Inflacja w maju 2014 roku

Inflacja w maju 2014 roku/ Fot. Fotolia
Inflacja, czyli wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych - wg danych statystycznych podanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) - wzrosła w maju 2014 roku o 0,2 proc. r/r i jednocześnie obniżyła się o 0,1 proc. w stosunku do kwietnia 2014 roku.

Inflacja ciągle utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Zapewne cieszymy się z tego jako konsumenci, ale trzeba pamiętać, że nie jest to sytuacja wspierająca decyzje przedsiębiorstw dotyczące ich rozwoju, a tym samym inwestycji. Szczególnie decyzje firm mikro i małych - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. Przyczyną tak niskiego poziomu inflacji był przede wszystkim spadek cen żywności, odzieży oraz opłat dotyczących edukacji - te trzy obszary obniżyły łącznie wskaźnik cen o 0,5 punktu procentowego.

Zadaj pytanie na Forum

Ceny żywności spadły w stosunku do kwietnia o 0,5 proc. (a r/r wzrosły o 0,5 proc.). Ciekawie na tym tle wyglądają zamiany cen mięsa, szczególnie wieprzowiny. Wzrosły one w maju w stosunku do kwietnia o 0,9 puntu procentowego (a w kwietniu - o 1 proc.) mimo embarga nałożonego na import polskiej wieprzowiny przez głównych jej odbiorców. Jak widać producenci wieprzowiny i jej sprzedawcy poradzili sobie z problemem. Nie mamy jeszcze informacji o strukturze eksportu, ale jego wzrost do krajów UE, w tym do Niemiec, Holandii czy Węgier (wszędzie powyżej 10 proc.) pozwala zakładać, że część tego wzrostu to sprzedaż żywności, w tym właśnie mięsa wieprzowego.

Po raz pierwszy od wielu miesięcy wzrosły r/r ceny paliwa do prywatnych środków transportu. To efekt bardzo niskiej bazy z maja 2013 r., a nie odwrócenie tendencji dotyczącej zmian cen tego istotnego dla gospodarki i indywidualnych nabywców towaru.

Przed nami dwa miesiące (lipiec i sierpień), w czasie których z reguły wzrost cen spada (w wyniku spadku cen żywności). Będzie to w tym roku oznaczało deflacje. Jednak nie należy prognozować utrzymania się deflacji w drugiej połowie roku. Ale na pewno należy zakładać, że także w 2. połowie roku inflacja będzie poniżej 1 proc. Interesujące jest to, jak na dzisiejsze dane zareaguje RPP. Ostatnie wypowiedzi części jej członków wskazują na możliwość obniżenia stóp procentowych jeszcze w tym roku. Prawdopodobnie tak się stanie, bowiem nie tylko niższa niż zakładano inflacja będzie miała wpływ na decyzje RPP, ale także, a może przede wszystkim ostatnia decyzja Europejskiego Banku Centralnego dotycząca stóp procentowych w eurolandzie. Także spodziewajmy się decyzji obniżającej referencyjną stopę procentową NBP, ale nie wcześniej niż w sierpniu/ wrześniu 2014 roku.

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Prawo
Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...