REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą zmiany w kodach recept: S – przyznawanych osobom 65+ oraz DZ – dla osób poniżej 18. roku życia, co do odbioru bezpłatnych leków bądź innych produktów medycznych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
seniorzy, recepty, projekt
Będą zmiany w kodach recept: S – przyznawanych osobom 65+ oraz DZ – dla osób poniżej 18. roku życia, co do odbioru bezpłatnych leków bądź innych produktów medycznych
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trwają konsultacje w zakresie zmian prawa co do wydawania i realizacji recept. Będzie możliwa korekta recepty, co znacznie uprawni proces. Projekt przewiduje umożliwienie farmaceucie lub personelowi wydającemu uzupełnienia recepty o niezbędny kod. Dzięki temu, pacjent otrzyma produkt bezpłatnie, po uzupełnieniu recepty w aptece, bez konieczności ponownego kontaktu z lekarzem czy dodatkowych wizyt u świadczeniodawcy. Podstawą prawną zmian jest prawo farmaceutyczne. Przypominamy też o trwającym w wielu gminach w Polsce tzw. PROGRAMIE LEK. W maju 2025 r. też będą dopłaty do leków, nawet do 300 zł. Wielu seniorów może więc już teraz korzystać z gminnych programów. Trzeba tylko sprawdzić jakie są warunki.

rozwiń >

Jakiś czas temu opisywaliśmy PROGRAM LEK. Wciąż bowiem mało wie, że w wielu gminach w Polsce obowiązują specjalne programy, które uprawniają do otrzymywania miesięcznego dodatku do zakupów leków. Jest to tzw. PROGRAM LEK. Pogramy obowiązują zwykle cały rok, a dopłata do leków wynosi od 200 do 300 zł. Leki to niezbędna potrzeba życiowa dla wielu osób, które często ze względu na trudną sytuację finansową muszą odmawiać sobie nie tyle jedzenia, czy ubrań, ale właśnie niektórych leków. Co ciekawe, są gminy, w których program ten obowiązuje już ponad 20 lat. W społeczeństwie wciąż jednak nie wie się o takich dodatkach, ponieważ nie wystarczająco dużo się o tym mówi i pisze. Czas to zmienić. Podpowiadamy na jakiej zasadzie działają programy i gdzie szukać informacji. Poniżej omówienie również ważnych informacji, bo projektowanych zmian w zakresie realizacji recept.

REKLAMA

Program lek

Program le

Program lek

INFOR

Majowa dopłata do leków od 200 do 300 zł

Dobra wiadomość, jest jednak taka, że w wielu gminach w Polsce obowiązują specjalne programy, które uprawniają do otrzymywania miesięcznego dodatku do zakupów leków. Jest to tzw. PROGRAM LEK. Co ciekawe, są gminy, w których program ten obowiązuje już ponad 20 lat. W społeczeństwie wciąż jednak nie wie się o takich dodatkach, ponieważ nie wystarczająco dużo się o tym mówi i pisze. Czas to zmienić. Przytaczamy najważniejsze informacje na przykładzie wybranych gmin. Taka pomoc realizowana jest w miejscowych ośrodkach pomocy społecznej, gdzie należy szukać szczegółowych informacji. Mając jednak na uwadze fakt, że takie programy ustanawiane są na mocy uchwały podjętej przez daną gminę, należy zweryfikować jak wygląda to w miejscu, gdzie mieszkamy, według właściwości naszej gminy. Pogramy te mają bowiem charakter pomocy realizowanej w ramach prawa samorządowego – na mocy uprawnienia organów jednostek samorządu terytorialnego. Oczywiście umocowanie do tego daje ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1283, 1572, dalej jako: ustawa). Przepis art. 39 ustawy wprost daje takie umocowanie, ponieważ stanowi, że w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej może być przyznany zasiłek celowy. Zasiłek celowy może być przyznany w szczególności na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych i leczenia, ogrzewania, w tym opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu.

Po co zmiany w receptach?

