Obostrzenia maj 2021

Redakcja
rozwiń więcej
Jakie obostrzenia na maj 2021?/Fot. Shutterstock / Shutterstock
Obostrzenia na maj 2021 r. zostały przedstawione podczas środowej konferencji prasowej. Które branże zostaną otwarte?

Obostrzenia maj 2021 - konferencja

O planach rządu dotyczących zasad bezpieczeństwa epidemicznego mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski.

Obostrzenia na maj 2021 r.

Plan odmrażania gospodarki będzie uzależniony od kilku kryteriów.

"Chcemy, żeby nasz gospodarka jak najszybciej wracała na tory normalności” – mówił premier.

Od 1 maja 2021 r. będzie możliwa aktywność sportowa na świeżym powietrzu z limitem 50 osób. W obiektach zamkniętych (np. w basenach) otwartych dla grup dzieci i młodzieży również będzie obowiązywał limit osób (obłożenie do 50%).

Od 29 maja sport ma być otwarty dla wszystkich przy obłożeniu do procent (z widownią).

Siłownie, kluby fitness i solaria mają działać w reżimie sanitarnym (1 osoba/15 m2) również od 29 maja 2021 r.

Od 4 maja 2021 r. będą mogły zostać otwarte galerie handlowe, sklepy budowlane i meblowe w reżimie sanitarnym (1 osoba na 15 m2). Od tego dnia zostaną otwarte instytucje kulturalne takie jak galerie sztuki i muzea, gdzie będzie obowiązywał limit 1 osoba/15 m2. Limit 1 os/15 m2 będzie obowiązywał również w miejscach kultu religijnego. W przypadku kościołów rekomendowane jest odprawianie ceremonii na świeżym powietrzu.

Obostrzenia maj 2021 hotele

8 maja 2021 r. działalność będą mogły wznowić hotele (w reżimie sanitarnym). Maksymalne obłożenie ma wynieść do 50 procent bez otwartej strefy restauracyjnej i wellness&spa.

Obostrzenia maj 2021 wesela, komunie

Imprezy okolicznościowe na zewnątrz będzie można organizować z limitem do 25 osób od 15 maja 2021 r. Od 29 maja 2021 r. będzie możliwość zorganizowania imprezy wewnątrz do 50 osób.

Od 15 maja zostaną również otwarte ogródki na świeżym powietrzu w restauracjach i kawiarniach.

Większe otwarcie gastronomii ma nastąpić 29 maja przy obłożeniu 50 procent lokalu.

Obostrzenia maj 2021 szkoła

Dzieci z klas I-III powrócą do szkół w trybie stacjonarnym 4 maja 2021 r. Od 15 maja 2021 r. nauka w klasach 4-8 szkół podstawowych i w klasach 1-4 szkół ponadpodstawowych ma się odbywać w trybie hybrydowym.

Uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą się uczyli stacjonarnie od 29 maja 2021 r.

Noszenie maseczek na świeżym powietrzu

Od 15 maja 2021 r. przy wskaźniku zakażeń poniżej 15/100 tys. zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Pozostanie obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach.

Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

pokaż więcej
Proszę czekać...