Czy za święto w sobotę 11 listopada należy się dodatkowy dzień wolnego osobie na umowie zlecenie?

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
W 2023 roku jest tylko jeden przypadek, że święto wypada w sobotę - komu należy się dodatkowy dzień urlopu? / Shutterstock

Dodatkowy dzień urlopowy to rekompensata za święto przypadające w sobotę, która i bez tego jest ustawowo dniem wolnym od pracy. Gwarantują to przepisy Kodeksu pracy. A jak jest z osobami zatrudnionymi na tak zwanych śmieciówkach? Kodeks cywilny nie reguluje urlopów na osób na umowie zlecenie, nie rozstrzyga też kwestii - wolne za święto w sobotę.

W przypadku etatowców sprawa jest w zasadzie jasna. Jeżeli święto wypada w sobotę to pracownikowi zatrudnionemu w ramach pięciodniowego tygodnia pracy pracodawca jest zobowiązany udzielić innego dnia wolnego w ramach tego samego okresu rozliczeniowego. Tak stanowi art. 120 Kodeksu pracy.

Dokładna treść artykułu 120 § 2 Kodeksu pracy brzmi tak:
"Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin".

Co innego z osobami zatrudnionymi na podstawie umów cywilnych – ich przepisy Kodeksu pracy nie chronią. Ale czy to znaczy, że nie mają szans na dzień dodatkowego dnia urlopowego?

Umowa zlecenie: na jakich zasadach urlop, kiedy dni wolne

Na tak zwanych umowach śmieciowych: zlecenie, o dzieło, o świadczenie usług – pracują miliony Polaków. Do umów tych zastosowania nie mają żadne przepisy Kodeksu pracy. Choć zlecenie jest kwalifikowane do umów nazwanych w Kodeksie cywilnym, przepisy tego aktu prawnego tylko ogólne (w art. 734-751) regulują zasady świadczenia pracy w tej formie.

O ile w miarę dokładnie regulują zasady wynagradzania za odpłatne zlecenie oraz wypowiadanie umowy, o tyle w szczególności nie narzucają żadnych ram co do czasu, w którym zlecenie ma być i jest wykonywane. Oznacza to, że zasady te mogą być uregulowane drogą porozumienia stron czyli zgodnych ustaleń między zleceniodawcą a zleceniobiorcą.

W praktyce w wielu firmach osoby świadczące pracę na zleceniu funkcjonują w sposób zbliżony do zatrudnionych na postawie umowy o pracę opartej na przepisach Kodeksu pracy. Zleceniodawca jak zleceniobiorca udziela im więc urlopów wypoczynkowych, także odpłatnych, ale uznaniowo, nie zaś, że tak stanowią jakieś przepisy. Na dodatek jeśli kwestie te nie są zawarte w spisanej umowie, a ustalone jedynie twarzą w twarz, trudno je wyegzekwować – zwłaszcza wynagrodzenie za czas wypoczynku – jeśli zleceniodawca nie okaże dobrej woli.

Podobnie jest także z dodatkowym dniem wolnego za święto wypadające w sobotę.

Praca na umowie zlecenie: dodatkowy dzień wolny za 11 listopada 2023

W firmach, w których organizacja pracy na to pozwala, zazwyczaj wolne za sobotę, w którą wypada święto pracodawca zarządza albo w dzień przed albo w dzień po – w przypadku 11 listopada 2023 r. odpowiednio w piątek 10 listopada lub w poniedziałek 13 listopada.

Przy okazji warto dodać, że w 2023 r. kalendarz tylko raz wykazuje zbieżność dnia świątecznego z sobotą – jest to właśnie 11 listopada.

Takie zarządzenie dotyczy oczywiście osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, a podstawę jego wydania stanowi przywołany już art. 120 Kodeksu pracy. Zwyczajowo jednak na podobnych zasadach korzystają z takiego dnia wolnego osoby także osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnych.

A co z zatrudnionymi na podstawie umowy zlecenie rozliczanymi nie według dni pracy, ale stawką za godziny? Także w przypadku takiej umowy zlecenie ewentualna rekompensata za święto przypadające w sobotę jest kwestią umowną.
Nie ma przeszkód prawnych by zleceniodawca ze zleceniobiorcą umówili się, że mimo zatrudnienia na podstawie umowy cywilnej pracownik-zleceniobiorca w zakresie czasu pracy i przysługującego wynagrodzenia ma takie same prawa jak etatowcy. Wówczas rozliczając umowę zleceniodawca zapłaci za dodatkowe godziny wolnego tak jakby zleceniobiorca w tym czasie pracował.
Innym rozwiązaniem jest uwzględnienie już w wysokości stawki godzinowej (odpowiednio w związku z tym wyższej) okoliczności, że zleceniobiorca w dni przysługującego mu odpoczynku nie będzie otrzymywał żadnego wynagrodzenia.

Jak i kiedy należy wykorzystać dodatkowy dzień urlopu za 11 listopada

Tam gdzie nie można zamknąć na cały dzień firmy lecz niezbędna jest praca przynajmniej części zatrudnionych, dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę ci, którzy muszą pracować w dzień ustanowiony jak rekompensata za świąteczną sobotę odbierają w takich przypadkach w innym terminie uzgodnionym z bezpośrednim przełożonym.
Obowiązuje wówczas jedna żelazna zasada – dzień do odebrania musi przypadać w tym samym okresie rozliczeniowym co sobota, w którą wypadło święto.

Większość firm stosuje kwartalny okres rozliczeniowy czasu pracy, który pokrywa się z kwartałami kalendarzowymi roku. 11 listopada wypada w czwartym kwartale, ten dodatkowy dzień urlopu trzeba więc w takim przypadku wykorzystać do 31 grudnia 2023 r.

Nie ma przeszkód, by był to dzień poprzedzający święto, a więc także od 1 października do 10 listopada, skoro jest to ten sam okres rozliczeniowy czasu pracy.

Prawo
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

pokaż więcej
Proszę czekać...