Ważne

Projektowane zmiany w receptach są kluczowe, ponieważ będzie rozwiązywany kluczowy problem polegający na obecnym braku możliwości skorygowania recepty przez osobę ją realizującą w aptece ogólnodostępnej albo punkcie aptecznym w taki sposób, aby uzupełnić brakujący kod uprawnienia dodatkowego, celem uzyskania bezpłatnego produktu leczniczego (leku), środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, na recepcie dla osoby niepełnoletniej (kod „DZ”) albo seniora (kod „S”).

Zmiany w wydawaniu i realizacji recept na 2025 - ważny informacja dla seniorów i osób niepełnoletnich

W wykazie prac legislacyjnych możemy znaleźć projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, dotyczący zmian w przepisach o receptach (numer w wykazie: MZ 1752, dostępny pod adresem https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12396300, dalej jako: projekt). Projekt został skierowany do uzgodnień, konsultacji publicznych oraz opiniowania.

Ważne

Generalna zasada jest taka, że jeśli brakuje na recepcie kodu potwierdzającego uprawnienia pacjenta, osoba wydająca lek ma możliwość uzupełnienia tego kodu na podstawie innych, dostarczonych dokumentów. Niemniej jednak, dotychczas taka sytuacja nie obejmuje pacjentów poniżej 18. roku życia ani osób po 65., którym przysługuje prawo do bezpłatnego otrzymywania niektórych leków. Stąd też proponowana zmiana przepisów, która ma ma zmienić taki stan rzeczy. Projekt przewiduje umożliwienie farmaceucie lub personelowi wydającemu uzupełnienia recepty o ten kod.

REKLAMA

W sytuacji, gdy obecnie nie ma możliwości, aby osoba realizująca receptę w aptece lub punkcie aptecznym skorygowała ją przez dodanie brakującego kodu (dotyczącego np. bezpłatnego produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego dla osoby niepełnoletniej – kod „DZ” – lub seniora – kod „S”), projekt przewiduje umożliwienie farmaceucie lub personelowi wydającemu uzupełnienia recepty o ten kod. Dzięki temu, pacjent otrzyma produkt bezpłatnie, po uzupełnieniu recepty w aptece, bez konieczności ponownego kontaktu z lekarzem czy dodatkowych wizyt u świadczeniodawcy.

Dokładna treść aktualnego brzmienia projektu jest taka: "(...) zmieniające rozporządzenie w sprawie recept. Na podstawie art. 96a ust. 12 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 686 oraz z 2025 r. poz. 129) zarządza się, co następuje: § 1. W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie recept (Dz. U. z 2023 r. poz. 487, 1734 i 2372 oraz z 2024 r. poz. 991) w § 8 w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie: „1) kod uprawnień dodatkowych pacjenta, z wyjątkiem kodów uprawnienia dodatkowego pacjenta określonych w lp. 5, 8 i 9 załącznika nr 1 do rozporządzenia – osoba wydająca określa go na podstawie dokumentów, o których mowa w § 12 przedstawionych przez osobę okazującą receptę albo na podstawie danych dotyczących wieku świadczeniobiorcy, które osoba wydająca posiada, albo które może samodzielnie ustalić; osoba wydająca zamieszcza ten kod w Dokumencie Realizacji Recepty lub na rewersie recepty papierowej oraz zamieszcza ten kod w komunikacie elektronicznym, o którym mowa w art. 45 ust. 2 ustawy o refundacji, przekazywanym do oddziału wojewódzkiego Funduszu;”. § 2. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

14,5 mln osób skorzysta na zmianach

Jak podaje projektodawca podmioty, na które oddziałuje zmiana to świadczeniodawcy, których jest około 14,5 mln (według danych GUS). To właśnie w stosunku do tej grupy nastąpi poprawa dostępności do bezpłatnych produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych, w przypadkach braku kodu uprawnienia dodatkowego „DZ” albo „S” na recepcie, mimo że uprawnienie to przysługuje.

