Czy 1 stycznia katolicy mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej?

Czy 1 stycznia katolicy mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej? / Shutterstock

Czy przypadająca w Nowy Rok uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi jest świętem nakazanym? Czy wierni mają obowiązek tego dnia uczestniczenia we mszy świętej? 

Czym jest święto nakazane? 

Święta nakazane są wyznaczane i regulowane przez Kodeks prawa kanonicznego. Są to uroczystości liturgiczne, w czasie których obecność wiernych we mszy świętej jest obowiązkowa. Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi jest jednym z takich świąt.

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi jest najstarszym świętem maryjnym w Kościele katolickim. Dogmat o Bożym Macierzyństwie Najświętszej Maryi Panny został zatwierdzony w 431 r. w czasie III soboru powszechnego w Efezie. Jest to pierwszy z dogmatów maryjnych.

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi obchodzona jest w Kościele katolickim 1 stycznia. W tym roku przypadnie ona w poniedziałek. Katolicy mają tego dnia obowiązek uczestniczenia tego dnia w mszy świętej i powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

Kiedy trzeba uczestniczyć we mszy świętej?

Czy do kościoła trzeba iść koniecznie w ten konkretny dzień? Obowiązek uczestniczenia w mszy świętej zostaje wypełniony dzięki udziałowi w niej w jakimkolwiek obrządku katolickim. Według kodeksu można uczestniczyć w niej w dniu święta lub wieczorem dnia poprzedzającego, czyli w wigilię święta.

Kiedy nie ma kapłana lub z innej poważnej przyczyny nie można uczestniczyć w eucharystii, Kościół zaleca, aby wierni brali udział w Liturgii Słowa, jeśli jest odprawiana w kościele parafialnym lub w innym świętym miejscu według przepisów wydanych przez biskupa diecezjalnego bądź poświęcili odpowiedni czas na modlitwę indywidualną w rodzinie lub w grupie rodzin.

Do świąt nakazanych, a więc zobowiązujących wiernych Kościoła katolickiego do udziału w mszy świętej należą w ciągu roku: 

  • uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia), 
  • uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli (6 stycznia); 
  • Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego (Wielkanoc), 
  • Wniebowstąpienie Pańskie, uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 
  • uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało), 
  • uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), 
  • uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) 
  • uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia). 

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

Zobacz także: Ostatnie zakupy w tym roku. Czy w Sylwestra sklepy będą otwarte?

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Prawo
Odpowiednie kwalifikacje i postawa etyczna. Do tego przynależność do samorządu i obowiązek kształcenia ustawicznego. Będzie nowa ustawa o zawodzie psychologa
13 maja 2024

Obecna ustawa o zawodzie psychologa niezgodna z prawem europejskim, dlatego toczą się prace nad projektem nowego aktu prawnego. Odpowiednie kwalifikacje i postawa etyczna. Do tego przynależność do samorządu i obowiązek kształcenia ustawicznego – między innymi takie wymogi będą stawiane psychologom.

Więcej osób dostanie dodatek stażowy i nagrodę jubileuszową. Zlecenia i działalność gospodarcza wliczane do stażu pracy. Sprawdź, od kiedy.
13 maja 2024

Dodatek stażowy i nagroda jubileuszowa będą dostępne dla szerszej grupy pracowników. Zlecenia i działalność gospodarcza będą wliczane do stażu pracy. Sprawdź, od kiedy.

Koniec z produkcją dyplomów. Będą remonty i budowa akademików, mieszkanie dla absolwenta, nakłady na badania i podwyżki. Trwają prekonsultacje zmian w szkolnictwie wyższym
13 maja 2024

Trzeba stawiać na jakość kształcenia, koniec z patologią produkcji dyplomów, mówił Szef MNiSW Dariusz Wieczorek. Trwają prekonsultacje zmian w szkolnictwie wyższym. Celem ewolucja szkolnictwa wyższego, remonty i budowy akademików oraz mieszkania dla absolwentów. Mówi się także o łączeniu uczelni i tworzeniu organizmów z większym potencjałem.

Samochody z napędem alternatywnym. Będzie zwrot kosztów używania ich dla celów służbowych. Sprawdź kiedy.
13 maja 2024

>Będzie można dostać zwrot kosztów używania dla celów służbowych prywatnych samochodów z napędem alternatywnym. Projekt ustawy będzie przyjęty jeszcze w drugim kwartale 2024 r.

Pożar hali przy ulicy Marywilskiej w Warszawie. Ruszyło śledztwo, będzie pomoc materialna dla najemców?
13 maja 2024

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga rozpoczęła w poniedziałek śledztwo dotyczące pożaru hali targowej przy ulicy Marywilskiej. Rzecznik Prokuratury, prokurator Norbert Woliński, poinformował, że śledztwo dotyczy sprowadzenia zdarzenia zagrażającego mieniu na dużą skalę, które miało postać pożaru centrum handlowego Marywilska 44.

Matura 2024 r. Język angielski rozszerzony. Arkusze egzaminacyjne CKE (PDF). Odpowiedzi
13 maja 2024

W artykule arkusze egzaminacyjne z matury 2024 r. z języka angielskiego z CKE (PDF) i odpowiedzi.

Koniec z darmowymi stażami i praktykami? "Praca nie może równać się niewolnictwu"
13 maja 2024

Robert Biedroń, europoseł ubiegający się o reelekcję, zapowiedział w poniedziałek, że przedstawiciele Lewicy będą dążyć do wprowadzenia przez władze Unii Europejskiej regulacji zakazujących darmowych praktyk i staży.

Zasady stosowania ulgi dla seniorów
13 maja 2024

Z ulgi dla seniora mogą korzystać kobiety powyżej 60. roku życia oraz mężczyźni powyżej 65. roku życia. Jakie są szczegółowe zasady stosowania tej ulgi? Sprawdź, czy możesz skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Już jutro uczniowie sprawdzą swoją wiedzę z języka polskiego
13 maja 2024

Między 14 a 16 maja 2024 r. odbędzie się egzamin ósmoklasisty. Na pierwszy ogień - język polski. Do egzaminu przystąpi ponad 226 tys. uczniów. Jest to warunek ukończenia szkoły podstawowej. 

Wyrównanie do wynagrodzenia minimalnego a podstawa zasiłkowa
13 maja 2024

Wynagrodzenie minimalne za pracę w 2024 roku zmienia się dwukrotnie. Kolejna zmiana nastąpi od lipca. W związku z tym przyjrzyjmy się, jak wyrównanie do wynagrodzenia minimalnego wpływa na podstawę zasiłkową?

pokaż więcej
Proszę czekać...