REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga na dziecko. Rodzice mogą skorzystać na odliczeniu na trzecie dziecko, jeśli się dogadają. 2700,00 zł odliczenia zamiast 1112,04 zł.

ulga na dziecko rozwód rodzina rozliczenie roczne dzieci z różnych związków PIT
Ulga na dziecko 2023. Rodzice mogą skorzystać na odliczeniu na trzecie dziecko, jeśli się dogadają. 2700,00 zł zwrotu zamiast 1112,04 zł.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość ulgi na dziecko jest uzależniona od tego, wobec ilu dzieci podatnik wykonuje władzę rodzicielską. Za 2023 r. może się wahać w skali roku od 1112,04 zł do 2700 zł. Sprawa jest prosta, gdy wszystkie dzieci podatników są wspólne, jednak rodzice mający dzieci z różnych związków powinni być ostrożni, żeby nie stracić na podatku.

Ile można odliczyć od podatku z tytułu ulgi na dziecko?

Ulga na dziecko, inaczej nazywana ulgą prorodzinną przysługuje podatnikom na podstawie art. 27f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Polega na tym, że podatnik ma prawo odliczyć określoną kwotę, wskazaną przez ustawodawcę, na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym:

REKLAMA

 1. wykonywał władzę rodzicielską;
 2. pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało;
 3. sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Wysokość ulgi może być różna, w zależności od tego, ile dzieci posiada podatnik. Za 2023 r. odliczeniu podlega za każdy miesiąc kalendarzowy roku podatkowego, w którym podatnik wykonywał władzę, pełnił funkcję albo sprawował opiekę, w stosunku do:

 1. jednego małoletniego dziecka – kwota 92,67 zł, jeżeli dochody podatnika:
 2. pozostającego przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim i jego małżonka, nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty 112 000 zł,
 3. niepozostającego w związku małżeńskim, w tym również przez część roku podatkowego, nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty 56 000 zł, za wyjątkiem podatnika samotnie wychowującego małoletnie dziecko, do którego ma zastosowanie kwota dochodu określona w lit. a;
 4. dwojga małoletnich dzieci – kwota 92,67 zł na każde dziecko;
 5. trojga i więcej małoletnich dzieci – kwota:
 6. 92,67 zł odpowiednio na pierwsze i drugie dziecko,
 7. 166,67 zł na trzecie dziecko,
 8. 225 zł na czwarte i każde kolejne dziecko.

W skali roku wysokość odliczenia na jedno dziecko może więc wahać się od 1112,04 zł do 2700 zł.

Jak skorzystać na PIT po rozwodzie?

W przeszłości najwięcej emocji budziło korzystanie z ulgi przez rozwiedzionych małżonków, którzy nie byli w stanie porozumieć się we własnym zakresie co do tego, jak podzielić ulgę między siebie. W konsekwencji, przepisy uległy nowelizacji, a kwestia ta budzi obecnie mniej kontrowersji. Nadal pozostaje jednak problem tego, jak korzystać z ulgi w sytuacji, gdy podatnik posiada dzieci z różnych związków.

Przykład

Jan B. ma dwoje dzieci, których matką jest Anna C. Małżonkowie rozwiedli się, a Jan B. ożenił się z Dorotą W., z którą również ma dwoje dzieci. Jednak i to małżeństwo uległo rozpadowi. Byli małżonkowie muszą zdecydować w jaki sposób skorzystać z ulgi prorodzinnej. Zarówno Anna C., jak i Dorota W. mają po dwoje dzieci. Gdyby miał korzystać z ulgi na dzieci, to każda z nich mogłaby odliczyć 2224,08 zł, co wynika z wyliczenia 2 x (92,67 zł x 12 miesięcy). Na czworo dzieci ulga wynosiłaby więc łącznie 4448,16 zł. Gdyby jednak z ulgi na wszystkie dzieci skorzystał Jan B., to wynosiłaby ona łącznie 6924, 12 zł, co wynika z wyliczenia: 2 x (92,67 zł x 12 miesięcy) + (166,67 zł x 12 miesięcy) + (225 zł x 12 miesięcy). Łączna kwota ulgi byłaby więc w takiej sytuacji wyższa aż o 2475,96 zł. Decyzja o tym, w jaki sposób małżonkowie podzielą ulgę między siebie, należy do nich. Możliwa jest też sytuacja, w której Anna C. i Dorota W skorzystają z ulgi – każda na dwoje swoich dzieci, a Jan B. rozliczy w zeznaniu podatkowym jedynie różnicę w wysokości ulgi na 3 i 4 dziecko – taką możliwość dopuszczają w organy podatkowe, np. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 11 kwietnia 2022 r. (nr 0112-KDIL2-1.4011.1192.2021.3.AK).

Podstawa prawna
art. 27f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 226) 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: 1010 zł podwyżki dla kursanta w policji. Uposażenie "na start" takie samo jak w wojsku [1 maja 2024 r.]

Od 1 maja 2024 r. 1010 zł podwyżki dla wstępujących do policji. Ze stałymi dodatkami kursanci powinni mieć 6000 zł brutto. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała też działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA