Kraje Europy środkowej chcą, aby KE finansowała ochronę zewnętrznej granicy UE

granice ue migracja / Shutterstock
Ministrowie spraw wewnętrznych Austrii, Węgier, Słowacji i Czech powiedzieli w czwartek w Pradze, że będą domagać się od Komisji Europejskiej finansowania wzmożonej kontroli granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Policjanci i żołnierze tych państw wspólnie kontrolują granicę węgiersko-serbską.

Kwestia uchodźców w UE

Ministrowie zapowiedzieli także, że będą domagać się od KE jasnych wskazówek na temat sposobów realizowania umów o readmisji oraz tego, jak skutecznie realizować politykę powrotów obywateli państw trzecich. Minister spraw wewnętrznych Słowacji Roman Mikulec podkreślił, że kwestie powrotów są szczególnie istotne w przypadku obywateli Syrii i Afganistanu.

Rząd Republiki Czeskiej o polityce UE wobec uchodźców

Gospodarz spotkania w Pradze, czeski minister spraw wewnętrznych Vit Rakuszan podkreślił, że migracja musi być traktowana jako problem wszystkich krajów UE. Politycy z Czech, Słowacji, Węgier i Austrii spotkali się w przeddzień posiedzenia ministrów spraw wewnętrznych całej UE, które w Brukseli organizuje czeska prezydencja w Radzie UE. Spotkanie ma być poświęcone właśnie migracji.

Rakuszan powiedział, że w Pradze ustalono regionalne spojrzenie na problem migracji i sposoby jego rozwiązania. Minister spraw wewnętrznych Austrii Gerhard Karner stwierdził, że regionowi potrzebne są instrumenty prawne i techniczne środki do ochrony granic zewnętrznych UE. Szef MSW Węgier Sandor Pinter zapewnił, że jego kraj zrobi wszystko, by żaden migrant nie przekroczył jego granic. Zasugerował również skuteczniejsze strzeżenie granic Turcji i Grecji.

Granice wewnątrz UE nie zawsze otwarte z powodu migracji

Rakuszan powtórzył w czwartek, że przywrócenie przez Pragę pod koniec września br. kontroli na granicy ze Słowacją było niezbędne, by ograniczyć rosnącą liczbę liczb nielegalnych migrantów, którzy przez Czechy chcą dostać się do Niemiec. Jego zdaniem kontrole przynoszą pozytywny skutek, ale wciąż niedostateczny. Po podobne rozwiązanie sięgnął Wiedeń, wzmacniając kontrole na granicy ze Słowacją. Mikulec podkreślił, że poszczególne kraje UE nie powinny same walczyć z migracją i potrzebne są rozwiązania na szczeblu unijnym.

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...