REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszedł prawdziwy przedwojenny patriota

Adam Janus
Fot. PAP/Artur Reszko
Fot. PAP/Artur Reszko

REKLAMA

REKLAMA

Wśród pasażerów prezydenckiego samolotu, który rozbił się przy próbie lądowania na lotnisku w Smoleńsku, znajdowała się niezwykła postać, Ryszard Kaczorowski. Ostatni prezydent RP na uchodźstwie.

Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada 1919 r. w Białymstoku. Pochodził z rodziny szlacheckiej, był młodszym synem Wacława i Jadwigi (z Sawickich) Kaczorowskich. Miał dwoje rodzeństwa. Przed wybuchem II wojny światowej, był instruktorem harcerskim. Po agresji sowieckiej 17 września 1939 r. tworzył Szare Szeregi, za co został aresztowany przez NKWD.

REKLAMA

Zobacz też: Prezydent Lech Kaczyński nie żyje

REKLAMA

Pomimo okrutnego przesłuchania i wymyślnych tortur oficerów radzieckich Ryszard Kaczorowski nie złamał się i do samego końca nie przyznawał się do winy. Jest to dowód niebywałego charakteru, gdyż oficerowie śledczy NKWD byli perfekcyjni w swoim fachu, co udowodnili wcześniej wysyłając tysiące niewinnych rodaków na pewną śmierć do łagrów.

Sowieci wściekli na niemożność złamania Kaczorowskiego skazują go na karę śmierci, którą ostatecznie zamieniają 10 lat łagrów. W praktyce 10 lat łagrów oznacza pewną śmierć. Organizator harcerstwa trafił do gułagu we wschodniej ZSRR w Kołymie, zwanej przez więźniów „Przeklętą wyspą”. Życie uratował mu układ Sikorski – Majski, który przywrócił stosunki dyplomatyczne między Polską a ZSRR, po tym jak we wrześniu 1939 r. sowieci uznali, że: „państwo Polskie przestało istnieć”.

Wprost z gułagu przyszły prezydent na uchodźtwie dotarł do armii gen. Andersa, gdzie wziął udział w bitwie, która po dziś dzień przyniosła chlubę polskiego oręża. W bitwie o klasztor na wzgórzu Monte Cassino.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W związku z sytuacją polityczną wytworzoną przez tzw. ład jałtański Ryszard Kaczorowski nie miał po co wracać do kraju, będącego satelitą ZSRR. Pozostał w Londynie, gdzie ukończył studia. Poświęcił się bez reszty harcerstwu. Był naczelnikiem Harcerzy w latach 1955–1967, a następnie przewodniczącym Związku Harcerstwa Polskiego na uchodźstwie w latach 1967–1988. Ponadto pełnił funkcję komendanta reprezentacji polskiej na Międzynarodowym Jubileuszowym Jamboree 1957, oraz komendanta Światowego Zlotu Harcerstwa na Monte Cassino w 1969 i w Belgii w 1982.

W 1952 roku poślubił Karolinę Mariampolską, która również w swoim życiorysie miała epizod w łagrach. Małżeństwo miało dwie córki i pięcioro wnuków.
W 1986 r. Kaczorowski w rządzie na emigracji został ministrem do spraw krajowych i nieoczekiwanie po śmierci Kazimierza Sabbata 19 lipca 1989 r. objął urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie. Kaczorowski został namaszczony do pełnienia tej funkcji, przez swojego poprzednika. 

Po kilku miesiącach aktywnej działalności, w wyniku przemian zapoczątkowanych okrągłym stołem 22 grudnia 1989 roku ostatni prezydent RP na uchodźtwie przekazał na Zamku Królewskim w Warszawie insygnia władzy prezydenckiej, wśród nich insygnia Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski pierwszemu prezydentowi wybranemu w demokratycznych wyborach Lechowi Wałęsie. 

Było to wydarzenie symboliczne, dzięki któremu można mówić o ciągłości państwa polskiego, o tym że III Rzeczpospolita jest kontynuatorką II Rzeczpospolitej.
Po odzyskaniu suwerenności Kaczorowski pozostał w Londynie. Nie przeszkadzało mu to jednak nadal aktywnie uczestniczyć w życiu publicznym ojczyzny. Zawsze uczestniczył w ważniejszych uroczystościach w kraju. Szczególnym zainteresowaniem darzył on sprawy związane z kresami wschodnimi, w tym polskimi więźniami pomordowanymi na golgocie wschodu.

Ogromne zaangażowanie i bezinteresowne działanie prezydenta Kaczorowskiego zostało docenione zarówno w kraju, jak i za granicą. Kaczorowski został odznaczony Orderem Orła Białego i Orderem Odrodzenia Polski. W uznaniu zasług niepodległościowych papież Jan Paweł II nadał mu Wielki Krzyż Orderu Piano. Uhonorowany wieloma odznaczeniami, między innymi, Krzyżem Monte Cassino i Medalem Konfederacji Jasnogórskiej.

W listopadzie 2004 prezydent Kaczorowski otrzymał Wielki Krzyż Kawalerski św. Michała i Jerzego. To najwyższe odznaczenie, które można otrzymać w uznaniu zasług dla Wielkiej Brytanii. Ostatni Prezydent RP na uchodźtwie otrzymał to odznaczenie z rąk królowej Elżbiety II.

W 30 miastach w Polsce Ryszard Kaczorowski miał nadany tytuł honorowego obywatela. Cztery uniwersytety nadały mu tytuł doktora honoris causa - Uniwersytet Wrocławski, Akademia Medycznej w Białymstoku, Uniwersytet Opolski i Uniwersytet w Białymstoku.

Ryszard Kaczorowski swoimi nienagannymi manierami, szlachetnością, niezwykłą aparycją zjednywał z łatwością swoich słuchaczy. Posiadał w sobie wszystkie najpiękniejsze cechy z przedwojennego obywatela, żarliwego patrioty którego splot niekorzystnych wydarzeń historycznych sprawił, że przez długie lata był wyklęty przez własną ojczyznę.

Zobacz też: Katastrofa w Smoleńsku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA