Upadłość lub restrukturyzacja szansą na uratowanie majątku firmy

Barbara Marcinkowska
Specjalista do spraw merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
rozwiń więcej
Upadłość lub restrukturyzacja szansą na uratowanie majątku firmy/Fot. Shutterstock / shutterstock
Ten rok jest trudny dla wielu branż i jednoosobowych działalności gospodarczych. Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie: czy muszę zamykać działalność? Czy szansą na uratowanie majątku może być upadłość lub restrukturyzacja?

Nowelizacja prawa upadłościowego dała szansę wielu przedsiębiorcom, którzy wpadli w tarapaty finansowe nie tylko z powodu epidemii. Uzyskanie statusu upadłości jest dla nich łatwiejsze i korzystniejsze niż wcześniej. Co ważne, dobrze przeprowadzona upadłość jest dla nich szansą na zbudowanie nowego początku.

Polecamy: Darowizny, spadki, testamenty (PDF)

Niewypłacalność przedsiębiorcy a upadłość konsumencka

Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości jednoosobowej działalności gospodarczej po wejściu w życie nowelizacji prawa upadłościowego w dniu 24 marca 2020 roku jest o wiele łatwiejsze niż przedtem. Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) ma obowiązek zgłosić, że jego firma straciła płynność finansową. Przedsiębiorca zobowiązany jest do pilnowania terminu, w którym wniosek ten powinien złożyć – wynosi on 30 dni od dnia powstania stanu niewypłacalności. Przez stan niewypłacalności, należy rozumieć utratę zdolności do terminowej spłaty wymagalnych zobowiązań. Dodatkowo, ocena utraty zdolności powinna opierać się na dokładnej ocenie okoliczności, które towarzyszyły powstaniu niewypłacalności. Oznacza to zatem, że dłużnik utracił zdolność do regulowania zobowiązań, zarówno obecnych, jak i tych, które pojawiłyby się w przyszłości.

Zgodnie z art. 11 ust. 1a prawa upadłościowego „domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące.” Przepis ten zostaje, niestety, bardzo często błędnie interpretowany przez wielu przedsiębiorców, którzy wielokrotnie uzależniają powstanie stanu niewypłacalności przedsiębiorstwa wyłącznie od tego, że ich zaległości w spłatach przekraczają okres trzech miesięcy. Natomiast, zgodnie z art. 11 ust. 2 prawa upadłościowego, dłużnik pozostaje niewypłacalny również w momencie, gdy jego zobowiązania przekraczają wysokość posiadanego majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące: „dłużnik będący osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, jest niewypłacalny także wtedy, gdy jego zobowiązania pieniężne przekraczają wartość jego majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące.”

Dłużnik nie zostaje z niczym

Dłużnik posiadający majątek (mieszkanie lub dom jednorodzinny) ma możliwość zachowania części środków, uzyskanych z jego sprzedaży w postępowaniu upadłościowym, na wynajem lokalu mieszkalnego przez okres od dwunastu do dwudziestu czterech miesięcy. Są to kolejne, bardzo pozytywne zmiany w nowelizacji prawa upadłościowego z 24 marca 2020 roku. To na początku postępowania upadłościowego następuje sprzedaż majątku dłużnika (faza likwidacyjna), dlatego już od pierwszych chwil uzyskania statusu upadłego, dłużnik jest zapewniony, iż mimo utraty nieruchomości, którą zamieszkiwał, objęty jest ochroną wykluczającą bezdomność. O wysokości otrzymanej kwoty na wynajem decyduje sąd, uwzględniając szczególne okoliczności z życia upadłego, ale kwota ta odpowiada przeciętnemu czynszowi najmu w okolicy jego zamieszkiwania lub jego sąsiedniej miejscowości. Przy ocenie sytuacji dłużnika, sąd ocenia jego możliwości zarobkowe, ilość osób w gospodarstwie domowym, jego koszty i konieczność utrzymania siebie oraz rodziny, którą posiada.

Zobowiązania dłużnika

Dłużnik zobowiązany jest do opłacenia kosztów sądowych wynoszących 1.000,00 złotych z tytułu złożenia wniosku, a dodatkowo ma obowiązek uiścić zaliczkę na koszty postępowania upadłościowego, które dla osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą obecnie wynoszą 5.148,07 złotych.

