku szkolnego placówki będą więc musiały w pełni stosować rozszerzoną procedurę weryfikacji. Nieuważanym grozi 1000 zł grzywny. Sprawdź, jak zmieniły się przepisy.

Do 20 tys. zł na wycieczkę dwudniową, do 30 tys. na wycieczkę trzydniową i do 40 tys. zł na wycieczkę czterodniową. Wniosek w imieniu klasy można składać już od 19 czerwca 2024 r.

Nabór wniosków o dofinansowanie do wycieczek rozpocznie się już w czerwcu. Jakie wycieczki będą finansowane? Kto może ubiegać się o dotacje? Gdzie znaleźć niezbędne dokumenty?

Do kiedy trzeba wystawić oceny? Uczniowie mają coraz mniej czasu na poprawy. To już właściwie ostanie dni.

Do kiedy trzeba wystawić oceny? To pytanie w maju zadaje sobie wielu rodziców i uczniów. I faktycznie, to najwyższy czas, żeby się nad tym zastanowić, bo uczniowie mają coraz mniej czasu na poprawy. To już właściwie ostatnie dni.

REKLAMA

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Rekrutacja do szkół średnich 2024 – zasady, terminy, wnioski

Do kiedy trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Kiedy jest rekrutacja uzupełniająca? Do ilu szkół można złożyć dokumenty?

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Co na maturze rozszerzonej z języka polskiego 20 maja 2024 r. [ARKUSZE]

Maturzyści, którzy zdecydowali się zdawać egzamin z języka polskiego w wersji rozszerzonej dziś, 20 maja o godz. 9:00 zasiedli do pisania. Na napisanie egzaminu mają 240 minut. 

Odpowiedzi ekspertów z języka angielskiego. Arkusz egzaminacyjny [Egzamin ósmoklasisty 2024 r. CKE i PDF]

Egzamin ósmoklasisty 2024 r:  Publikujemy arkusz egzaminacyjne i odpowiedzi na pytania - egzamin z języka obcego zakończył dziś zmagania ósmoklasistów. Powodzenia w szkole średniej.

Nauczyciele: Wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, godziny doraźnych zastępstw i inne składniki w 2024 r.

Na dodatkowe składniki wynagrodzenia nauczycieli należy tworzyć specjalny fundusz. Co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych powinien wynosić fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.

Egzamin ósmoklasisty 2024. 15 maja matematyka

Dziś przeprowadzony zostanie pisemny egzamin z matematyki. Jest to druga część egzaminu ósmoklasistów. We wtorek uczniowie pisali egzamin z języka polskiego. W czwartek odbędzie się egzamin z języka obcego.

Matura 2024. 15 maja pisemny egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym

Do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym maturzyści przystąpią rano. Po południu odbędą się pisemne egzaminy z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym. Egzaminy z tych przedmiotów nie są obowiązkowe.

Egzamin ósmoklasisty 2024 r: Odpowiedzi. Dwa tematy wypracowania (200 wyrazów) z języka polskiego. Arkusze egzaminacyjne? [PDF]

Egzaminem z języka polskiego rozpoczął się trzydniowy egzamin ósmoklasisty. Egzamin zakończył się i na Infor.pl publikujemy arkusze egzaminacyjne i odpowiedzi na pytania (opracowali je eksperci z serwisu "Polski Gryzie").

W szkołach będzie nowy przedmiot. Praktyczne lekcje i debaty oksfordzkie. Trwają prace zespołu eksperckiego.

W szkołach będzie nowy przedmiot. Praktyczne lekcje i debaty oksfordzkie. Trwają prace zespołu eksperckiego nad podstawą programową edukacji obywatelskiej.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Już jutro uczniowie sprawdzą swoją wiedzę z języka polskiego

Między 14 a 16 maja 2024 r. odbędzie się egzamin ósmoklasisty. Na pierwszy ogień - język polski. Do egzaminu przystąpi ponad 226 tys. uczniów. Jest to warunek ukończenia szkoły podstawowej. 

Matura 2024. 13 maja m.in. rozszerzony angielski

Maturzyści dziś rano przystąpią do pisemnych egzaminów z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym. Po południu odbędzie się pisemny egzamin z filozofii.

