W katastrofie w Smoleńsku zginął Rzecznik Praw Obywatelskich

Adam Janus
rozwiń więcej
źródło: http://www.rpo.gov.pl/
Janusz Kochanowski był postacią niezwykłą. Ogromna wiedza, doświadczenie i fachowość, niezwykła kultura osobista, nietuzinkowe poczucie humoru – tak opisują go jego najbliżsi współpracownicy.

Janusz Kochanowski urodził się 18 kwietnia 1940 w Częstochowie. Był żonaty z Ewą Chmiel. Miał dwójkę dzieci: Marta (33 l.) oraz Mateusz (26 l.).

Janusz Kochanowski z wykształcenia był prawnikiem. Ukończył studia prawnicze na wydziale prawa na Uniwersytecie Warszawskim w 1963 roku. W latach 1964-66 odbywał aplikację sądową. W latach 1966-1990 był wykładowcą na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.  W 1980 roku obronił pracę doktorska na temat subiektywnych granic odpowiedzialności karnej.

Zobacz też: Konstytucja

Był ekspertem Senackiej Komisji Praw Człowieka i Praworządności w latach 1989-91. Następnie los rzucił go na placówkę dyplomatyczną do Londynu, gdzie był konsulem generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1991-95. Później w okresie 1996 - 1997 był visiting fellow na Uniwersytecie Cambridge.

Zmarły tragicznie rzecznik był od 1995 roku członkiem Okręgowej Rady Radców Prawnych w Warszawie; był w latach 1980-91 członkiem NSZZ "Solidarność". W latach 1989 - 2003 członkiem założycielem, sekretarzem i członkiem honorowym Rotary Club of Warsaw.
Był poza tym członkiem London Diplomatic Association 1991-95, Consular Corps in London 1991-95, The London European Society and European Luncheon Club 1993-97, European Atlantic Group w Londynie 1993-97, Polskiego Club "Ognisko" w Londynie 1991-1995, Oxford & Cambridge University Club w Londynie 1997-99, British-Polish Legal Association w Londynie, którego jest dożywotnim członkiem honorowym, Transparency International - gdzie był członkiem zarządu, Polskiej Rady Ruchu Europejskiego. Był także członkiem założycielem Stowarzyszenia Pamięci Narodowej, członkiem International Adviser Journal of Criminal Law and Philosophy oraz członkiem komitetu doradczego europejskiego Caselex.

Janusz Kochanowski był bezpośrednim doradcą Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Lekarzy 1998-1999; członek zespołu przy Prezesie Rady Ministrów d/s oceny tworzenia służby cywilnej 1998; członek zespołu przy Ministrze Sprawiedliwości d/s nowelizacji kodeksu karnego 2000-2001; prezes Fundacji i red. naczelny magazynu "Ius et Lex" 2000-., Przewodniczący Porozumienia Organizacji Zawodów Prawniczych 2003-2004.

Od 2006 r. Janusz Kochanowski był Rzecznikiem Praw Obywatelskich V kadencji.

Zobacz też: Sprawy urzędowe

Dorobek naukowy Janusza Kochanowskiego był niezwykle bogaty. Opiewa on na ponad 100 publikacji na temat prawa karnego oraz stosunków międzynarodowych.

Najbardziej znane z nich to:

„Subiektywne granice sprawstwa i odpowiedzialaności karnej” 1985,
Standard "rozsądnego człowieka" w prawie karnym "Studia Iuridica" 1991,
Prawo karne wobec upiorów przeszłości i wyzwań teraźniejszości, "Studia Iuridica" 2000,
"III Rzeczpospolita w trzydziestu odsłonach. Nadzieje i rozczarowania po 1989 roku" Świat Książki, Warszawa 2004; 

Janusz Kochanowski był osobą cenioną i wielokrotnie nagradzaną. W dowód niewątpliwych zasług i otrzymał on między innymi: Złoty Paragraf przyznany przez Gazetę Prawną w 2005 r.; "Honorowy Medal Europejski" Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej i BCC; "Orkiestrowy Znak Jakości" od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dr. Kochanowski był postacią niezwykle barwną, bez wątpienia wyróżniającą się wiedzą prawniczą, doświadczeniem zawodowym oraz wysokim autorytetem ze względu na swe walory moralne i wrażliwość społeczną.

Nowego Rzecznika Praw Obywatelskich powoła Sejm za uprzednią zgodą Senatu. Kadencja nowego rzecznika będzie trwała 5 lat. Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich podobnie jak Janusz Kochanowski będzie musiał legitymować się nieskazitelnym charakterem oraz bogatą wiedzą prawniczą. Nie będzie on mógł zajmować innego stanowiska, z wyjątkiem stanowiska profesora szkoły wyższej.

Do czasu wyboru nowego rzecznika urzędem będzie kierował Stanisław Trociuk, jeden z dotychczasowych zastępców Janusza Kochanowskiego.


Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

pokaż więcej
Proszę czekać...