Jak zaskarżyć uchwałę we wspólnocie mieszkaniowej?

Mariusz Zając
Prawnik
rozwiń więcej
Uchwała wspólnoty mieszkaniowej.
W sprawach przekraczających zakres zwykłego zarządu nieruchomością wspólną wspólnoty mieszkaniowej, podobnie jak w przypadku wyboru zarządu, czy udzielenia absolutorium zarządowi wspólnoty, konieczne jest podjęcie uchwały przez właścicieli lokali. Uchwały mogą być podejmowane jedynie w granicach kompetencji wspólnoty mieszkaniowej i powinny realizować interesy wszystkich członków wspólnoty, a także pozostawać w zgodzie z przepisami prawa i zasadami prawidłowej gospodarki nieruchomością.

Kto może zaskarżyć uchwałę wspólnoty?

Właścicielom lokali niezadowolonym z postanowień podjętej uchwały przysługuje prawo do wniesienia zaskarżenia takiej do sądu. Takie prawo nie przysługuje natomiast innym użytkownikom nieruchomości, np. najemcom, domownikom właściciela lokalu. Zaskarżenie uchwały przyjmuje formę pozwu o uchylenie uchwały wspólnoty mieszkaniowej przeciwko wspólnocie. Roszczenie powództwa sprowadza się do żądania uchylenia zaskarżonej uchwały i właściciel co do zasady nie może domagać się nakazania wspólnocie podjęcia innej uchwały w miejsce zaskarżonej. Pewien wyjątek stanowi uchwała o odmowie zgody na połączenie lub podział lokali. Pozew o uchylenie uchwały podlega stałej opłacie sądowej w kwocie 200 złotych.

Co może być podstawą zaskarżenia uchwały?

W pozwie właściciel lokalu powinien wskazać uchwały, których uchylenia się domaga, przytoczyć powody, dla których powinno dojść do ich uchylenia, a także wypełnić pozostałe wymogi przewidziane dla pozwów przez przepisy kodeksu postępowania cywilnego (np. określić wartość przedmiotu sporu w przypadku uchwał o charakterze majątkowym, wskazać adresy stron, etc.). Podstawą do wniesienia powództwa może być niezgodność uchwały z przepisami prawa (zarówno w aspekcie merytorycznym uchwały, jak i sposobu jej uchwalania), niezgodność z umową właścicieli lokali, naruszenie zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny narusza prawnie chronionych interesów właściciela lokalu. Prawdopodobnie najczęstszą przyczyną uchylania uchwał są właśnie uchybienia proceduralne polegające, np. wadliwym sposobie zawiadomienia o terminie zebrania, prowadzenie głosowania w drodze indywidualnego zbierania głosów przez osoby nieuprawnione, czy niewłaściwe stosowanie sytemu głosowania jeden właściciel – jeden głos.

Zobacz serwis: Nieruchomości

W jakim terminie należy wnieść pozew?

Właściciel może wnieść pozew o uchylenie uchwały w ciągu 6 tygodni od jej podjęcia, jeżeli uchwała została podjęta na zebraniu, lub też w terminie 6 tygodni od powiadomienia właściciela lokalu o treści uchwały podjętej w drodze indywidualnego zbierania głosów. Powyższe terminy mają charakter zawity ich upływ zasadniczo uniemożliwiają późniejsze zaskarżanie podjętej uchwały.

Zobacz serwis: Pozwy

Strony postępowania

Postępowanie toczy się pomiędzy skarżącym właścicielem lokalu (powodem), a wspólnotą mieszkaniową (pozwana). Inni właściciele lokali wchodzących w skład wspólnoty nie stają się automatycznie uczestnikami takiego postępowania, mogą jednakże wystąpić z interwencją uboczną, po którejkolwiek ze stron postępowania. Zainteresowani właściciele lokali powinni w tym celu złożyć pisma procesowe do sądu rozpoznającego pozew, wraz ze wskazaniem strony na korzyść której zgłaszają interwencje.

Podstawa prawna:

  1. ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. (Dz.U.00.80.903 j.t. z późn. zm.);
  2. art. 76 i nast. k.p.c.;
  3. art. 27 pkt 8 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U.10.90.594 j.t. z późn. zm)
Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...