Jak prawidłowo złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne

Ewa Ryś
rozwiń więcej
inforCMS
Osoba, która spełnia warunki do otrzymania świadczenia przedemerytalnego, aby je otrzymać musi dopełnić pewnych formalności. Uzyskanie świadczenia nie jest bardzo skomplikowane. Warto jednak poznać podstawowe zasady dotyczące wypełniania wniosku o świadczenie.

Odpowiedni wybór wniosku

Otrzymanie świadczenia przedemerytalnego uzależnione jest od złożenia właściwego wniosku.

Wniosek składany jest na specjalnym formularzu ZUS Rp- 26. Do formularzu dołączona jest dodatkowa informacja, wyjaśniająca sposób wypełniania wniosku.

Ubiegający się o świadczenie przedemerytalne składa wniosek w oddziale ZUS właściwym ze względu na jego miejsce zamieszkania. Za miejsce zamieszkania uważa się miejsce ostatniego zameldowania na pobyt stały.

Terminy złożenia wniosku

Prawidłowe złożenie wniosku o świadczenie przedemerytalne jest uzależnione od, złożenie go we właściwym terminie. Terminy są następujące:

- 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych,

- 14 dni od ustania zatrudnienia, w tym w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych albo innej pracy zarobkowej

Termin 30­dniowy na złożenie wniosku ZUS może zostać przywrócony. Nastąpi to tylko w szczególnie uzasadnionych wypadkach. Termin 14­dniowy na złożenie wniosku o świadczenia przedemerytalnego nie podlega przywróceniu.

Potwierdzenie uprawnień

Warto wiedzieć, że samo złożenie wniosku o świadczenie przedemerytalne nie wystarczy. Oznacza to, że oprócz samego wypełnionego dokumentu musimy dołączyć odpowiednie dokumenty.

Dokumenty mają potwierdzić nasze prawo do świadczenia przedemerytalnego.

Wymagane dokumenty:

  • Zaświadczenia wystawione przez urząd pracy. Poświadczające co najmniej 6­miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz fakt aktualnego zarejestrowania osoby jako bezrobotne. Zaświadczenie to potwierdza także fakt, że osoba ubiegająca się o świadczenie w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych, bez uzasadnionej przyczyny, nie odmówił przyjęcia propozycji zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Ponadto zaświadczenie z urzędu pracy potwierdza wykonywanie innej pracy zarobkowej.
  • Oświadczenia wnioskodawcy o okolicznościach mających wpływ na przyznanie świadczenia
    • oświadczenie, że jest, albo nie jest właścicielem lub posiadaczem nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe,
    • oświadczenie, że jest, albo nie jest współwłaścicielem takiej nieruchomości, jeżeli jej udział przekracza 2 ha przeliczeniowe,
  • Dokumenty wymagane do ustalenia w przyszłości prawa do emerytury i jej wysokości.

Złożenie wniosku o świadczenie przedemerytalne bez złożenia dodatkowych wymaganych dokumentów znacznie opóźni wydanie decyzji ZUS w sprawie świadczenia przedemerytalnego.

Warunek ten nie dotyczy dokumentów koniecznych do ustalenia wysokości przyszłej emerytury. Bowiem zainteresowany do wniosku o przyznanie świadczenia przedemerytalnego zobowiązany jest dołączyć dokumenty, które pozwolą w przyszłości ustalić prawo do emerytury i jej wysokości. Oznacza to, że w przyszłości wnioskodawca powinien dostarczyć dokumenty do ZUS:

  • zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (druki ZUS Rp-7) lub legitymację ubezpieczeniową zawierającą odpowiednie wpisy, kserokopie kart wynagrodzeń, inne dokumenty potwierdzone przez archiwum,
  • informację o tym, czy ma ustalony kapitał początkowy ze wskazaniem oddziału, który ustalił jego wysokość oraz numeru sprawy.

Decyzja ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje, albo odmawia przyznania świadczenia przedemerytalnego w formie decyzji.

Decyzja przyznająca prawo do świadczenia przedemerytalnego, jest decyzją na którą czeka wnioskodawca. W takiej ZUS podaje podstawę prawną przyznania oraz termin płatności świadczenia przedemerytalnego oraz jego wysokość. Ponadto nadaje numer świadczenia, na który należy się powoływać w razie korespondencji z oddziałem.

W sytuacji gdy ZUS wydał decyzję odmowną ma on obowiązek wskazać podstawę prawną i uzasadnienie odmowy.

Od decyzji w sprawie świadczenia przedemerytalnego osobie niezadowolonej z jej rozstrzygnięcia przysługuje odwołanie do sądu.

Pani Halina otrzymała z ZUS decyzję odmawiającą przyznania jej świadczenia przedemerytalnego. Może ona wnieść odwołanie do sądu okręgowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania. Pani Halina musi wnieść odwołanie w terminie miesiąca od doręczenia decyzji, za pośrednictwem oddziału ZUS, który decyzję wydał. Odwołanie może wnieść na piśmie albo ustnie - do protokołu sporządzonego przez oddział ZUS.

Prawo
Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk
01 maja 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?
30 kwi 2025

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025
30 kwi 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

pokaż więcej
Proszę czekać...