Marihuana w coffee shopach tylko dla Holendrów

Natalia Kurdziel
rozwiń więcej
W dniu 16 grudnia 2010 Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że władze miejskie Maastricht miały prawo zakazać sprzedaży narkotyków miękkich obcokrajowcom. Taka decyzja ma na celu wyeliminowanie coraz popularniejszej w ostatnim czasie turystyki narkotykowej.

Zakaz wstępu obcokrajowców do coffee shopów władze gminy Maastricht wprowadziły już w 2005 roku. Był to zabieg mający na celu wyeliminowanie tzw. narkotykowej turystyki, która stawała się coraz poważniejszym problemem. Jej powszechność wzrosła do niebezpiecznych rozmiarów, grożąc bezpieczeństwu wspólnoty. Możliwość legalnego spróbowania marihuany bądź haszyszu ściągała do Holandii rzesze młodych obcokrajowców z całej Europy, w szczególności z Niemiec, Belgii, Francji. Cel ich podróży był oczywiście jednoznaczny.

Zobacz: Koniec z paleniem w miejscach publicznych

Nie dla „turystyki narkotykowej”

Niemal trzy czwarte odwiedzających coffee shopy stanowili obcokrajowcy. Jest to zupełnie zrozumiałe, gdyż Holandia jest jedynym państwem europejskim, w którym zalegalizowane jest posiadanie narkotyków miękkich. W pozostałych państwach wspólnoty posiadanie i sprzedaż marihuany stanowi przestępstwo. Nic więc dziwnego, że państwo to przeżywało istne oblężenie narkotykowych turystów.

W Holandii narkotyki można zakupić w tzw. coffee shopach. Ich sprzedaż nie jest jednak zupełnie swobodna. Obwarowana jest pewnymi rygorami. Posiadany przez właścicieli w sklepach zapas konopi nie może przekroczyć 500 gramów. Z czego dziennie możne sprzedać nie więcej niż 5 gramów konopi na osobę.

Są to ograniczenia, które mają na celu podtrzymanie istoty posiadania narkotyków „na własny użytek”. Niestety przepisy są często łamane.

Zobacz: Koniec z dopalaczami

Sprawa Josemansa

Naruszenie zakazu sprzedaży marihuany obcokrajowcom miało miejsce w przypadku Josemansa właściciela sklepu, którego sprawa stanowiła impuls dla rozpoznania przez Trybunał Sprawiedliwości UE wprowadzonych w Holandii przepisów ograniczających wstęp do coffee schopów. Decyzją władz holenderskich sklep Josemans został zamknięty. Odwołując się od decyzji powołał się na złamanie zasady równego traktowania obywateli UE oraz naruszenie swobody przepływu towarów.

Przyznanie możliwości kupna artykułów w holenderskim sklepie wyłącznie Holendrom określił jako przejaw jawnej dyskryminacji obcokrajowców. Wątpliwości sąd wolał jednak rozwiać kierując pytanie prawne do Trybunału Sprawiedliwości.

Decyzja Trybunału Sprawiedliwości

Zdaniem Trybunału powyższe ograniczenia stanowią ewidentne naruszenie zasady niedyskryminacji. Jednocześnie uznał, że władze holenderskie, ze względu na cel jakim się kierowały czyli zwalczanie narkotykowej turystyki i ochrona bezpieczeństwa publicznego, miały pełne prawo wprowadzenia takich regulacji prawnych.

Jeśli chodzi o wspomnianą kwestię ograniczenia zasady swobody przepływu towarów, nie została ona w żaden sposób naruszona. Naruszenie nie jest w tym przypadku możliwe zważywszy na charakter towaru jakim są narkotyki. Ze względu na fakt, iż we wszystkich krajach europejskich posiadanie i sprzedaż narkotyków choćby miękkich jest nielegalne, stanowią one produkt wyjęty spod obrotu gospodarczego. Można je posiadać w oznaczonej ilości na trenie Holandii, ale nie można ich wywieść poza jej granice, gdyż stanowi to przestępstwo przemytu narkotyków. Dlatego też nie są objęte regulacją dotyczącą swobody przepływu towaru na wspólnym rynku europejskim. Nie można więc mówić o naruszeniu tej swobody.

Zobacz: W sądzie-serwis Wieszjak.pl

Wyrok Trybunału z pewnością uspokoi nie tylko zniecierpliwioną opinię publiczną, ale także przekona nadgorliwych właścicieli coffee shopów, którzy często naruszają przepisy wewnętrzne, że decyzje władz holenderskich były słuszne.

Prawo
Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?
23 maja 2025

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]
23 maja 2025

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku
23 maja 2025

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji
23 maja 2025

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]
23 maja 2025

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto
23 maja 2025

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1
23 maja 2025

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców
23 maja 2025

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia
23 maja 2025

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Debata Trzaskowski – Nawrocki [RELACJA NA ŻYWO]
23 maja 2025

Debata między kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. Relacja na żywo.

pokaż więcej
Proszę czekać...