Za co odpowiada małżonek przedsiębiorcy

Katarzyna Goździkowska
rozwiń więcej
Za jakie zobowiązania odpowiada małżonek przedsiębiorcy?
W sytuacji gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, należy mieć na uwadze ryzyko finansowe jakie ponosi jego małżonek. Jest ono doniosłe w przypadku pozostawania małżonków we wspólnocie majątkowej.

Z reguły małżonkowie pozostający we wspólnocie majątkowej za swoje zobowiązania odpowiadają majątkiem osobistym. Pomijając czynności dotyczące zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny, tylko zgoda drugiego małżonka pozwala wierzycielowi szukać zaspokojenia z majątku wspólnego małżonków.

W przypadku zobowiązań zaciąganych przez małżonka -przedsiębiorcę sprawa ma się nieco inaczej.

Majątek przedsiębiorstwa – przedmiot egzekucji

Przede wszystkim majątkiem, z którego wierzyciel przedsiębiorcy poszukuje zaspokojenia jest majątek osobisty dłużnika (z reguły, chyba że przedsiębiorca działa w formie spółki kapitałowej) i majątek przedsiębiorstwa.

Nie jest istotne skąd taki majątek pochodzi. Jego składniki mogą być nabyte ze środków pochodzących zarówno z majątku osobistego dłużnika jak i majątku wspólnego małżonków.

Wierzyciel może zaspokoić się z majątku przedsiębiorstwa bez ograniczeń, gdy udowodni dokumentem urzędowym lub prywatnym, że wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Wówczas nie musi wykazywać, że małżonek przedsiębiorcy udzielił zgody na zobowiązanie, z którego taka wierzytelność pochodzi.
Wierzyciel poszukując zaspokojenia powinien ubiegać się w sądzie o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności także przeciwko małżonkowi przedsiębiorcy.

Sąd, wydając taką klauzulę, ograniczy jego odpowiedzialność do wchodzącego w skład majątku wspólnego przedsiębiorstwa. Tym samym majątek małżonka dłużnika nie jest chroniony, o ile znalazł się w składnikach przedsiębiorstwa.

Zobacz serwis: Małżeństwo

Prawa małżonka przedsiębiorcy

Małżonek przedsiębiorcy jest uprawniony z mocy ustawy do decydowania o jego bycie nawet wtedy gdy nie angażuje się w jego prowadzenie. Zgodnie z ustawą małżonek, który chce zbyć przedsiębiorstwo, obciążyć je prawem rzeczowym (np. hipoteką), bądź je wydzierżawić musi uzyskać zgodę małżonka (to samo dotyczy kwestii rozpoczęcia działalności gospodarczej, czyli w ogóle nabycia przedsiębiorstwa).

Należy jednak zauważyć, że bieżące zarządzanie przedsiębiorstwem odbywa się bez udziału małżonka. Zgodnie z przepisami, prowadzący przedsiębiorstwo zarządza samodzielnie przedmiotami majątkowymi służącymi mu do prowadzenia działalności zarobkowej.

Zadaj pytanie: Forum

Tym samym jego małżonek jest pozbawiony prawa ingerencji w decyzje dotyczące chociażby zbywania poszczególnych składników przedsiębiorstwa.

Prawo
ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim
20 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]
20 maja 2025

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek
20 maja 2025

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? Spotkania z Nawrockim i Trzaskowskim na YT [Druga tura]
21 maja 2025

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki? Decyzja zapadnie po spotkaniach na żywo z kandydatami, które odbędą się na kanale Sławomira Mentzena na YT.

Grozi Ci grzywna 81 tys. zł lub 10% obrotu. Nowe unijne prawo uderzy w tysiące polskich firm
20 maja 2025

Już za chwilę tysiące firm w Polsce mogą stanąć przed poważnym zagrożeniem – nowa unijna dyrektywa EAA oznacza obowiązkowe zmiany, których zignorowanie może skończyć się katastrofą finansową. Kary sięgają nawet 10% rocznego obrotu lub ponad 81 tys. zł. Wystarczy jedna skarga klienta, by urzędnicy wszczęli kontrolę i nałożyli sankcje. Masz czas tylko do 28 czerwca 2025 r. Potem może być za późno.

pokaż więcej
Proszę czekać...