Biegli, oględziny i domniemania w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Magdalena Wojdała
rozwiń więcej
Unieważnienie małżeństwa
W procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa środkami dowodowymi mogą być opinie biegłych, oględziny oraz domniemania prawne. Czym charakteryzują się wymienione środki dowodowe?

Opinie biegłych

W sądach kościelnych najczęściej korzysta się z pomocy biegłych w dziedzinie psychologii, psychiatrii, seksuologii, ginekologii oraz grafologów. Również strona może powołać biegłego do udziału w procesie, jednak tylko za zgodą sędziego. Są dwa sposoby wprowadzenia uzupełniającego dowodu z opinii biegłego. Po pierwsze sędzia może dopuścić jako środek dowodowy opinię pozaprocesową, czyli taką, która została sporządzona nie na użytek toczącego się procesu, ale w innych okolicznościach. Jeżeli jej treść odpowiada potrzebom procesu, sędzia może ją włączyć do akt sprawy. Musi jednak spełniać podstawowy warunek. Musi to być opinia fachowa.

Natomiast drugi sposób dopuszczenia opinii biegłego prywatnego jako środka dowodowego to wprowadzenie biegłego pomocniczego. Sędzia ocenia to z punktu widzenia potrzeb procesu i jeśli nie ma podejrzenia działania na zwłokę czy innych prób manipulacji, wyraża zgodę na wprowadzenie tego dowodu. Dobrze, jeżeli taki ekspert jest powołany z listy rzeczoznawców na stałe współpracujących z sądem biskupim, ponieważ to gwarantuje ich przygotowanie do udziału w procesie. Jednak sędzia nie może bezwzględnie wymagać tego od stron. O wprowadzeniu takiego biegłego do procesu należy poinformować pozostałe strony.

Biegły prywatny może spełniać w procesie dwie zasadnicze role. Pierwszą z nich jest obecność przy sporządzaniu opinii przez biegłego sądowego. Może być obecny w czasie wszystkich prac potrzebnych do sporządzenia opinii. Tę rolę można określić jako zadanie zaopiniowania na rzecz strony sposobu i merytorycznej wartości opinii biegłego sądowego. Drugą funkcją eksperta powołanego z inicjatywy strony jest sporządzenie odrębnej opinii. W praktyce działa wtedy jako odrębny rzeczoznawca. Role to mogą być oczywiście połączone. Sędzia może też dopuścić opinie biegłych sporządzone wcześniej. Wspomnieć trzeba, że sędzia może także dopuścić opinię biegłego sporządzoną w czasie trwania sprawy rozwodowej.

Zobacz: Oświadczenia stron, przesłuchanie oraz dowód z dokumentów w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Oględziny sądowe i wizja lokalna

Oględziny sądowe to środek dowodowy polegający na bezpośrednim zbadaniu jakiegoś miejsca, lub jakiejś rzeczy przez sędziego, celem ustalenia pewnych faktów mających związek ze sprawą. Inaczej mówiąc polegają one na zbadaniu osoby lub rzeczy. Natomiast wizja lokalna polega na  przybyciu do jakiegoś miejsca i bezpośrednim obejrzeniu przez sędziego.

Zobacz: Dowody w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa


Domniemanie

Domniemanie jest to prawdopodobne wnioskowanie o rzeczy niepewnej – taką definicję formułuje Kodeks Prawa Kanonicznego. Innymi słowy jest to wniosek dotyczący logicznego skutku znanych faktów. Rozróżnia się domniemania prawne i sędziowskie.

Prawne są to te, które wynikają z ustawy, uwzględniającej doświadczenie, uznaje określone fakty za udowodnione w przypadku, gdy nie ma dowodów przeciwnych. Domniemania prawne dzielą się na zwykłe i kwalifikowane. W przypadku zwykłych ustawa dopuszcza bezpośrednie przeprowadzenie przeciwko nim przeciwdowodów. Natomiast domniemania kwalifikowane, to te przeciwko którym możliwe jest przeprowadzenie jedynie pośredniego dowodzenia ich nieprawdziwości. O domniemaniach sędziowskich, czyli faktycznych, mówimy wtedy, gdy stanowią one wniosek wyprowadzony z prawdziwych przesłanek.

Zobacz: Unieważnienie małżeństwa: przyczyny

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...