REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga na dziecko. Rodzice mogą skorzystać na odliczeniu na trzecie dziecko, jeśli się dogadają. 2700,00 zł odliczenia zamiast 1112,04 zł.

ulga na dziecko rozwód rodzina rozliczenie roczne dzieci z różnych związków PIT
Ulga na dziecko 2023. Rodzice mogą skorzystać na odliczeniu na trzecie dziecko, jeśli się dogadają. 2700,00 zł zwrotu zamiast 1112,04 zł.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość ulgi na dziecko jest uzależniona od tego, wobec ilu dzieci podatnik wykonuje władzę rodzicielską. Za 2023 r. może się wahać w skali roku od 1112,04 zł do 2700 zł. Sprawa jest prosta, gdy wszystkie dzieci podatników są wspólne, jednak rodzice mający dzieci z różnych związków powinni być ostrożni, żeby nie stracić na podatku.

Ile można odliczyć od podatku z tytułu ulgi na dziecko?

Ulga na dziecko, inaczej nazywana ulgą prorodzinną przysługuje podatnikom na podstawie art. 27f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Polega na tym, że podatnik ma prawo odliczyć określoną kwotę, wskazaną przez ustawodawcę, na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym:

REKLAMA

 1. wykonywał władzę rodzicielską;
 2. pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało;
 3. sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Wysokość ulgi może być różna, w zależności od tego, ile dzieci posiada podatnik. Za 2023 r. odliczeniu podlega za każdy miesiąc kalendarzowy roku podatkowego, w którym podatnik wykonywał władzę, pełnił funkcję albo sprawował opiekę, w stosunku do:

 1. jednego małoletniego dziecka – kwota 92,67 zł, jeżeli dochody podatnika:
 2. pozostającego przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim i jego małżonka, nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty 112 000 zł,
 3. niepozostającego w związku małżeńskim, w tym również przez część roku podatkowego, nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty 56 000 zł, za wyjątkiem podatnika samotnie wychowującego małoletnie dziecko, do którego ma zastosowanie kwota dochodu określona w lit. a;
 4. dwojga małoletnich dzieci – kwota 92,67 zł na każde dziecko;
 5. trojga i więcej małoletnich dzieci – kwota:
 6. 92,67 zł odpowiednio na pierwsze i drugie dziecko,
 7. 166,67 zł na trzecie dziecko,
 8. 225 zł na czwarte i każde kolejne dziecko.

W skali roku wysokość odliczenia na jedno dziecko może więc wahać się od 1112,04 zł do 2700 zł.

Jak skorzystać na PIT po rozwodzie?

W przeszłości najwięcej emocji budziło korzystanie z ulgi przez rozwiedzionych małżonków, którzy nie byli w stanie porozumieć się we własnym zakresie co do tego, jak podzielić ulgę między siebie. W konsekwencji, przepisy uległy nowelizacji, a kwestia ta budzi obecnie mniej kontrowersji. Nadal pozostaje jednak problem tego, jak korzystać z ulgi w sytuacji, gdy podatnik posiada dzieci z różnych związków.

Przykład

Jan B. ma dwoje dzieci, których matką jest Anna C. Małżonkowie rozwiedli się, a Jan B. ożenił się z Dorotą W., z którą również ma dwoje dzieci. Jednak i to małżeństwo uległo rozpadowi. Byli małżonkowie muszą zdecydować w jaki sposób skorzystać z ulgi prorodzinnej. Zarówno Anna C., jak i Dorota W. mają po dwoje dzieci. Gdyby miał korzystać z ulgi na dzieci, to każda z nich mogłaby odliczyć 2224,08 zł, co wynika z wyliczenia 2 x (92,67 zł x 12 miesięcy). Na czworo dzieci ulga wynosiłaby więc łącznie 4448,16 zł. Gdyby jednak z ulgi na wszystkie dzieci skorzystał Jan B., to wynosiłaby ona łącznie 6924, 12 zł, co wynika z wyliczenia: 2 x (92,67 zł x 12 miesięcy) + (166,67 zł x 12 miesięcy) + (225 zł x 12 miesięcy). Łączna kwota ulgi byłaby więc w takiej sytuacji wyższa aż o 2475,96 zł. Decyzja o tym, w jaki sposób małżonkowie podzielą ulgę między siebie, należy do nich. Możliwa jest też sytuacja, w której Anna C. i Dorota W skorzystają z ulgi – każda na dwoje swoich dzieci, a Jan B. rozliczy w zeznaniu podatkowym jedynie różnicę w wysokości ulgi na 3 i 4 dziecko – taką możliwość dopuszczają w organy podatkowe, np. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 11 kwietnia 2022 r. (nr 0112-KDIL2-1.4011.1192.2021.3.AK).

Podstawa prawna
art. 27f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 226) 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Duży problem z kredytami hipotecznymi: WIRON w ogniu krytyki i może nie zastąpić WIBOR. Co wtedy

  Pewne jest tylko, że powinien być nowy wskaźnik referencyjny, który do końca 2027 roku całkowicie zastąpi WIBOR. Tymczasem Ministerstwo Finansów ma duże wątpliwości czy przygotowany nowy wskaźnik, WIRON, w dostatecznym stopniu chroni użytkowników, zwłaszcza zaciągających kredyty hipoteczne na rynku nieruchomości, przed ryzykami.

  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  REKLAMA

  Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

  W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

  Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

  W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

  Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

  W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

  MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

  Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

  REKLAMA

  Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

  Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

  Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

  Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

  REKLAMA