W aplikacji mObywatel legitymacja emeryta i rencisty, adwokacka oraz poselska

W aplikacji mObywatel legitymacja emeryta i rencisty, adwokacka oraz poselska / Shutterstock
Aplikacja mObywatel została poszerzona o trzy nowe, cyfrowe dokumenty. Jakie nowe funkcje pojawiły się od 9 stycznia 2023 r.?

Aplikacja mObywatel poszerzona o trzy nowe funkcje: legitymację emeryta i rencisty, oraz adwokacką i poselską

Od dziś każdy z ponad 9 milionów emerytów i rencistów może korzystać z elektronicznej wersji swojej legitymacji w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Dodatkowo, również adwokaci i posłowie mogą od dziś posługiwać się cyfrowym dokumentem potwierdzającym pełniony zawód i mandat parlamentarny. W styczniu 2023 r. aplikacja mObywatel została poszerzona o trzy nowe, cyfrowe dokumenty.

Aplikacja mObywatel została poszerzona o trzy nowe funkcje. Do elektronicznej wersji dokumentów, obok dowodu osobistego, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego czy legitymacji szkolnej i studenckiej, dołącza właśnie legitymacja emeryta-rencisty, oraz adwokacka i poselska. Dzięki nim, łatwiej będzie można skorzystać z przysługujących ulg oraz świadczeń zdrowotnych, a w przypadku cyfrowego dokumentu adwokatów i posłów – realizować zawodowe zadania i obowiązki.

„Chcemy wspierać obywateli i poprawiać jakość ich życia, zwłaszcza emerytów i rencistów, a więc grup dotychczas często wykluczanych. To kolejny etap na drodze cyfryzacji rozumianej, jako społeczny proces, który zapewnić może impuls do dalszego rozwoju. Od teraz wyrobienie cyfrowego dokumentu nie wymaga już żadnego wniosku ani wizyty w ZUS. Cały proces odbywa się automatycznie. Wystarczy zainstalować w swoim telefonie aplikację mObywatel i dodać do niej legitymację emeryta-rencisty. Cieszy nas fakt, że z roku na rok coraz więcej seniorów korzysta z naszych usług.  – mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM. „Wiemy, że to co dla młodszego pokolenia jest łatwe i intuicyjnie, może nie być takie dla seniorów, dlatego wspólnie z ZUS przygotowaliśmy materiały informacyjne, w tym ulotki i instrukcję video. W gotowości jest także infolinia ZUS oraz mObywatela” – dodaje minister.

Czym jest aplikacja mObywatel?

Aplikacja mObywatel to bezpłatne, cyfrowe narzędzie umożliwiające przechowywanie w nim elektronicznej wersji swoich dokumentów oraz korzystanie z usług administracji państwowej i samorządowej. Z mObywatela można korzystać zarówno z poziomu przeglądarki na dowolnym urządzeniu, jak też aplikacji na swoim telefonie komórkowym. Aplikacja już teraz umożliwia pobranie cyfrowych kopii swoich dokumentów. Wśród nich są między innymi dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, legitymacja szkolna czy legitymacja studencka. Ponadto, mObywatel wyświetla nasze elektroniczne recepty, czy bilety kolejowe.

Z końcem 2022 r. włączone zostały kolejne usługi m.in. możliwość składania wniosków/oświadczeń dotyczących zwiększenia limitu na energię elektryczną (przy pomocy aplikacji Polacy złożyli 21 519 wniosków, natomiast przez stronę www – 13 464), czy też wniosku o dodatek elektrycznych dla gospodarstw domowych (przez aplikację złożono 1 305 wniosków, a przez stronę 1 921).

Zmiany w styczniu 2023 r.

Nowe funkcje w aplikacji od 9 stycznia 2023:

  • mLegitymacja emeryta i rencisty – działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. zniżek do biletów.
  • mLegitymacja adwokacka – dzięki niej potwierdzisz prawo do wykonywania zawodu.
  • mLegitymacja poselska – ułatwi posłom wykonywanie obowiązków wynikających z pełnienia mandatu parlamentarnego. Posłowie zyskają m.in. możliwość użycia elektronicznej legitymacji w trakcie podejmowania interwencji poselskiej czy potwierdzania uprawnień do ulg jeżdżąc środkami transportu publicznego.

Jak pobrać aplikację mObywatel?

Aplikację mObywatel można pobrać na systemy Android z Google Play lub iOS z App Store. Aby zacząć z niej korzystać, zaloguj się przez  profil zaufany. Więcej informacji na: https://www.gov.pl/web/mobywatel

Źródło: Cyfryzacja KPRM

Prawo
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

pokaż więcej
Proszę czekać...