Egzekucja komornicza - kto wyegzekwuje wyroki sądowe?

Paulina Szewioła
rozwiń więcej
inforCMS
Nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, czekająca na podpis prezydenta, wprowadza istotne zmiany, kosztów egzekucji w tym opłaty egzekucyjnej. Ustawa ta m.in. obniża znacząco próg opłat komorniczych i pozwala sądowi w bardzo wielu przypadkach zmniejszyć do dowolnej wysokości opłatę egzekucyjną.

Ustawa wprowadza szereg zmian, w tym dotyczące funkcjonowania zastępcy komornika, postępowania dyscyplinarnego komorników sądowych, asesorów i aplikantów komorniczych oraz przede wszystkim w zakresie wysokości opłat egzekucyjnych należnych za prowadzenie egzekucji. Jednym z bardziej kontrowersyjnych rozwiązań mających odzwierciedlenie w nowelizowanej ustawie jest zasada finansowania egzekucji, która nie wymaga znacznego nakładu pracy komornika, a których skutki finansowe są dotkliwe dla dłużników utrzymujących się ze stałych, zazwyczaj niewysokich świadczeń. Odnosi się do spraw egzekucyjnych prowadzonych wobec dłużników korzystających z szeroko rozumianych świadczeń społecznych, a więc wymagających pomocy państwa.

Projekt ustawy określa listę wierzytelności, przy egzekucji których będzie obowiązywała opłata obniżona do 8% wyegzekwowanego świadczenia.

Katalog wierzytelności został więc uzupełniony o: świadczenia z ubezpieczenia społecznego, zasiłek dla bezrobotnych, dodatek aktywizacyjny, stypendium oraz dodatek szkoleniowy.

Jak do nowelizacji odnoszą się komornicy?

Zdaniem większości przedstawicieli zawodu dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego jest to niezwykle zła wiadomość, ponieważ zmiany wpłynął na wykonywanie wyroków sądowych wobec niesolidnych dłużników, a Polska może stracić wiarygodność wśród zagranicznych inwestorów, na co w obliczu kryzysu gospodarczego nasz kraj nie może sobie pozwolić. Istnieje obawa, że egzekucje mogą stać się nieopłacalne i tym samym komornicy nie będą podejmowali się zadań, do których mieliby dopłacać. 

Opłacalność ścigania dłużników

Obecnie Skarb Państwa nie ponosi żadnych kosztów w związku z działaniem i funkcjonowaniem organów egzekucyjnych. Powyższe organy prowadzą swoistą działalność gospodarczą sui generis, która musi na siebie zarabiać. Ze względu na fakt, iż w przypadku prowadzenia egzekucji bezskutecznych, komornik nie pobiera żadnych opłat, a opłaty pobierane w sprawach, które doprowadziły do wyegzekwowania należności od dłużnika muszą być przeznaczane na finansowanie całości działalności egzekucyjnej również w zakresie spraw, które nie doprowadziły do wyegzekwowania należności. Już wcześniejsze zmniejszenie opłaty egzekucyjnej z 15 % do 8% znacznie wpłynęło na możliwość prawidłowego finansowania egzekucji. Obniżenie dodatkowo dolnej granicy opłaty egzekucyjnej 1/10 do 1/20 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, spowoduje, że opłata ta w żaden sposób nie pokryje kosztów związanych z prowadzeniem spraw.

Wprowadzenie dodatkowo możliwości obniżania opłaty egzekucyjnej przez sąd, z uwagi na „nakład pracy komornika czy sytuację majątkową wnioskodawcy oraz wysokość jego dochodów” powoduje, że dłużnicy uzyskają praktycznie nieograniczoną możliwość domagania się obniżenia opłaty.

Należałoby bowiem podnieść, iż w każdym przypadku prowadzenia egzekucji dłużnik znajduje się w niekorzystnej sytuacji materialnej oraz posiada niewygórowane dochody. Użycie takiego mechanizmu powodować będzie brak zainteresowania dłużników dobrowolnym realizowaniem swoich obowiązków, w tym zwłaszcza tych wynikających z prawomocnych orzeczeń sądów.
Obowiązkiem Państwa jest zapewnienie stabilnego systemu organów egzekucyjnych i wspieranie ich działalności już na etapie legislacyjnym. 

Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji ( tekst jedn. Dz.U. z 2006r. Nr 167, poz.1191 ze zm.)

Prawo
1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy
07 maja 2024

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy. Sprawdź szczegóły!

Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?
07 maja 2024

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]
07 maja 2024

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[
07 maja 2024

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?
07 maja 2024

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?
07 maja 2024

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

24 dni w sanatorium na koszt ZUS-u. Dla osób po zawale, z nadciśnieniem, z chorobą wieńcową, czy wadami zastawek
07 maja 2024

Nie każdy wie, że rehabilitację schorzeń układu krążenia można przeprowadzić na koszt ZUS-u w sanatorium. Kamień Pomorski, Wieniec-Zdrój  i Stegna – do takich miejscowości na rehabilitację układu krążenia w systemie stacjonarnym kieruje ZUS. W 2023 roku z takiej rehabilitacji skorzystało ponad 2,4 tys. osób, w tym 81 proc. stanowili mężczyźni.   

Matura 2024 r.: są arkusze egzaminacyjne z języka polskiego (CKE). I odpowiedzi [matura 2024 r. relacja]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

pokaż więcej
Proszę czekać...