Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe regulacje dot. ochrony dzieci przed przemocą. Ustawa Kamilka już obowiązuje

dziecko ustawa Kamilka przemoc domowa w rodzinie
dziecko ustawa Kamilka przemoc domowa w rodzinie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa Kamilka już obowiązuje. Nowe regulacje weszły wżycie 29 sierpnia 2023 r. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało również, że zmiany, wprowadzone dzięki "ustawie Kamilka", zakładają m.in. wdrożenie procedury tzw. Serious Case Review. Wyjaśniono, że "chodzi o obowiązek analiz najpoważniejszych przypadków przemocy wobec najmłodszych". "Ustalane będzie m.in. dlaczego nie podjęto odpowiednich działań zanim dziecku stała się krzywda, a także co robić, aby zapobiec takim zdarzeniom"

Ustawa Kamilka

We wtorek weszły w życie pierwsze przepisy nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nazwanej "ustawą Kamilka"; nowe regulacje wzmacniają ochronę dzieci przed przemocą - przekazało Ministerstwo Sprawiedliwości.

REKLAMA

REKLAMA

W komunikacie MS przekazano, że na mocy nowych przepisów minister sprawiedliwości powoła we wrześniu Zespół do Spraw Ochrony Małoletnich. Resort poinformował również, że - wraz z ekspertami - prowadzi prace nad stworzeniem ogólnopolskiej strategii walki z przestępczością seksualną wobec dzieci. Jej przyjęcie przez rząd planowane jest na wrzesień tego roku - podał resort sprawiedliwości.

MS przypomniał w komunikacie, że "projekt został złożony w Sejmie w maju 2023 r. po tragicznej śmierci ośmioletniego Kamilka z Częstochowy, który został zakatowany przez swojego ojczyma. Sejm przyjął ustawę przy ogólnym porozumieniu – zyskała poparcie 441 posłów. Uchwalono ją 28 lipca, z kolei na początku sierpnia pod nowelizacją podpis złożył Prezydent RP Andrzej Duda". Podkreślono, że w prace nad ustawą zaangażowany był zespół MS pod kierownictwem wiceministra Marcina Romanowskiego, a podczas przygotowywania nowych rozwiązań legislacyjnych resort współpracował z wieloma psychologami, instytucjami rządowymi i organizacjami społecznymi, a także ekspertami UNICEF.

Podano, że "rezultatem wspólnych działań jest także ogólnopolska kampania informacyjna na rzecz zwalczania przemocy wobec dzieci, która ruszy już we wrześniu. W jej ramach publikowane będą materiały informacyjne i spoty. Przewidziano także debaty ekspertów i konferencję. Działania te mają podnieść świadomość na temat różnych form przemocy stosowanych wobec najmłodszych".

Obowiązkowe szkolenia sędziów

REKLAMA

Nowe przepisy obligują sędziów, którzy orzekają w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego do udziału w specjalistycznych szkoleniach; celem tych szkoleń jest zwiększenie umiejętności rozpoznawania przez sędziów symptomów krzywdzenia dziecka i zapewnieniu jego dobra w sytuacji sporu między rodzicami albo opiekunami - zaznaczyło MS w komunikacie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podkreślono, ustawa daje podstawę do powołania przez ministra sprawiedliwości Zespołu do Spraw Ochrony Małoletnich, w którego skład będą wchodzić m.in. przedstawiciele instytucji rządowych (m.in. Krajowej Rady Kuratorów), środowisk naukowych, organizacji pozarządowych, kościołów i związków wyznaniowych". "Zespół powołany zostanie we wrześniu, a szczegółowe regulacje dotyczące jego funkcjonowania znajdą się w rozporządzeniu" - podał resort sprawiedliwości.

Serious Case Review

MS poinformowało również, że zmiany, wprowadzone dzięki "ustawie Kamilka", zakładają m.in. wdrożenie procedury tzw. Serious Case Review. Wyjaśniono, że "chodzi o obowiązek analiz najpoważniejszych przypadków przemocy wobec najmłodszych". "Ustalane będzie m.in. dlaczego nie podjęto odpowiednich działań zanim dziecku stała się krzywda, a także co robić, aby zapobiec takim zdarzeniom" - czytamy.

Resort sprawiedliwości przekazał ponadto, że "w tym celu minister sprawiedliwości powoła specjalny zespół ds. analizy zdarzeń, na skutek których dziecko poniosło śmierć lub doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu". W skład zespołu - poinformowano - wejdzie siedmiu ekspertów z różnych dziedzin: po jednym z dziedziny prawa, pediatrii, psychologii, psychiatrii, pedagogiki, socjologii oraz pracy socjalnej albo resocjalizacji. Jak zaznaczono, ustawa pozwala również na powołanie w skład zespołu eksperta spośród osób działających na terenie miejsca zamieszkania pokrzywdzonego dziecka.

W ocenie MS, "równie istotne jest wprowadzenie wymogu spełniania przez różne instytucje (m.in. szkoły, szpitale, obiekty turystyczne) Standardów Ochrony Małoletnich". Celem jest większe bezpieczeństwo dzieci, gdy będą poza domem - czytamy. "Jest to rozwiązanie od dawna oczekiwane przez rodziców" - podkreślono.

Sieć Pomocy Pokrzywdzonym

"W pomoc najmłodszym angażuje się Sieć Pomocy Pokrzywdzonym, prowadzona w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Ministerstwo Sprawiedliwości wraz z ekspertami prowadzi też prace nad stworzeniem ogólnopolskiej strategii walki z przestępczością seksualną wobec dzieci. Jej przyjęcie przez rząd planowane jest na wrzesień tego roku" - poinformowano.

Sprawa Kamilka

8-letni Kamil zmarł 8 maja po 35 dniach walki lekarzy o jego życie. Chłopiec był wcześniej wielokrotnie maltretowany przez ojczyma, 27-letniego Dawida B. Mężczyzna znęcał się nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem m.in. sadzając chłopca na rozgrzanym piecu, przypalając papierosami, polewając wrzątkiem, bijąc prysznicem oraz pięściami po całym ciele, kopiąc po głowie i rzucając nim o meble i podłogę. Matka Kamilka, 35-letnia Magdalena B., mimo że wiedziała co robi jej mąż, w żaden sposób nie próbowała go powstrzymać. Kamilek wielokrotnie uciekał z domu. Zdaniem opiekujących się nim w ostatnich dniach życia lekarzy, chłopiec był wcześniej zaniedbany i niedożywiony. Gdyby nie to, miałby duże szanse przeżyć.

Dawid B. był wcześniej karany. Czyny, za które obecnie odpowiada, popełnił w warunkach recydywy. Zarzuty wobec mężczyzny obejmują także znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad drugim pasierbem, 7-letnim Fabianem B. Mężczyźnie oraz matce zmarłego dziecka grozi kara dożywotniego więzienia.(PAP)

 

Autor: Olga Łozińska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • M.
    2023-09-01 13:39:20
    W mojej codziennej pracy jako prawnik niezmiernie ważne jest posiadanie dostępu do aktualnych i wiarygodnych źródeł informacji. Portal prawny od Wydawnictwa Wiedza i Praktyka spełnia te oczekiwania w 100%. Jego zawartość jest nie tylko merytoryczna, ale również przystępnie przedstawiona, co ułatwia szybkie odnalezienie potrzebnych informacji.
    0
QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ułatwienia w zasiedzeniu i nabyciu nieruchomości rolnej od 5 października 2023 r. Nie tylko rolnik będzie mógł zasiedzieć grunt rolny

Już nie tylko rolnicy indywidualni będą mogli zasiedzieć grunt rolny. Znikną też pewne ograniczenia w nabywaniu nieruchomości, w których użytki rolne mają powierzchnię mniejszą, niż 0,3 ha – to niektóre z istotnych zmian w obrocie ziemią rolną, które wejdą w życie 5 października 2023 r.

Wybory 2023. Dni wolne od pracy i diety dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania. Konieczne pisemne uprzedzenie pracodawcy o dniu wolnym

Za pracę w komisjach wyborczych ich członkom należą się dni wolne a także diety. Sprawdźmy ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet obowiązują w wyborach w 2023 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

Agitacja wyborcza

Agitację wyborczą mogą prowadzić komitety wyborcze i wyborcy. Nie zawsze jest ona jednak dozwolona. Jak przepisy regulują prowadzenie agitacji wyborczej? 

Sondaż wyborczy po Marszu Miliona Serc. PiS traci szanse na rządzenie! Tylko 5 ugrupowań w Sejmie

Najnowszy sondaż wyborczy został przeprowadzony przez United Surveys dla RMF FM i "DGP"  2 października - a więc już po Marszu Miliona Serc. Wynika z niego, że Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica mogą zbudować w nowym Sejmie koalicję, która będzie dysponowała 243 głosami. Sondaż ten pokazuje, że nawet ewentualna koalicja z Konfederacją nie da PiS większości, czyli minimum 231 z 460 mandatów.

REKLAMA

Cisza wyborcza

Cisza wyborcza jest pojęciem, które wzbudza wiele wątpliwości. Warto jednak wiedzieć jak została uregulowana w przepisach i kiedy obowiązuje.

M. Kamiński: w Dubaju zatrzymano poszukiwanego Sebastiana M. [Film z miejsca wypadku]

Kamiński: w ZEA zatrzymano poszukiwanego Sebastiana M. (krótka)

Wybory 2023. Kto i jak może wnieść protest wyborczy?

Sąd Najwyższy wydał komunikat w sprawie protestów wyborczych. ​Oto najważniejsze informacje odnośnie do zasad i trybu wnoszenia protestów wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu zarządzonych na dzień 15 października 2023 r.

Wypadek na A1. Obrońca S. Majtczaka złożył wniosek o list żelazny

Wypadek na A1. Mecenas Bartosz Tiutiunik, adwokat Sebastiana Majtczaka podejrzanego o spowodowanie wypadku na autostradzie, w którym zginęła 3-osobowa rodzina złożył wniosek o list żelazny dla swojego klienta. "Mojemu klientowi nie dano szansy na zajęcie stanowiska procesowego" - powiedział.

REKLAMA

Zwolnienie z podatku emerytur do 5 tys. zł brutto - obietnica wyborcza

Po wygranych wyborach wprowadzimy zwolnienie od podatku dla wszystkich emerytów, którzy dostają emerytury do 5 tys. zł brutto, wszyscy inni zapłacą mniejszy podatek - zapowiedziała w opublikowanym w środę spocie wyborczym Koalicji Obywatelskiej wiceprzewodnicząca PO Małgorzata Kidawa-Błońska.

Intercyza. 42 proc. młodych małżonków decyduje się na rozdzielność majątkową

Na rozdzielność majątkową decyduje się 42 proc. małżonków pomiędzy 18. a 29. rokiem życia – wynika z raportu „Związek a finanse”. Natomiast wśród seniorów powyżej 60. roku rozdzielność dóbr nabytych w trakcie trwania związku ma 4–5 proc. respondentów.

REKLAMA