Żałoba narodowa przedłużona - jedna z nadłuższych w historii

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski przedłużył żałobę narodową do niedzieli, w związku z uroczystościami pogrzebowymi na Wawelu. 8-dniowa żałoba będzie jedną z najdłuższych w historii Polski.

Pierwotnie żałoba narodowa, która została ogłoszona w sobotę, miała zakończyć się w najbliższy piątek.

Decyzja o przedłużeniu do niedzieli oznacza, że potrwa ona łącznie 8 dni i będzie jedną z najdłuższych w historii Polski. Dłużej, bo dwa tygodnie, trwały jedynie obchody żałobne po upadku Powstania Warszawskiego, ogłoszona przez Prezydenta RP na uchodźstwie w październiku 1944 r.

Niewiele krótsze od obecnej były żałoby narodowe po śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego (6 dni) oraz Papieża Jana Pawła II (5 dni). Również 5 dni trwały uroczystości w PRL po śmierci Bolesława Bieruta.

Żałoba narodowa

Samo ogłoszenie żałoby narodowej należy do uprawnień Prezydenta RP, którego obowiązki w chwili obecnej pełni Marszałek Sejmu. Zgodnie z art. 11 ustawy o godle, barwach i hymnie oraz o pieczęciach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej ustanowienie żałoby następuje w drodze rozporządzenia Prezydenta.

Z chwilą żałoby istnieje obowiązek opuszczenia flagi państwowej do połowy masztu.

Zobacz również: Konstytucja RP

Pożegnanie prezydenckiej pary

Do czasu pogrzebu Polacy mogą oddawać hołd prezydenckiej parze. Trumny Prezydenta oraz Pierwszej Damy są wystawione w Pałacu Prezydenckim, przed którym w długiej kolejce ustawiają się tysiące ludzi.

W środę powrót kolejnych ofiar katastrofy

W środę 14 kwietnia w godzinach popołudniowych w Warszawie wyląduje również samolot z ciałami kolejnych ofiar katastrofy w Smoleńsku. Na pokładzie ma być około 30 trumien. Tymczasem jak podaje rosyjskie Ministerstwo ds. Nadzwyczajnych dotychczas zidentyfikowano ciała 64 ofiar.

Pod Smoleńskiej zginęła licząca 96 osób cała delegacja Polski, która leciała na obchody rocznicy mordu katyńskiego. Oprócz pary prezydenckiej śmierć poniosło wielu oficjeli, w tym Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie.

Zobacz również serwis: Katastrofa w Smoleńsku

Źródło:

Gazeta Prawna

Prawo
Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

1000 zł świadczenia na dziecko już od 1 października 2024 r. Także dla pełnoletnich dzieci, które się uczą. Sprawdź zasady.
29 kwi 2024

Rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wzrośnie wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podstawowe kryteria, które muszą być spełnione, by można było starać się o przyznanie tego świadczenia, to kryterium dochodowe i bezskuteczność egzekucji.

Rząd ma pomysł na niż demograficzny i puste szkoły? Przyjdą do nich wieczorami emeryci uczyć się i integrować?
29 kwi 2024

MEN: Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", to otwarcie placówek na zajęcia z udziałem seniorów oraz integracja międzypokoleniowa.

Wieloletni plan finansowy państwa. Motorem wzrostu gospodarczego będzie konsumpcja i środki z KPO; powstanie Rada Fiskalna
29 kwi 2024

Wieloletni plan finansowy państwa będzie omawiany we wtorek 30 kwietnia przez Radę Ministrów. Motorem wzrostu gospodarczego ma być konsumpcja i środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W wieloletnim planie finansowym zostaną przedstawione założenia dotyczące funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej. W 2024 r. wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., a w roku 2025 przyspieszy do 3,7 proc. 

Rozporządzenie DORA od 2025 roku. Skala zmian podobna do RODO. Surowe kary dla firm za niedostosowanie
29 kwi 2024

Rozporządzenie DORA to wciąż dla wielu podmiotów finansowych oraz ich dostawców usług z sektora ICT pieśń przyszłości. Tymczasem zegar tyka i do stycznia 2025 r., kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać, zostało coraz mniej czasu. Te podmioty sektora finansowego, które nie będą zgodne z rozporządzeniem w godzinie zero, boleśnie odczują to m. in. w swoich bilansach. Właśnie opublikowano projekt dostosowujący polskie ustawy do nowego prawa, gdzie określono surowe kary za nieprzestrzeganie DORA. 

Kumulacja wypłat: bon energetyczny nakłada się na inne świadczenia. Będą pieniądze?
29 kwi 2024

Ministerstwo klimatu przeniosło do przepisów o bonie energetycznym znane wszystkim zasady z ustawy o dodatku osłonowym. Oznacza to konieczność rozpatrzenia przez gminy 3 - 4,5 mln wniosków o bon energetyczny (i sprawdzenie dochodów każdego wnioskodawcy. W taki sposób jak to znamy z dodatku osłonowego.

Jak błąd we wniosku 800 plus wpływa na termin 30 kwietnia? Masz jeszcze czas na poprawę
29 kwi 2024

Jak błąd we wniosku o 800 plus wpływa na termin złożenia wniosku? Czy złożenie wniosku z błędem do 30 kwietnia uznaje się za złożenie wniosku w terminie czy po terminie? Najczęstsze błędy są w numerze rachunku bankowego i peselu dziecka. Jest jeszcze czas na poprawę błędów. Sprawdź poprawność danych we wniosku na PUE ZUS.

Projekt szkoły międzypokoleniowej ruszy jesienią 2024 r. Szkoły będą otwarte na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową
29 kwi 2024

Projekt "Szkoła międzypokoleniowa" oznacza otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową. - Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

pokaż więcej
Proszę czekać...