Rozlicz PIT z profilem zaufanym

Rozlicz PIT z profilem zaufanym
15 lutego 2020 r. w usłudze Twój e-PIT zostaną udostępnione nasze, przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową, zeznania podatkowe za 2019 r. Najprostszy sposób sprawdzenia rozliczenia? Profil zaufany.

Już od soboty 15 lutego można na portalu podatkowym sprawdzić swojego e-PITa. Ministerstwo Cyfryzacji zachęca, że najwygodniejszym i najszybszym sposobem dostępu do e-PITa jest logowanie przez profil zaufany (PZ).

W poszukiwaniu wolnego czasu

Macie oczywiście alternatywę. Aby z niej skorzystać w większości przypadków nie obędzie się jednak bez poważnych prac poszukiwawczych. Dlaczego? Już tłumaczymy.

Sposoby na zalogowanie się do systemu Ministerstwa Finansów są dwa. Jeden  - nasz ulubiony - to oczywiście profil zaufany. Kilka kliknięć i widzicie, czy tegoroczne rozliczenie z urzędem skarbowym będzie przyjemnością, czy też skoryguje nieco Wasze plany wydatków...

Drugi – wymaga zdecydowanie większego zaangażowania. I tu wracamy do prac poszukiwawczych… Jeśli nie profil zaufany, to co?

PESEL (lub NIP i data urodzenia), jedna z kwot przychodu z dowolnej informacji od pracodawcy/płatnika (np. z PIT-11 za 2019 r.), kwota przychodu z deklaracji za 2018 r., a później potwierdzenie kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za 2018 r. i gotowe!

Ciekawe, ilu z Was w tej chwili zadało sobie pytanie, gdzie ma PITy z poprzednich lat?

Rozliczne możliwości

Sami widzicie, że profil zaufany to zdecydowanie droga na skróty.

Bez żadnych wątpliwości powinny go założyć osoby, które swoją pierwszą pracę zaczęły w 2019 r. i nie mają niezbędnych danych uwierzytelniających (czyli wymienionych wcześniej kwot). Zalogowanie się przez profil zaufany to jedyny sposób, by uzyskały dostęp do swojego rozliczenia podatkowego.

- Możliwość szybkiego sprawdzenia swojego e-PITa to tylko jedna z wielu korzyści posiadania profilu zaufanego. PZ to także najprostszy sposób zalogowania się do Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, Internetowego Konta Pacjenta, a przede wszystkim korzystania z usług e-administracji – wylicza minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Mając profil zaufany od ręki złożymy wniosek o 500+, wniosek o dofinansowanie w programie „Mój prąd”, czy zgłosimy zbycie lub nabycie pojazdu. A wszystko to bez konieczności wizyty w jakimkolwiek urzędzie – dodaje szef MC.

Swój profil zaufany ma już ponad 5 milionów Polaków, a czas rozliczeń podatkowych to ten moment w roku, kiedy zakładamy go najczęściej. Ty też chcesz to zrobić? Podążaj za naszymi wskazówkami, a zajmie Ci to zdecydowanie mniej czasu, niż znalezienie PITa z ubiegłego roku…

Polecamy: PIT 2020. Komentarz

Sprofilowani

Najszybsza droga to założenie profilu zaufanego przez bankowość elektroniczną. Wystarczy, że masz konto w jednym z banków, które dają taką możliwość (PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, platforma Envelo), a cała procedura ograniczy się do wypełnienia krótkiego internetowego formularza.

Druga opcja to wypełnienie formularza na stronie www.pz.gov.pl, a później potwierdzenie swojego PZta w jednym z ponad 1500 punktów potwierdzających. Brzmi poważnie? Bez obaw, w Twojej okolicy na pewno działa taki punkt. To np. poczta, czy urząd gminy. Dla ułatwienia – tutaj znajdziesz ich pełną listę.

Gdyby nasz opis zakładania profilu zaufanego nie był tak jasny, jak nam się wydawało, kiedy go pisaliśmy, obejrzyj instruktaż. Michał Czernecki, aktor i ambasador naszej kampanii „e-Polak potrafi!” tłumaczy w nim, czym jest profil zaufany i jak krok po kroku go założyć. Jaśniej się nie da ;-)

Lubimy podatki

Możliwość składania przez Internet deklaracji podatkowych (PIT) jest zdecydowanie jedną z najpopularniejszych e-usług. W ubiegłym roku, kiedy Ministerstwo Finansów po raz pierwszy uruchomiło usługę e-PIT, skorzystało z niej prawie 7 milionów osób! W sumie, każdego roku kilkanaście milionów Polaków z fiskusem rozlicza się online.

- Popularność tego rodzaju usług potwierdzają nasze badania, które przeprowadziliśmy w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechnienia korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Składanie online deklaracji podatkowych to najczęściej wykorzystywana usługa elektroniczna. Zna ją 83% zbadanych przez nas internautów, natomiast korzystało z niej 53%. Niemal każdy (92%) ocenia realizację tej usługi dobrze lub zdecydowanie dobrze – dodaje szef MC.

Wy też ją tak ocenicie, kiedy logując się skorzystacie z profilu zaufanego. e-Polak potrafi!

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...