Nagroda jubileuszowa dla nauczyciela co 2 lata. Czy to możliwe? Sprawdź, jak dostać przelew trzy razy w ciągu 6 lat [WYLICZENIA]

Nauczyciel dostaje nagrody jubileuszowe kolejnych stopni w odstępach 5 lat pracy, przy czym nagroda najniższego stopnia przysługuje za 20 lat pracy. Jednak okazuje się, że sposób naliczania nagród nie jest idealny i przy odrobinie starań można dostawać przelew znacznie częściej.

W 2024 r. od 230,00 zł do 320,00 zł dla uczniów klas I-III na powszechną naukę pływania. Sprawdź zasady.

W 2024 r. przeznaczono od 230,00 zł do 320,00 zł dla uczniów klas I-III na naukę pływania. Program powszechnej nauki pływania to propozycja uczestnictwa w dodatkowych zajęciach sportowych i jest kierowany do dzieci bez selekcjonowania na mniej lub bardziej sprawnych czy uzdolnionych ruchowo.

300 zł czy 400 zł dla ucznia w nowym roku szkolnym? Sprawdź, kto ile dostanie, od czego to zależy i kiedy złożyć wniosek?

300 zł czy 400 zł dla ucznia w nowym roku szkolnym? W roku szkolnym 2024/2025 rodzice uczniów będą mogli liczyć nie tylko na 300,00 zł z tytułu świadczenia Dobry Start, ale także na 100,00 zł dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. Kiedy złożyć wniosek, aby pieniądze dotarły jak najszybciej? 

Matura 2024. Jakie egzaminy 10 maja?

Dziś rano maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z wiedzy o społeczeństwie. Po południu odbędą się pisemne egzaminy z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym. Egzaminy z tych przedmiotów nie są obowiązkowe. Piszą je tylko ci maturzyści, którzy zadeklarowali taką wolę.

Matura z angielskiego. Arkusze egzaminacyjne. PDF. Odpowiedzi. [Poziom podstawowy, 9 V 2024 r.]

Zakończył się pisemny egzamin maturalny z jęz. angielskiego na poziomie podstawowym. Publikujemy arkusze CKE i odpowiedzi naszych ekspertów. 

Zmniejszenie liczby lekcji religii do jednej godziny w tygodniu. Taki jest wstępny plan na rok szkolny 2024/25

Zmniejszenie liczby lekcji religii do jednej godziny w tygodniu. Taki jest wstępny plan na rok szkolny 2024/25. Ministra Nowacka zdradza plany resortu.

Matura 2024 r. Matematyka. Arkusze egzaminacyjne [PDF]. Odpowiedzi [8 V 2024 r. Relacja]

Zakończył się egzamin maturalny z matematyki 2024. Arkusze egzaminacyjne (źródło CKE). Publikujemy odpowiedzi do zadań. Ale także zdjęcia arkuszy egzaminacyjnych, które upublicznili maturzyści na Twitterze jeszcze w trakcie egzaminu. Polecamy też dzisiejsze odpowiedzi z języka angielskiego.

Matura 2024 okazała się łatwa: Maturzyści upublicznili arkusze z matematyki przed CKE. I rozwiązania zadań

CKE opublikował o godz. 14 oficjalne arkusze egzaminacyjne. Infor.pl publikuje odpowiedzi na pytania. 

Jakie zadania na maturze z matematyki? Jaki poziom w tym roku? Ściągnij arkusze egzaminacyjne i odpowiedzi [RELACJA 8 V 2024 r.]

Trwa egzamin maturalny z matematyki. Arkusze egzaminacyjna na Infor.pl o 14.00. I kilkanaście minut później odpowiedzi do zadań. 

Matury 2024. 8 maja pisemny egzamin z matematyki na poziomie podstawowym

Dziś kolejny dzień egzaminów. Maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Jest on obowiązkowy dla wszystkich maturzystów.

Matura 2024 r.: są arkusze egzaminacyjne z języka polskiego (CKE). I odpowiedzi [matura 2024 r. relacja]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Jakie tematy na maturze z języka polskiego w 2024 r.? Ściągnij arkusze egzaminacyjne i odpowiedzi [RELACJA 7 V 2024 r.]

Zakończył się egzamin maturalny z języka polskiego. W artykule arkusze egzaminacyjne (źródło CKE) i odpowiedzi przygotowane przez ekspertów dla czytelników Infor.pl [matura 2024 r. relacja z 7 V 2024 r.]

