Kiedy organ Gminy powinien umorzyć postępowanie?

Agnieszka Żbikowska
Prawnik, ekspert z zakresu prawa karnego.
rozwiń więcej
Umorzenie musi nastąpić obligatoryjnie, czyli obowiązkowo, kiedy postępowanie stało się bezprzedmiotowe z uwagi na przeszkody o charakterze trwałym. / inforCMS
Kodeks postępowania administracyjnego wymienia sytuacje, w których organ może umorzyć postępowanie. Warto wiedzieć jakie to sytuacje.

Kodeks postępowania administracyjnego przewiduje umorzenie postępowania przed Urzędem Gminy w dwóch przypadkach. Po pierwsze umorzenie musi nastąpić obligatoryjnie czyli obowiązkowo kiedy postępowanie stało się bezprzedmiotowe z uwagi na przeszkody o charakterze trwałym.

Umorzenie obligatoryjne

Okoliczności powodujące bezprzedmiotowość muszą być stwierdzone i wykazane w decyzji o umorzeniu postępowania. Np. na skutek śmierci strony- w przypadku kiedy postępowanie toczy się w sprawie praw lub obowiązków osobistych, o ile te z punktu widzenia prawnego nie przechodzą na następców prawnych.

Umorzenia takie może mieć miejsce np. jeżeli osoba składała wniosek do Urzędu Gminy o przyznanie lokalu socjalnego, lub przyznanie zapomogi np. na zakup węgla na zimę . Po złożeniu wniosku osoba zmarła. Śmierć strony prowadzi do bezprzedmiotowości postępowania jedynie wówczas, gdy przedmiotem postępowania są uprawnienia i obowiązki o charakterze osobistym, nierozerwalnie związane z osobą strony.

Umorzenie może nastąpić także z innych przyczyn np. na wniosek strony. Mówi o tym art. 105 § 2. strona , na której żądanie postępowanie zostało wszczęte i nie sprzeciwiają się temu inne strony i nie ma zagrożenia dla interesu społecznego.

Umorzenie fakultatywne

Do takiego wniosku strony organ może się przychylić ale może także nie umarzać postępowania. Umorzenie fakultatywne z mocy art. 105 § 2 nie różni się w skutkach prawnych od umorzenia obligatoryjnego na mocy art. 105 § 1, ponieważ w obu przypadkach ma miejsce bezprzedmiotowość postępowania, z tym zastrzeżeniem, iż umorzenie obligatoryjne odnosi się do przypadków zobiektywizowanych, a umorzenie fakultatywne dotyczy tylko sytuacji, kiedy strona postępowania odstępuje od żądania rozstrzygnięcia decyzją o istocie sprawy, dotyczącej interesu prawnego strony lub jej obowiązku.

Umorzenie postępowania z powodu jego bezprzedmiotowości w sytuacji, kiedy zaistniały podstawy do rozstrzygnięcia sprawy co do istoty, stanowi naruszenie art. 105 § 1 kpa oraz interesu skarżącego. Nie można np. umorzyć postępowania administracyjnego w sprawie o wymeldowanie osoby, w sytuacji kiedy strony tego postępowania miały sprzeczne interesy i zainteresowane były rozstrzygnięciem sprawy co do istoty.

Ustalenie organu gminy, iż w sprawie nie zachodzą przesłanki uzasadniające wydanie decyzji o wymeldowaniu na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z 10.04.1974r. z późn. zm o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tekst. jedn. Dz. U. Z 1984r. Nr 37, poz. 174 z późn. zm.nie daje podstawy do umorzenia postępowania. Wobec tego organ powinien wydać decyzję o odmowie wymeldowania.

Prawo
Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie
21 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]
20 maja 2025

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek
20 maja 2025

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? Spotkania z Nawrockim i Trzaskowskim na YT [Druga tura]
21 maja 2025

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki? Decyzja zapadnie po spotkaniach na żywo z kandydatami, które odbędą się na kanale Sławomira Mentzena na YT.

pokaż więcej
Proszę czekać...