Czy można przyspieszyć zwrot podatku? Możesz zrobić trzy rzeczy. Ale czy wiesz, jakie i w który momencie?

MAŁGORZATA MASŁOWSKA
rozwiń więcej
rozliczenie roczne PIT zeznanie podatkowe zwrot podatku nadpłata / Czy można przyspieszyć zwrot podatku? Możesz zrobić trzy rzeczy. Ale czy wiesz, jakie i w który momencie? / ShutterStock

Pierwsi podatnicy złożyli już roczne rozliczenia PIT. Szybkie złożenie zeznania podatkowego zazwyczaj oznacza, że podatnik spodziewa się zwrotu nadpłaty i chciałby otrzymać ją jak najszybciej. Kiedy urząd skarbowy zwróci nadpłacone środki i czy można na to wpłynąć?

Ile czeka się na zwrot podatku?

Istnieje powszechne przekonanie, że im szybciej podatnik złoży roczne rozliczenie podatku, tym szybciej otrzyma zwrot nadpłaty. Jest w tym sporo prawdy, bo na początku, gdy złożonych zeznań jest jeszcze mało, urząd skarbowy weryfikuje je szybciej i szybciej zleca wypłaty. Jednak niezależnie od tego, w którym momencie okresu przewidzianego na dokonanie rozliczenia podatnik złoży deklarację, istnieją określone ustawowo terminy, w których zwrot musi zostać dokonany. Wynoszą one:
- 3 miesiące od dnia złożenia zeznania,
- 45 dni od dnia złożenia za pomocą środków komunikacji elektronicznej zeznania.
Na jeszcze szybszy zwrot mogą liczyć osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny, które składają zeznanie za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W ich przypadku termin zwrotu może zostać skrócony do 30 dni. Powinni w tym celu zaznaczyć odpowiedni kwadrat w części W deklaracji PIT-36 lub części O deklaracji PIT-37.

Część W deklaracji PIT-36

 

Część O deklaracji PIT-37

 

Jak z tego wynika, złożenie zeznania w wersji elektronicznej, skraca czas oczekiwania na zwrot nadpłaty o połowę, a podatnicy, którzy preferują tradycyjną formę dokonywania rozliczeń, muszą uzbroić się w cierpliwość. Oczekując na zwrot mogą sprawdzać w e-Urzędzie Skarbowym status nadpłaty. Można zrobić to w zakładce Zwroty podatku, w której są zamieszczone informacje o statusie zwrotu, dacie jego dokonania czy zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe.

Jak urząd zwróci podatek?

Zwrot może zostać dokonany na:
- rachunek bankowy podatnika,
- przekazem pocztowym.
Aby zwrot podatku mógł być dokonany na rachunek bankowy konieczne jest jego wskazanie. Jeżeli numer rachunku był zgłoszony urzędowi skarbowego w latach wcześniejszych i jest aktualny, to nie trzeba podawać jego danych. Jeśli jednak podatnik nie podawał go wcześniej lub numer uległ zmianie, należy wpisać odpowiednie informacje w części V formularza PIT-36 lub części N formularza PIT-37.
Jeżeli podatnik nie posiada rachunku bankowego albo nie poda jego danych, zwrot nadpłaty zostanie dokonany przekazem pocztowym, a jego wysokość zostanie pomniejszona o koszt zwrotu.

Część V deklaracji PIT-36

 

Część N deklaracji PIT-37

 

Podstawa prawna
art. 77 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.)

Prawo
Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej
14 cze 2024

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka
14 cze 2024

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego
14 cze 2024

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega
14 cze 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]
14 cze 2024

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta
14 cze 2024

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia
14 cze 2024

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?
14 cze 2024

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV
14 cze 2024

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

pokaż więcej
Proszę czekać...