Uściński: świadectwo energetyczne mieszkania będzie niezbędne przy nowych umowach najmu

Beton na ścianie, sypialnia, wnetrza. Fot. Fotolia / Fotolia
Właściciel będzie musiał sporządzić charakterystykę energetyczną mieszkania przy nowych umowach najmu. Nie będzie to dotyczyło umów zawartych przed wejściem nowych przepisów w życie - wynika z wypowiedzi wiceministra rozwoju i technologii Piotra Uścińskiego.

Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i Prawa budowlanego

W środę senatorowie debatowali nad nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane. Nowe przepisy wprowadzą m.in. obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków indywidualnych czy wielorodzinnych. W przypadku budynków istniejących sporządzenie takich świadectw będzie konieczne przy ewentualnej transakcji najmu lub sprzedaży. W przypadku nowo wybudowanego budynku takie świadectwo jest niezbędne przy jego odbiorze.

Świadectwo energetyczne mieszkania przy umowie najmu mieszkania

Właśnie ten przepis nowelizacji wzbudził pytania senatorów. Zwracali oni uwagę, że takie rozwiązanie może ograniczyć rynek najmu w Polsce i będzie się wiązać z dodatkowymi kosztami przy sporządzeniu takiej charakterystyki.

Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński podkreślił, że nowelizacja wdraża unijne przepisy w tej sprawie. Jego zdaniem wywoła to pozytywne skutki na rynku budowlanym, ponieważ kupujący czy najemcy będą mieli większą świadomość kosztów, jakie trzeba będzie ponieść w związku z utrzymaniem, ogrzaniem domu czy mieszkania.

Przyznał jednak, że sporządzenie takiej charakterystyki energetycznej będzie wiązało się z dodatkowymi koszami dla właścicieli domów czy mieszkań, jeśli będą chcieli je sprzedać. Zaznaczył jednocześnie, że osoby, które mieszkają w domach lub mieszkania, które obecnie nie mają takiej charakterystyki i nie będą ich sprzedawać, nie będą musiały sporządzać świadectw energetycznych.

Przedstawiciel MRiT był dopytywany m.in. o to, czy w przypadku chęci wynajmu mieszkania znajdującego się w budynku bez charakterystyki energetycznej, taki certyfikat trzeba będzie wykonać dla całego budynku, czy tylko dla tego jednego mieszkania. Z wypowiedzi Uścińskiego wynika, że konieczność sporządzania takiego dokumentu będzie dotyczyła tylko sprzedawanego/wynajmowanego lokalu.

"W budynkach wielorodzinnych (...), jeżeli będzie obywatel wynajmował takie mieszkanie, będzie chciał wynająć, musi sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej dla tej części budynku, której to dotyczy, czyli dla tego mieszkania" - powiedział wiceminister.

Pytany był również, czy w świetle nowych przepisów obecnie zawarte umowy najmu (przed wejściem w życie nowych przepisów) będą musiały być uzupełnione o świadectwo energetyczne. "Jeżeli ktoś jest właścicielem mieszkań i je wynajmuje, dla funkcjonujących umów najmu my tutaj nie wprowadzamy żadnych nowych obowiązków. Natomiast jeżeli ktoś zawiera nową umowę najmu, to przy zawieraniu umowy właściciel jest zobowiązany przekazać świadectwo charakterystyki energetycznej tego mieszkania, tej części budynku, którą wynajmuje" - powiedział Uściński.

Doprecyzował, że taki obowiązek pojawi się po wejściu w życie nowelizacji (6 miesięcy od dnia jej ogłoszenia).

Inne zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i Prawa budowlanego

Nowe przepisy zakładają m.in. wprowadzenie zmian dotyczących wymagań związanych z kontrolą systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji, które rozszerzają zakres systemów objętych obowiązkiem kontroli; dotyczyć to będzie systemów o mocy ponad 70 kW.

Umożliwiony ma być też powszechny dostęp do podstawowych informacji zawartych w świadectwach charakterystyki energetycznej gromadzonych w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków, a także podniesiona zostanie jakość merytoryczna sporządzanych świadectw charakterystyki energetycznej; dotyczyć to będzie także protokołów sporządzanych z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji.

Inne rozwiązania obejmują m.in. wprowadzenie zmian korygujących istniejące mechanizmy w obszarze sporządzania i przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej oraz protokołów z kontroli systemów ogrzewania lub systemów klimatyzacji.

Ponadto inwestorzy (w tym deweloperzy i inwestorzy indywidualni) będą musieli dołączać świadectwa charakterystyki energetycznej budynków do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Rozwiązanie to dotyczy niektórych grup budynków.

Ustawa zakłada też wprowadzenie obowiązku montażu w określonych budynkach systemów automatyki i sterowania, zgodnie z przepisami unijnymi.

autor: Michał Boroń

mick/ pad/

Prawo
Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk
01 maja 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?
30 kwi 2025

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025
30 kwi 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

pokaż więcej
Proszę czekać...