Rekordowa liczba wyroków ws. kredytów frankowych

Rekordowa liczba wyroków ws. kredytów frankowych
Pierwszy kwartał 2022 r. był kolejnym, rekordowym kwartałem pod względem wydanych wyroków sądowych w sprawach frankowych, ich liczba wzrosła w tym czasie do co najmniej 1,7 tys.- wynika z danych rynkowych zebranych przez Votum Robin Lawyers. Według Votum w sądach mocno przyśpieszyło tempo procedowania spraw frankowych.

Wyroki ws. kredytów hipotecznych w franku - przewaga pozytywnych dla kredytobiorców

Z danych zebranych przez kancelarię Votum Robin Lawyers wynika, że w I kwartale 2022 roku 1.655 spraw (97 proc.) zakończyło się korzystnie dla kredytobiorców, a 43 sprawy (2,5 proc.) zakończyło się pozytywnie dla banków. Natomiast w pięciu sprawach sądy II instancji uchyliły wyroki sądów I instancji do ponownego rozpoznania.

Votum szacuje, że wśród 1.655 pozytywnych dla frankowiczów orzeczeń, 1.584 razy sądy stwierdzały nieważność umów kredytowych, w 70 sprawach doszło do odfrankowienia.

W I kwartale zapadło także 315 prawomocnych wyroków, z czego 313 (99 proc.) było korzystnych dla kredytobiorców.

- Wyraźnie widać, że wyroki stwierdzające nieważność wadliwych umów kredytowych powiązanych z kursem waluty obcej zdominowały orzecznictwo, kształtując tym samym linię orzeczniczą zarówno sądów I jak i II instancji. W pierwszym kwartale 2021 r., odsetek wyroków stwierdzających nieważność umów oscylował w granicach 80 proc., aktualnie odsetek te wynosi 96 proc.-- powiedział PAP Biznes Wojciech Bochenek z Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych.

Dla porównania w I kwartale 2021 roku szacowana przez Votum łączna liczna wyroków wynosiła 224 wyroków, z czego 205 (91,5 proc.) było korzystnych dla frankowiczów.

Orzecznistwo TSUE wzmocniło pozycję kredytobiorców z kredytem mieszkaniowym we franku

Według Bochenka mniejsza liczba wydanych wyroków w pierwszych miesiącach 2021 r. spowodowana była oczekiwaniem na uchwałę pełnej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, która miała rozstrzygnąć istotne zagadnienia prawne związane z kredytami frankowymi.

- Pomimo braku tej uchwały, Sąd Najwyższy wydał dwie mniejsze uchwały z lutego i maja 2021 r. Dodatkowo z pomocą przyszedł TSUE, który swoimi orzeczeniami wzmocnił pozycję konsumentów w sporach z bankami. Orzeczenia te sprawiły, że sądy zaczęły wydawać rekordowe liczby wyroków i trend ten utrzymuje się do dnia dzisiejszego" - powiedział Bochenek.

Dodał, że mając na uwadze liczbę skierowanych do TSUE pytań prejudycjalnych można pokusić się o stwierdzenie, że po rozstrzygnięciach Trybunału, uchwała SN nie będzie miała już większego znaczenia dla zapadających wyroków.

Zdaniem radcy można spodziewać się utrzymania dotychczasowej linii orzeczniczej, z dominacją wyroków stwierdzających nieważność umów kredytowych oraz umocnienia odsetka wgrywanych spraw.

- Mam wrażenie, że liczba 1000 wyroków frankowych zapadłych w skali miesiąca nie będzie niczym nadzwyczajnym tak samo, jak utrzymanie się tego wolumenu przez koleje miesiące" - ocenił Bochenek.

Dodał, że doświadczenia kancelarii oparte na prowadzonych sprawach wskazują, że dynamika spraw frankowych mocno przyśpieszyła, w szczególności w zakresie tempa procedowania sprawy w sądzie.

- Mamy w kancelarii sprawy, które od złożenia pozwu do uzyskania prawomocnego wyroku trwały krócej niż 12 miesiące, a inne oscylowały w granicach 15 miesięcy. Przy takiej aktywności sądów, każdy miesiąc w sprawach frankowych będzie rekordowy - powiedział Bochenek.

seb/ mfm/ (PAP Biznes)

Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

pokaż więcej
Proszę czekać...