Będą zmiany w kodach recept: S – przyznawanych osobom 65+ oraz DZ – dla osób poniżej 18. roku życia, co do odbioru bezpłatnych leków bądź innych produktów medycznych

REKLAMA

Dotychczas, kiedy na recepcie brakowało kodu uprawnień dodatkowych, farmaceuta uzupełniał go na podstawie dokumentów wskazanych w § 12 rozporządzenia. Wypełniony kod dodawany był do Dokumentu Realizacji Recepty, zapisywany na rewersie papierowej recepty oraz przekazywany w elektronicznej wiadomości do właściwego oddziału wojewódzkiego Funduszu refundacyjnego, zgodnie z art. 45 ust. 2 ustawy o refundacji. Pomimo tego, należy tu podkreślić, że ta procedura nie obejmowała kodów: S – przyznawanego osobom po 65. roku życia, DZ – dla osób poniżej 18. roku życia, które upoważniają do odbioru bezpłatnych leków bądź innych produktów medycznych.

Podsumowując, trzeba wskazać, że projekt zmiany przepisów określa, że farmaceuta lub technik farmaceutyczny będzie miał możliwość we słanym zakresie i samodzielnie uzupełnić brakujące kody S lub DZ na recepcie. Weryfikacja uprawnienia do bezpłatnego zaopatrzenia zostanie uproszczona dzięki możliwości sprawdzenia daty urodzenia na podstawie widocznego na recepcie numeru PESEL, co eliminuje potrzebę dodatkowego analizowania dokumentów. W konsekwencji zmiany te umożliwią pacjentom uprawnionym do bezpłatnego zaopatrzenia w leki lub inne produkty medyczne zrealizowanie recept nawet, jeśli zawierają one błędy lub braki w uzupełnieniu kodu.

Apteki ogólnodostępne i punkty apteczne oraz farmaceuci i technicy farmaceutyczni - dla tych podmiotów to też duże zmiany

Jak wynika z Danych Ministerstwa Zdrowia i Rejestrów Medycznych zmiana prawa będzie miała wpływ na około 12,4 tys. aktywnych aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych oraz na około 60 tysięcy osób wykonujących zawód farmaceuty albo technika farmaceutycznego w aptece ogólnodostepnej albo punkcie aptecznym.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

REKLAMA

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? [Druga tura]

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki?

Grozi Ci grzywna 81 tys. zł lub 10% obrotu. Nowe unijne prawo uderzy w tysiące polskich firm

Już za chwilę tysiące firm w Polsce mogą stanąć przed poważnym zagrożeniem – nowa unijna dyrektywa EAA oznacza obowiązkowe zmiany, których zignorowanie może skończyć się katastrofą finansową. Kary sięgają nawet 10% rocznego obrotu lub ponad 81 tys. zł. Wystarczy jedna skarga klienta, by urzędnicy wszczęli kontrolę i nałożyli sankcje. Masz czas tylko do 28 czerwca 2025 r. Potem może być za późno.

Czternasta emerytura w 2025 r. Jaka kwota brutto - netto: najniższa emerytura, czy Rada Ministrów da więcej? Kiedy wypłata?

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2025 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak w poprzednich dwóch latach. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2025 r., opublikowanych 20 maja 2025 r. Najprawdopodobniej "czternastka" wyniesie w 2025 roku 1878,91 zł brutto (ok. 1709,81 złotych netto), a więc tyle, ile wynosi najniższa emerytura. Choć ustawa daje Radzie Ministrów prawo podwyższenia tej kwoty.

REKLAMA

Jeśli Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, co z prezydenturą Warszawy?

Jeżeli Rafał Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, nie może być jednocześnie prezydentem Warszawy. Zakazuje tego Konstytucja RP. Co z prezydenturą stolicy? Mieliśmy już taki przypadek w historii.

Resort zdrowia: kamery w gabinetach lekarskich, przebieralniach, na sali operacyjnej - nawet bez zgody pacjenta

Przepisy dotyczące monitoringu w placówkach medycznych wywołały gorącą dyskusję, która wciąż trwa, ponieważ wciąż Rzecznik Praw Obywatelskich broni praw pacjentów, a Ministerstwo Zdrowia powołuje się na konieczność ich bezpieczeństwa i nie chce zmian. Z jednej strony celem przepisów jest rzeczywiście zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, a z drugiej – pojawiają się poważne obawy o naruszenie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych. Ten problem wraca, szczególnie mając na uwadze ostatnie okoliczności i śmierć lekarza w jednym z krakowskich szpitali, po ataku pacjenta.

REKLAMA