15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka / Shutterstock

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Co muszą zrobić placówki oświatowe do 15 sierpnia?

Ustawa Kamilka została uchwalona 28 lipca ubiegłego roku. Od 15 lutego obowiązują przepisy dotyczące dodatkowej weryfikacji personelu – każda placówka  w której praca wiąże się z kontaktami z dziećmi musi przestrzegać zasad bezpiecznej rekrutacji, tj. konieczne jest sprawdzenie nowych kandydatów w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. 

15 sierpnia wchodzą w życie kolejne przepisy ustawy, które nakładają na placówki takie jak przedszkola, szkoły, placówki oświatowo-wychowawcze, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, ale też podmioty świadczące usługi turystyczne, a nawet gabinety dentystyczne, obowiązek wdrożenia wszystkich standardów opisanych w ustawie. Chodzi np. o wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi (ze szczególnym uwzględnieniem zachowań niedozwolonych), zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu czy zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia.

Jak wywiązać się z obowiązków?

Mimo, że do wdrożenia procedur pozostał miesiąc, większość placówek wciąż nie wie, jak wywiązać się z nałożonych na nie obowiązków. 

Z doświadczeń warszawskiej kancelarii Legalden, która specjalizuje się w pomocy organizacjom pozarządowym, wynika, że jedynie 10 procent podmiotów do których uda jej się dotrzeć posiada wdrożone „Standardy ochrony małoletnich”. Większość z nich ma problem z nową ustawą, nie wie też czy przepisy obejmują daną działalność. Brakuje też wiedzy, jak podejść do tematu ustalania procedur, nie mówiąc już o przeprowadzaniu weryfikacji, przygotowaniu polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem, dokumentacji szkoleń czy planu działań na wypadek nadużyć. 

– W ostatnim czasie zgłasza się do nas bardzo wielu klientów, świadomych istoty posiadania odpowiednich procedur, którzy nie są w stanie opracować ich samodzielnie. Są to osoby prowadzące zajęcia szachowe dla szkół, oprowadzające wycieczki, psychologowie i terapeuci, szkoły tańca, nawet Koła Gospodyń Wiejskich, małe kluby jeździeckie i placówki medyczne. Każdy z nich, zgodnie z ustawą, musi mieć procedury dostosowane do charakteru i rodzaju prowadzonej działalności, nie może więc być mowy o “gotowcach”, o które pytania niestety też się pojawiają –  mówi mecenas Karol Molendowski z kancelarii Legalden. 

Dopasowanie specyfiki danej organizacji do nowych przepisów zawsze jest wyzwaniem. Tak było np. w przypadku Festiwalu Pol’and’Rock - największym festiwalu muzycznym w Polsce, który od wielu lat gości coraz więcej rodziców z małymi dziećmi. 

– Dzieci były zawsze ważną częścią festiwalowej publiczności. Tegoroczny Festiwal Pol’and’Rock odbywa się jeszcze zanim, według przepisów, musielibyśmy wdrożyć wszystkie dokumenty, ale uznaliśmy, że to jest tak ważny temat, że już teraz wprowadziliśmy Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem, nowe obowiązki dla wszystkich podwykonawców, a także stworzyliśmy Punkt Bezpiecznego Dziecka– podkreśliła Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Dyrektor ds. Medycznych Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Wolontariat i organizacje pozarządowe

Zdaniem niektórych przedstawicieli organizacji pozarządowych, wolontariat może ucierpieć przez wprowadzenie dodatkowych obowiązków formalnych. Jak podkreślają, ten obszar wymaga na pewno dodatkowych regulacji: 

– Jednym z głównych wyzwań jest zapewnienie, aby wszyscy wolontariusze skupieni wokół organizacji i pracujący z dziećmi byli świadomi nowych przepisów i wiedzieli, jak je stosować. Moim zdaniem docelowo wolontariusze współpracujący z organizacją powinni być, chociażby zwolnieni z obowiązku ponoszenia opłat i warto by było rozwiązane to systemowo – uważa Kamil Wrzos z Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości.

Jak wyjaśnia radczyni prawna Natalia Kobus, dla podmiotów takich jak Fundacja, tworzenie procedur jest kwestią bardzo złożoną, a jeżeli tak jak w tym przypadku pojawiają się wolontariusze, sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. Zgodnie z nowymi wymogami, wolontariusze mający kontakt z dziećmi muszą dostarczyć dokumenty do organizacji np. zaświadczenia z Krajowego Rejestru Sądowego, co jest i płatne i okupione wysiłkiem dla wolontariusza, jest jednak konieczne. 

Jakie kary za niewdrożenie przepisów

– Dla placówek, a dokładniej osób odpowiedzialnych za wdrożenie standardów, które w terminie do 15 sierpnia nie wprowadzą wymaganych procedur przewidziane są m.in. kary finansowe, ale na chwilę obecną te kwoty są niewspółmiernie niskie do powagi regulacji. Odpowiedzialność karna grozi także osobom, które nie wywiązują się z obowiązku weryfikacji kandydatów w zakresie sprawdzenia tych osób w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, sprawdzenia zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego lub odpowiednika rejestru karnego w innym kraju, w zakresie określonych w ustawie  przestępstw – mówi radczyni prawna Natalia Kolbus.

Wymogi dotyczące konieczności stosowania Standardów Ochrony coraz częściej pojawiają się też w konkursach grantowych. 

– Ci, którzy nie wprowadzą odpowiednich procedur nie będą mogli liczyć na dodatkowe środki finansowe, a to zwykle jest najbardziej skuteczny motywator, by odpowiednio wywiązać się z obowiązków. Z naszych rozmów z klientami wynika też, że ważny jest odbiór społeczny - coraz więcej właścicieli i właścicielek firm mówi, że wdraża przepisy nie tylko ze względu na kary, ale przede wszystkim ze względu na to, że już dzisiaj dostają pytania o te procedury od swoich klientów. Wdrożenie Ustawy Kamilka staje się nie tylko przepisem, ale przede wszystkim dobrą praktyką, której konsumenci i partnerzy biznesowi oczekują – zauważa mecenas Karol Molendowski z kancelarii Legalden.

 Dużą pracę w popularyzacji Ustawy Kamilka wykonuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Darmowe webinary i porady można też znaleźć w portalu ngo.pl.

Kompleksowo wdrożyć Standardy Ochrony Małoletnich w organizacji pomogą też kancelarie specjalizujące się w obsłudze NGO. Organizacje mogą też liczyć na ich pomoc w przygotowaniu szkolenia i dokumentów do samodzielnego uzupełnienia. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Prawo
Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk
30 kwi 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?
30 kwi 2025

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025
30 kwi 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

Będą zmiany w kodach recept: S – przyznawanych osobom 65+ oraz DZ – dla osób poniżej 18. roku życia, co do odbioru bezpłatnych leków bądź innych produktów medycznych
30 kwi 2025

Trwają konsultacje w zakresie zmian prawa co do wydawania i realizacji recept. Projekt przewiduje umożliwienie farmaceucie lub personelowi wydającemu uzupełnienia recepty o ten kod. Dzięki temu, pacjent otrzyma produkt bezpłatnie, po uzupełnieniu recepty w aptece, bez konieczności ponownego kontaktu z lekarzem czy dodatkowych wizyt u świadczeniodawcy. Przypominamy też o trwającym w wielu gminach w Polsce tzw. PROGRAMIE LEK. W maju 2025 r. też będą dopłaty do leków, nawet do 300 zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...