Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Czym zajmuje się ten członek rządu

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
rozwiń więcej
Minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego Agnieszka Buczyńska / gov.pl

Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego to, obok Ministra Równości nowość w składzie polskiego rządu. Stanowisko to utworzył premier Donald Tusk, a prezydent Andrzej Duda powołał na nie Agnieszkę Buczyńską. Szef rządu określił także zakres działania Ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Czym zajmuje się ten członek rządu?

Rada Ministrów to – jak stanowi KonstytucjaPrezes Rady Ministrów (premier), wiceprezesi Rady Ministrów oraz ministrowie. Konstytucja przewiduje dwie kategorie ministrów. Są to:

  • ministrowie kierujący działami administracji rządowej, 
  • ministrowie wypełniający zadania wyznaczone im przez Prezesa Rady Ministrów.

Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego należy do tej drugiej kategorii. Na to stanowisko została powołana Agnieszka Buczyńska (Polska 2050). Oprócz pełnienia funkcji Ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego jest ona również przewodniczącą Komitetu do spraw Pożytku Publicznego.

Jakie kompetencje ma Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego

Premier Donald Tusk postanowił, że Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego jest ministrem, który wykonuje zadania wyznaczone przez Prezesa Rady Ministrów. Rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego stanowi, że do zakresu działania tego organu należy w szczególności: 

  • przeprowadzanie analiz i ocena skuteczności rozwiązań prawnych w zakresie społeczeństwa obywatelskiego; 
  • opracowywanie kierunków działań na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczeństwa obywatelskiego; 
  • wspieranie inicjatyw obywatelskich; 
  • monitorowanie i upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie społeczeństwa obywatelskiego; 
  • opracowywanie i opiniowanie projektów aktów prawnych oraz innych dokumentów rządowych dotyczących społeczeństwa obywatelskiego; 
  • wykonywanie innych zadań zleconych przez Radę Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów.

Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego może w ramach swoich zadań z upoważnienia premiera żądać od organów administracji rządowej informacji, dokumentów i sprawozdań okresowych lub dotyczących poszczególnej sprawy albo rodzaju spraw.

W zakresie niezbędnym do realizacji jego zadań Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego może: 

  • powoływać zespoły do opracowania określonych zagadnień; 
  • zlecać sporządzanie ekspertyz oraz innych opracowań.

Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego nie będzie wydawać rozporządzeń

Konstytucja stanowi, że rozporządzenia może wydawać minister kierujący działem administracji rządowej. Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego nie kieruje żadnym działem administracji rządowej, wobec czego nie ma prawa wydawać rozporządzeń. 

Na mocy rozporządzenia premiera Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego może natomiast, w zakresie realizacji zadań określonych przez szefa rządu, opracowywać i opiniować projekty aktów prawnych i innych dokumentów rządowych.

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Czy istnieje Ministerstwo Społeczeństwa Obywatelskiego

Obsługę ministra (czyli organu państwa) zapewnia zazwyczaj urząd noszący nazwę „ministerstwa”. W przypadku niemal wszystkich resortów nazwy ministra – organu oraz ministerstwa – urzędu są analogiczne. Stąd na przykład obsługę Ministra Spraw Zagranicznych zapewnia Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministra Zdrowia – Ministerstwo Zdrowia, a Ministra Obrony Narodowej – Ministerstwo Obrony Narodowej. Inaczej jest w przypadku Ministra Nauki: urząd obsługujący ten organ nosi nazwę Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego natomiast nie posiada „własnego” ministerstwa. Premier Donald Tusk podjął decyzję, że obsługę tego organu będzie zapewniała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Dlatego też Ministerstwo Społeczeństwa Obywatelskiego nie powstało.

Prawo
Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie
21 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]
20 maja 2025

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek
20 maja 2025

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? Spotkania z Nawrockim i Trzaskowskim na YT [Druga tura]
21 maja 2025

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki? Decyzja zapadnie po spotkaniach na żywo z kandydatami, które odbędą się na kanale Sławomira Mentzena na YT.

pokaż więcej
Proszę czekać...