Muzeum Wojska Polskiego zaprasza 11 listopada

Muzeum Wojska Polskiego. /Fot.Fotolia
W niedzielę, 11 listopada br., w dniu Święta Niepodległości będzie obowiązywał jeden wspólny, bezpłatny bilet pozwalający na zwiedzanie (w godz. 10.00–18.00) Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Narodowego w Warszawie. Otwarte zostaną drzwi łączące obie instytucje.

Muzeum WP zaprezentuje wszystkie wystawy stałe począwszy od „Wojskowość polska od średniowiecza do XVII w.” aż po „Polacy na frontach II wojny światowej 1939 – 1945”.

Zwiedzający będą mieli wyjątkową okazję porównania trzech wizji Bitwy pod Grunwaldem: Jana Matejki (MN), Wojciecha Kossaka i Stefana Garwatowskiego (MWP). Zobaczą też najnowszą wystawę czasową „Od podwody do czołga, Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze”, a także kolekcję obrazów Jana Władysława Chełmińskiego (1851 – 1925), które powstały jako ilustracje do wydania albumowego, zatytułowanego „Wojsko Księstwa Warszawskiego”, wydanie w roku 1913, Paryż.

Wydarzeniem muzealnym będzie pierwsza prezentacja unikatowego obrazu, zidentyfikowanego w zbiorach MWP jako „Martwa natura kwiatowa w szklanym wazonie” Andreasa Stecha (2 połowa XVII w. obraz po konserwacji).

W namiocie promocyjnym na dziedzińcu MWP czynna będzie wystawa okolicznościowa  „Szablą odbierzemy, broń biała w bojach o niepodległość” oraz wystawa okolicznościowa „Archeologia militarna, czyli skarby z pobojowisk”. Ponadto przygotowana będzie prezentacja nowo pozyskanych pamiątek do zbiorów Muzeum Katyńskiego, związanych z lekarzem Wojska Polskiego ppłk. Janem Boroniem, zamordowanym w Charkowie.

„Torsy mężne” to kolejna wystawa okolicznościowa, składająca się z  19 obrazów autorstwa Andrzeja Nowackiego, inspirowana umundurowaniem historycznym znajdującym się w zbiorach MWP.
W muzealnym parku plenerowym będzie można zajrzeć m.in. do kabin samolotów – JAK-40, transportowego An-26, myśliwców MiG-29 oraz Su-22 M4 oraz śmigłowców: szturmowego Mi-24, transportowego Mi-8T oraz wielozadaniowego Mi-2P.

Obchody Święta Niepodległości odbędą się również w oddziale Muzeum Wojska Polskiego – Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, ul. Powsińska 13 (IX Fort Czerniakowski). Muzeum będzie otwarte bezpłatnie dla zwiedzających w godz. 10.00 – 16.00.

Zwiedzanie ekspozycji plenerowej połączone z przejazdem pojazdami historycznymi STAR 266 i BTR-152W. W godz. 10.00 – 12.00, 14.00 – 15.30 proponujemy zwiedzanie wnętrza samolotu AN-2. O godzinie 11.30 oraz 13.30 odbędzie się pokaz dynamiczny samochodu pancernego Scout Car Humber w barwach 1. Dywizji Pancernej.

Na zakończenie naszych obchodów zapraszamy Państwa na koncert czołgowy „Na 4 silniki czołgowe”.

Zobacz: Święto 11 listopada

Źródło: www.wp.mil.pl

Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Sądy wykryły trzecią lukę w świadczeniu wspierającym. Miał być zasiłek. Na lodzie opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny)
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

pokaż więcej
Proszę czekać...