Obowiązkiem przedsiębiorcy starającego się o ogłoszenie upadłości jest również posiadanie majątku, którego wartość jest w stanie całkowicie pokryć koszty postępowania.

Co, jeśli nie złożyliśmy wniosku w terminie 30 dni od dnia powstania stanu niewypłacalności? Niestety, bardzo często zdarza się, że przedsiębiorca nie jest świadom tego obowiązku. Sankcją nałożoną przez ustawodawcę przed nowelizacją było kompletne zamknięcie drogi do ogłoszenia upadłości, natomiast obecnie nowelizacja upadłości nie przewiduje sankcji za niezłożenie wniosku o upadłość przedsiębiorstwa, która była podstawą do oddalenia wniosku o upadłość konsumencką. Co za tym idzie, w momencie niezłożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa w terminie, dłużnik może starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej bez wcześniejszej konieczności ogłaszania upadłości firmy.

Restrukturyzacja zamiast upadłości

Jeśli przedsiębiorca – dłużnik, prowadzący jednoosobową działalność, nie chce jej zamknąć, to jednym z kroków, które może podjąć, jest złożenie wniosku o restrukturyzację przedsiębiorstwa, które ma na celu wsparcie firmy i niedopuszczenie do jej upadłości. Prawo restrukturyzacyjne przewiduje dla przedsiębiorcy konkretne, określone procedury postępowania. Dzięki nim będzie miał on możliwość uchronienia swojej firmy przed likwidacją przy jednoczesnym zapewnieniu wierzycielom ochrony.

Plusy wybrania tej drogi postępowania:

  • możliwość uchronienia majątku przedsiębiorcy,
  • zawarcie układu w ramach restrukturyzacji trwa o wiele krócej niż uzyskanie upadłości przedsiębiorstwa.

Reasumując

Najważniejszymi zmianami wynikającymi ze znowelizowanego prawa upadłościowego jest wyłączenie przesłanek rażącego niedbalstwa, czyli celowego doprowadzenia do stanu niewypłacalności, a także względów słuszności i względów humanitarnych. Oznacza to dla dłużnika o wiele prostszą drogę do uzyskania postanowienia o ogłoszeniu upadłości i statusu upadłego, a nawet jego całkowitego oddłużenia. Dłużnik dodatkowo ma możliwość warunkowego umorzenia zobowiązań bez planu spłaty na okres pięciu lat. Sytuacja ta wyniknie wyłącznie w przypadku, kiedy niezdolność do dokonywania spłat wierzycieli będzie wynikała z osobistej sytuacji dłużnika, która nie może mieć charakteru trwałego. Dłużnik może zostać objęty planem spłaty maksymalnie na trzy lata, aczkolwiek w przypadku jego umyślnego działania prowadzącego do popadnięcia w stan niewypłacalności, będzie to okres od trzech do maksymalnie siedmiu lat. Nie ulega zmianie natomiast obowiązująca zasada, iż pewne zobowiązania nie zostają w ogóle umorzone. Takimi zobowiązaniami są zaległości w alimentach, naprawienie szkody wynikającej z wywołania choroby, kalectwa, niezdolności do pracy lub śmierci oraz szkody wynikające z dokonania przestępstwa lub wykroczenia. Dodatkowo, aby usprawnić postępowanie upadłościowe, dłużnikowi może zostać zaproponowana szybka sprzedaż całego majątku, który podlega egzekucji.

Nowelizacja prawa upadłościowego otworzyła drogę przedsiębiorcom na łatwiejsze oraz o wiele korzystniejsze uzyskanie upadłości. Nowe regulacje bardzo usprawniają i przyspieszają oddłużenie. Upadłość konsumencka ma być, co do zasady, prowadzona w procedurze uproszczonej, w której nie wyznacza się sędziego komisarza.

Barbara Marcinkowska,
Kancelaria prawna RIO

Polecamy serwis: W sądzie

Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia
rozwiń więcej
Prawo
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?
03 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025
03 maja 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności części orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
03 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

pokaż więcej
Proszę czekać...