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

Unieważniono maturę. Kara za upublicznienie zdjęcia arkuszy [matura 2024 r. język polski, 7 V 2024 r.]

Informację przekazał dyrektor CKE dr. Marcin Smolik.

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

Czy trzeba zdawać ustną maturę? Wystartowały egzaminy. Sprawdź, jak zmieniły się zasady.

Czy trzeba zdawać ustną maturę, czy wystarczy zdać egzaminy pisemne? Wystartowały egzaminy, ale czy każdy abiturient musi przystąpić do egzaminów ustnych, skoro nie mają one znaczenia przy rekrutacji na studia?

Matura 2024. Najczęściej wybierane przedmioty. Angielski, matematyka i geografia na czele

Język angielski jest najpopularniejszym wyborem wśród tegorocznych maturzystów, którzy zdają go na poziomie rozszerzonym. Matematyka i geografia zajmują odpowiednio drugie i trzecie miejsce, jak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Od 183,15 zł do 326,70 zł na ucznia. Wypłaty do 3 czerwca 2024 r. Termin na składanie wniosków mija 6 maja 2024 r. Czy wyznaczono dodatkowy termin?

Od 183,15 zł do 326,70 zł na ucznia. Wypłaty do 3 czerwca 2024 r. Termin na składanie wniosków mija 6 maja 2024 r. Czy wyznaczono dodatkowy termin?

Matura 2024. Tematy maturalne z języka polskiego z poprzednich lat

Matura 2024. Jakie tematy wypracowań maturalnych były w poprzednich latach? Jakie lektury się pojawiały? 

Dziennik.pl: Dwie rady dyrektora CKE na egzamin maturalny z matematyki 2024 r.

Dyrektor CKE udzielił dwóch rad maturzystom co do egzaminu z matematyki.

Ostatni test przed matura 2024 r. Rozwiąż zadania z ubiegłego roku. Dziś matematyka [Arkusze egzaminacyjne CKE z odpowiedziami, Formuła 2015 r.]

W artykule odpowiedzi na pytania maturalne z matematyki z 2023 r. (Formuła 2015 r.)

Matura 2024 r. Sprawdź czy rozwiążesz maturę z matematyki 2023 r. [Formuła 2023 r. arkusz egzaminacyjny CKE]

Sprawdź, czy rozwiążesz arkusz z matematyki z "Matura 2023 r."

Matura i egzamin ósmoklasisty zaczną się lada moment. Czas na naukę się kończy, ale wciąż można pomóc uczniom. Sprawdź, co możesz zrobić.

Egzamin ósmoklasisty i matura to punkty zwrotne w edukacji szkolnej. W czasie ich trwania ważna jest nie tylko nauka, ale też świadomy odpoczynek i zdrowy sen. Warto też już na tym etapie uczyć się odpowiedniego zarządzania stresem. Szczególnie ważne jes to tuż przed rozpoczęciem egzaminów, gdy zmęczenie i stres rosną.

Religia i etyka w grupach międzyklasowych. W szkołach i przedszkolach szykują się zmiany. Znamy propozycje MEN

Religia i etyka w grupach międzyklasowych. W szkołach i przedszkolach szykują się zmiany. Znamy propozycje MEN. 30 kwietnia 2024 r. rozpoczynają się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe, które potrwają do 29 maja 2024 r.

19 wolnych dni w maju. Co rodzice zrobią z dziećmi? Czy szkoły zapewnią opiekę najmłodszym?

Maj 2024 r. będzie dla uczniów wyjątkowy. I to nie tylko dla tych, którzy przystąpią do matury i egzaminu ósmoklasisty. Pozostali uczniowie będą bowiem mieli w tym miesiącu aż 19 wolnych dni.  To cieszy uczniów i martwi, a nawet irytuje, rodziców. Dotyczy to szczególnie rodziców najmłodszych dzieci, którym trzeba zapewnić opiekę. 

Wsparcie rodziców w czasie egzaminów. Jak pomóc dzieciom przebrnąć przez stresujący czas

Nawet coraz bardziej niezależne dziecko potrzebuje wsparcia rodzica w procesie kształcenia. Wybór szkoły, pomoc w obraniu właściwej ścieżki, wsparcie przy decyzji o zajęciach dodatkowych to ogromnie ważne kwestie. Jak wspierać wyrozumiale? 

REKLAMA