Jakie wydatki na rozpoczęcie działalności gospodarczej zaliczymy do kosztów podatkowych?

Marta Wrzosek
rozwiń więcej
Aby wydatki, jakie przedsiębiorca poniósł na uruchomienie swojej działalności gospodarczej, zostały uznane za koszty uzyskania dochodu muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Zgodnie z treścią ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Do takich możemy zaliczyć wydatki poniesione na rozpoczęcia działalności gospodarczej. Muszą one spełniać pewne warunki. Jakie?

Wydatki na uruchomienie działalności

Aby wydatki, jakie przedsiębiorca poniósł na uruchomienie swojej działalności gospodarczej, zostały uznane za koszty uzyskania dochodu muszą zostać spełnione dwa główne warunki:

1. wydatki muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością gospodarczą;

2. podatnik musi posiadać dokument, który potwierdza poniesienie takich wydatków (np. fakturę).

Do kosztów podatkowych będzie można zaliczyć więc wydatki poniesione na kursy i szkolenia przygotowujące do świadczenia określonych usług, a także różnego rodzaju opłaty, jakie poniósł w związku z rejestracją swojej działalności (np. opłatę za wpis do ewidencji działalności gospodarczej).

Zobacz również: Działalność gospodarcza

Wydatki poniesione na kursy czy szkolenia nie mają charakteru bezpośredniego, tzn. nie są ściśle związane z określonym przychodem firmy, ale jeśli zostały faktycznie poniesione, mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych.

Wydatki na środki trwałe

Jeżeli przedsiębiorca-podatnik zakupił sprzęt elektroniczny, który został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, wówczas wydatek ten nie będzie bezpośrednio zaliczony w koszty. Do kosztów uzyskania przychodu zalicza się odpisy amortyzacyjne. 

Odpis amortyzacyjny to roczna kwota kosztów uzyskania przychodów, obliczona według określonej stawki amortyzacji (koszt uzyskania przychodu będzie wynosił, np. 1/10 wartości początkowej środka trwałego).

Zobacz również: Jak zaliczać dokonane wpłaty?

Czy wydatki sfinansowane z dotacji są kosztem?

Jeżeli przedsiębiorca część wydatków na uruchomienie swojej działalności sfinansował z dotacji, nie będzie mógł ich zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
Wszelkiego rodzaju dotacje, dopłaty czy subwencje, uzyskane przez podatnika na pokrycie kosztów zalicza się do przychodów z działalności gospodarczej, a wydatki przez nie sfinansowane nie są kosztami podatkowymi. Podobnie, w przypadku dotacji i subwencji otrzymywanych z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego (np. unijnych funduszy strukturalnych).

Prawo
Nowacka: działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej od jesieni 2024 roku
29 kwi 2024

Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała minister edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

Nie masz flagi na 2 maja? Sprawdź, gdzie możesz się po nią zgłosić w Warszawie
29 kwi 2024

W czwartek 2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP, z tej okazji na warszawskim Ursynowie pracownicy urzędu będą rozdawali mieszkańcom flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. 

Niedziela handlowa - Polacy podzieleni ws. handlu w niedzielę. Jest projekt ustawy łagodzącej ograniczenie
28 kwi 2024

Dzisiaj, 28 kwietnia jest niedziela handlowa. Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy są mocno podzieleni w sprawie handlu w każdą niedzielę. Jest też projekt ustawy łagodzącej ograniczenie i dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Służby mundurowe: Rząd nie przywrócił emerytur. Ale ustanowił pełnomocnika do Spraw Postępowań Administracyjnych
28 kwi 2024

Politycy, zwycięskiej w dniu 15 października 2023 r. koalicji, obiecali: „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa.“ (konkret 77 w programie wyborczym KO). Obietnica ta na pewno nie zostanie zrealizowana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Co potem?

Papież Franciszek: nie zostawiajcie seniorów samych, nie wystarczą programy pomocy
27 kwi 2024

Papież Franciszek zaapelował, by nie pozostawiać osób starszych samych. Nie wystarcza opracowanie „programów pomocy” - mówił w sobotę podczas spotkania z 6 tysiącami seniorów i wnuków w Watykanie. Opowiadał o swoim dzieciństwie w Argentynie, spędzonym z dziadkami - włoskimi imigrantami.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnych bez rejestracji w PUP? Państwo woli przepłacać
28 kwi 2024

Od kilku lat jest zgłaszany postulat przyznania (na koszt państwa) ubezpieczenia zdrowotnego osobom bezrobotnym (na okres kilku miesięcy po jej utracie). Nie zostanie zrealizowany przez rząd w 2024 r. (i prawdopodobnie do końca bieżącej kadencji Sejmu).

Zaskoczenie przed majówką. Lepiej nie wchodzić do lasów obok Trójmiasta - zalecenie pomorskiego lekarza weterynarii
26 kwi 2024

W dniu 26 kwietnia 2024 r. pomorski lekarz weterynarii zalecił, aby nie wchodzić do trójmiejskich lasów. Powodem jest wykrycie u martwych dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Nie będzie widać naszego adresu IP. Schowa go Google. Reklamodawcy nas nie znajdą? Privacy Sandbox zamiast cookies
28 kwi 2024

Realizowany przez Google projekt Privacy Sandbox, który domyślnie ma zastąpić pliki cookies, ma na celu ochronę prywatności użytkowników w sieci. Tym razem Google chce schować nasz adres IP, przez co reklamodawcy nie namierzą naszej lokalizacji. Czy będzie lepiej? Według niektórych regulatorów niekoniecznie, bo rozwiązanie proponowane przez Google będzie „preferowało rozwiązania reklamowe technologicznego giganta”. 

3 milionom Polaków grozi grzywna 5000 zł. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć kary
26 kwi 2024

W bieżącym roku ponad trzy miliony Polaków staną przed koniecznością uzyskania nowego dowodu osobistego. Liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Pozostałe przypadki to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument. Czy Twój dowód jest wciąż ważny? Sprawdź to już teraz!

Kiedy można stracić prawo do zasiłku chorobowego?
26 kwi 2024

Na wstępie odróżnić trzeba brak prawa do zasiłku chorobowego od jego utraty. W drugim wypadku prawo takie początkowo przysługuje, ale na skutek zachowań ubezpieczonego zdefiniowanych w art. 17 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dochodzi do jego utraty.

pokaż więcej
Proszę czekać...