Na jaką ochronę mogą liczyć radni?

Marta Wrzosek
rozwiń więcej
Ochrona radnego jako funkcjonariusza publicznego została przewidziana w rozdziale XXIX Kodeksu karnego.
Radny, jako funkcjonariusz publiczny podlega szczególnym przepisom, które z jednej strony zapewniają mu ochronę, z drugiej – nakładają szereg obowiązków, których naruszenie może mieć bardzo surowe konsekwencje. Jaką ochronę dla radnych przewiduje Kodeks karny?

Czy radny jest funkcjonariuszem publicznym?

Zgodnie z treścią ustawy o samorządzie gminnym, radny – w związku z wykonywaniem mandatu korzysta z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Co oznacza to w praktyce?

Status radnego – funkcjonariusza publicznego, w kwestii jego uprawnień i obowiązków, możemy rozpatrywać na tle przepisów kodeksu karnego, a te przewidują zarówno szczególną jego ochronę, jak i odpowiedzialność karną.

Ochrona prawna radnego

Ochrona radnego jako funkcjonariusza publicznego została przewidziana w rozdziale XXIX Kodeksu karnego.

W pierwszej kolejności, radny korzysta z ochrony przed naruszeniem nietykalności cielesnej w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych.

Ponadto, radny chroniony jest przed:

1) czynną napaścią przy użyciu broni palnej, nożna lub innego niebezpiecznego przedmiotu lub środka obezwładniającego;

2) wywieraniem wpływu na czynności urzędowe, przemocą lub groźbą bezprawną;

3) zniewagą (podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych).

Zobacz również: Zadania samorządu terytorialnego

Kara jaką przewiduje Kodeks w wyżej wymienionych przypadkach, zależna jest od rodzaju popełnionego czynu. Najsurowsza kara spotka osobę, która dokonuje czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego. Tu ustawodawca przewidział bowiem karę nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Odpowiedzialność karna radnego

Choć radny korzysta ze szczególnej ochrony prawnej, nie oznacza to, że nie zostanie ukarany za swoje zawodowe przewinienia. Kodeks karny, w tym samym rozdziale, przewiduje bowiem sankcje dla funkcjonariusza, który narusza przepisy.

I tak, radny, który w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą (albo choćby jej obietnicę), podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jeżeli radny przyjmie łapówkę za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa, może zostać skazany nawet na 10 lat więzienia.

Karana jest również tzw. płatna protekcja, czyli sytuacja, w której radny powołując się na wpływy w instytucji samorządowej (lub innej), podejmie się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyść majątkową. Radnemu grozi, w takiej sytuacji kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Funkcjonariusz publiczny odpowiada również za przestępstwo nadużycia lub niedopełnienia obowiązków. Z tą pierwszą sytuacją mamy do czynienia wówczas, gdy radny nie wykona obowiązków, do których był zobowiązany albo wykonał je nienależycie. Natomiast niedopełnienie obowiązków obejmuje zarówno podjęcie czynności, do której radny nie ma uprawnień, jak i takiej, co do której ma kompetencje, ale nie miał podstawy by ją podjąć.

Aby radny poniósł odpowiedzialność za takie działanie (lub brak działania) należy wykazać, iż było ono podjęte (lub wywołało) na szkodę interesu publicznego lub prywatnego.

Prawo
Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie
21 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]
20 maja 2025

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek
20 maja 2025

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? Spotkania z Nawrockim i Trzaskowskim na YT [Druga tura]
21 maja 2025

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki? Decyzja zapadnie po spotkaniach na żywo z kandydatami, które odbędą się na kanale Sławomira Mentzena na YT.

pokaż więcej
Proszę czekać...