REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dowody w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Magdalena Wojdała
Unieważnienie małżeństwa
Unieważnienie małżeństwa

REKLAMA

REKLAMA

Decydując się na wniesienie skargi powodowej i rozpoczęcie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa należy zastanowić się nad doborem materiału dowodowego. W niniejszym artykule przedstawione zostaną ogólne informacje dotyczące dowodów w procesie o nieważność małżeństwa.

Dowody nieważności małżeństwa

W potocznym rozumieniu słowo dowód to „(…)okoliczność lub rzecz, która przemawia za czymś lub uzasadnia coś”[1]. Pojęcie to może być rozumiane jako rzecz lub okoliczność, która coś uzasadnia.

REKLAMA

Natomiast w języku prawniczym jest to termin wieloznaczny i może oznaczać: „środek dowodowy służący do wykazania prawdziwości jakiejś okoliczności istotnej dla rozstrzygnięcia sprawy”[2]; jak również „dowodzenie, czyli czynność polegającą na przedstawieniu sędziemu argumentów zdolnych do przekonania go o prawdziwości badanych okoliczności spornych lub wątpliwych”[3]; może oznaczać także „cały materiał dowodowy zebrany przez sędziego w czasie procesu, stanowiący podstawę wyrokowania”[4] oraz „wynik dowodzenia, czyli moralne przekonanie sędziego o prawdziwości twierdzeń strony procesowej, wynikające z przesłanek prawnych i faktycznych oraz przedstawionych argumentów i wnioskowań sędziego”[5].

Zobacz: Alkoholizm jako przyczyna nieważności małżeństwa

REKLAMA

W obecnie obowiązujący Kodeksie Prawa Kanonicznego na podstawie którego prowadzone są procesy o nieważność małżeństwa, wyliczone są następujące środki dowodowe: oświadczenia stron, dokumenty, zeznania świadków, opinia biegłych, wizja lokalna i oględziny sądowe a także domniemania.

Ogólna zasada zawarta w kanonie 1527 § 1, stanowi, iż można przytaczać każdy dowód, który „(…) jest pożyteczny do naświetlenia sprawy i sam w sobie jest godziwy”[6].  Oznacza to, że mogą być dopuszczone inne środki dowodowe, nie tylko te, które wylicza CIC 1983. Oznacza to, że lista dopuszczalnych środków dowodowych nie ma charakteru zamkniętego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W terori prawa kanonicznego znajdziemy także podział na środki dowodowe sądowe i pozasądowe. Przy czym sądowe to takie, które przyjmowane są w sądzie kościelnym, zgodnie z procedurą kanoniczną. W przypadku, gdy braknie któregoś z tych elementów, mamy do czynienia ze środkami pozasądowymi.

Zobacz: Unieważnienie ślubu konkordatowego - jak i kiedy?

Kolejny podział dowodów to podział na dowody pełne i niepełne. Pełne są to te środki dowodowe, które są oczywiste i wystarczają do ustalenia prawdziwości faktu, zaś niepełne to te, na podstawie których sędzia nie ma pełnej pewności moralnej, a jedynie prawdopodobieństwo.

REKLAMA

Jeszcze inny podział wskazuje na środki bezpośrednie i pośrednie. Bezpośrednie są to wszystkie te, które dotyczą bezpośrednio faktu spornego, natomiast pośrednie wprost wskazują prawdziwość innego faktu, z którego jednak z logiczną koniecznością wynika fakt mający być udowodniony.

Obowiązek udowodnienia faktu ciąży na stronie, która z niego wywodzi skutki prawne. Strona nie może więc dostarczyć sędziemu jedynie faktów, ale musi także przekonać go o ich prawdziwości.

Dowodzenia nie wymagają: fakty, których domniemywa ustawa oraz te, które zostały udowodnione przez drugą stronę, o ile powtórzenie dowodu nie jest wymagane przepisem ustawy, bądź decyzją sędziego. Udowodnienia nie wymagają także fakty powszechnie znane. Za powszechnie znane, czyli notoryjne uważa się takie fakty, które znane są szerokiemu kręgowi osób i są na tyle łatwe do sprawdzenia, że ich udowadnianie byłoby jedynie stratą czasu.

Prawo kanoniczne dopuszcza cały szereg środków za pomocą których można udowadniać argumenty przytoczone za nieważnością małżeństwa.

Zobacz: Jak wnieść powództwo o unieważnienie małżeństwa[1]              T. Pawluk, Prawo kanoniczne według kodeksu Jana Pawła II. T.IV, Olsztyn 1990, s. 243.

[2]              G. Erlebach, A. Dzięga, J. Krukowski, R. Sztychmiler, Komentarz do Kodeksu Prawa kanonicznego. Tom V. Księga VII. Procesy, Poznań 2007, s. 172 także: T. Pawluk, Prawo kanoniczne według kodeksu Jana Pawła II. T.IV, Olsztyn 1990, s. 243.

[3]              G. Erlebach, A. Dzięga, J. Krukowski, R. Sztychmiler, Komentarz do Kodeksu Prawa kanonicznego. Tom V. Księga VII. Procesy, Poznań 2007, s. 172 także: T. Pawluk, Prawo kanoniczne według kodeksu Jana Pawła II. T.IV, Olsztyn 1990, s. 243.

[4]              G. Erlebach, A. Dzięga, J. Krukowski, R. Sztychmiler, Komentarz do Kodeksu Prawa kanonicznego. Tom V. Księga VII. Procesy, Poznań 2007, s. 172 także: T. Pawluk, Prawo kanoniczne według kodeksu Jana Pawła II. T.IV, Olsztyn 1990, s. 243.

[5]              G. Erlebach, A. Dzięga, J. Krukowski, R. Sztychmiler, Komentarz do Kodeksu Prawa kanonicznego. Tom V. Księga VII. Procesy, Poznań 2007, s. 172 także: T. Pawluk, Prawo kanoniczne według kodeksu Jana Pawła II. T.IV, Olsztyn 1990, s. 243.

[6]              E. Sztafrowski, Podręcznik prawa kanonicznego. T.4 Warszawa 1980, s. 386.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA