REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strony, świadkowie i dokumenty w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Magdalena Wojdała
unieważnienie małżeństwa
unieważnienie małżeństwa

REKLAMA

REKLAMA

Najczęściej spotykanymi dowodami w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa są oświadczenia stron, przesłuchanie świadków oraz dowód z dokumentów. Czym charakteryzują się wspomniane środki dowodowe?

Oświadczenia stron

Celem przesłuchania stron jest wszechstronne wyjaśnienie kwestii spornych oraz ustalenie prawdy przez ustalenie faktów. Poprzez oświadczenia stron należy rozumieć(…)wszystkie zeznania czy też odpowiedzi udzielane przez strony procesu w czasie jego trwania, które mogą posiadać moc dowodową.

REKLAMA

Strony najlepiej znają prawdę o dowodzonych faktach, jednak są one zainteresowane osobiście wynikiem dowodzenia, w związku z czym może być im trudniej zachować obiektywizm wobec sprawy. Strony należy przesłuchiwać pojedynczo i oddzielnie.

REKLAMA

W sprawach małżeńskich jako pierwsza przesłuchiwana jest strona powodowa. Po przesłuchaniu jednej ze stron sędzia może zaproponować, aby przedstawiła ona pytania, które należałoby zadać drugiej stronie. Mają one dotyczyć faktów istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy. Na zadawane przez sędziego pytania strony mają obowiązek odpowiadać zgodnie z prawdą. Wzmocnieniu obowiązku mówienia prawdy służy przysięga.

Każde oświadczenie strony będzie pozbawione mocy dowodowej, jeżeli zostało dokonane pod wpływem błędu faktycznego, wymuszone użyciem siły lub spowodowane ciężką bojaźnią. Innymi słowy, aby środek dowodowy z oświadczeń stron posiadał moc dowodową musi być rozważny i dobrowolny, czyli pozbawiony przymusu fizycznego i ciężkiej bojaźni.

Zobacz: Dowody w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przesłuchanie świadków

W znaczeniu procesowym świadkiem jest osoba, która nie jest stroną sporu i może dostarczyć sędziemu obiektywnych informacji o faktach lub okolicznościach mogących mieć wpływ na rozstrzygnięcie sprawy. Świadek przedstawia informacje, stanowiące treść jego spostrzeżeń. Ma on stwierdzać, bądź zaprzeczać, istnieniu określonych faktów. Istotne znaczenie dla sędziego ma osobowość świadka, wiarygodność, jego spostrzeżenia i zeznania.

Zobacz: Alkoholizm jako przyczyna nieważności małżeństwa

Dowód z dokumentów

REKLAMA

Dokument jest to, w rozumieniu prawa procesowego, przedmiot pokryty pismem, stanowiący uzewnętrznienie jakiejś myśli czy źródło informacji, przedmiot pokryty pismem, które z kolei jest wyrazem czyjejś myśli, oświadczenia czy wydarzenia. W szerokim znaczeniu dokumentami są wszelkie nośniki informacji, a więc wszystko co służy do powzięcia informacji o jakimś fakcie. Mogą to zatem być też fotografie, taśmy magnetofonowe, plany, rysunki, pieczęcie, obrazy, monety czy treści nagrane na dyskach komputerowych.

W sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa wykorzystuje się odpis pozwu o rozwód oraz odpis wyroku rozwodowego. Czasem też strony dołączają dokumenty z procesów karnych dotyczących małżonków. Dokumenty te mają dla trybunałów kościelnych dużą wartość. Mogą być w różnych kwestiach jedynym źródłem informacji. Akta te są dla sądu kościelnego dokumentami urzędowymi państwowymi. Sędziego obowiązuje przy ich ocenia zasada legalnej oceny środka dowodowego.

Przedłożyć w sądzie można bądź dokument oryginalny, bądź też w uwierzytelnionym odpisie. Za oryginalny uważa się taki dokument, który został własnoręcznie podpisany przez wystawcę. Należy je złożyć w sądzie by sędzia i druga strona mogli się z nimi zapoznać. W przypadku dokumentu uszkodzonego, wytartego, poprawionego, czy też dotkniętego inną wadą, decyzja o jego dopuszczeniu, należy do sędziego.

Powyższe środki mogą być – na opisanych zasadach – stosowane w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Zobacz: Unieważnienie małżeństwa: przyczyny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zachowek a niepełnosprawność, wiek, niezdolność do pracy. Jakie są aktualne przepisy?

Czy osoby niepełnosprawne lub starsze mogą otrzymać wyższy zachowek? Od czego zależy takie uprawnienie? Co z niezdolnością do pracy? Podpowiadamy czym jest zachowek i ile wynosi.

We wrześniu w szkołach będą krótsze lekcje? Sprawdź, co jeszcze może zaskoczyć nas w szkołach w roku szkolnym 2024/2025

We wrześniu będą w szkołach krótsze lekcje? Sprawdź, co jeszcze może zaskoczyć nas w szkołach w roku szkolnym 2024/2025. Przepisy nie regulują wprost postępowania dyrektora szkoły w przypadku upałów. To jednak nie oznacza, że nie ma on żadnych możliwości działania.

Nawet 600 euro za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

REKLAMA

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

REKLAMA

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA