REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga na dziecko. Rodzice mogą skorzystać na odliczeniu na trzecie dziecko, jeśli się dogadają. 2700,00 zł odliczenia zamiast 1112,04 zł.

ulga na dziecko rozwód rodzina rozliczenie roczne dzieci z różnych związków PIT
Ulga na dziecko 2023. Rodzice mogą skorzystać na odliczeniu na trzecie dziecko, jeśli się dogadają. 2700,00 zł zwrotu zamiast 1112,04 zł.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość ulgi na dziecko jest uzależniona od tego, wobec ilu dzieci podatnik wykonuje władzę rodzicielską. Za 2023 r. może się wahać w skali roku od 1112,04 zł do 2700 zł. Sprawa jest prosta, gdy wszystkie dzieci podatników są wspólne, jednak rodzice mający dzieci z różnych związków powinni być ostrożni, żeby nie stracić na podatku.

Ile można odliczyć od podatku z tytułu ulgi na dziecko?

Ulga na dziecko, inaczej nazywana ulgą prorodzinną przysługuje podatnikom na podstawie art. 27f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Polega na tym, że podatnik ma prawo odliczyć określoną kwotę, wskazaną przez ustawodawcę, na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym:

REKLAMA

 1. wykonywał władzę rodzicielską;
 2. pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało;
 3. sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Wysokość ulgi może być różna, w zależności od tego, ile dzieci posiada podatnik. Za 2023 r. odliczeniu podlega za każdy miesiąc kalendarzowy roku podatkowego, w którym podatnik wykonywał władzę, pełnił funkcję albo sprawował opiekę, w stosunku do:

 1. jednego małoletniego dziecka – kwota 92,67 zł, jeżeli dochody podatnika:
 2. pozostającego przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim i jego małżonka, nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty 112 000 zł,
 3. niepozostającego w związku małżeńskim, w tym również przez część roku podatkowego, nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty 56 000 zł, za wyjątkiem podatnika samotnie wychowującego małoletnie dziecko, do którego ma zastosowanie kwota dochodu określona w lit. a;
 4. dwojga małoletnich dzieci – kwota 92,67 zł na każde dziecko;
 5. trojga i więcej małoletnich dzieci – kwota:
 6. 92,67 zł odpowiednio na pierwsze i drugie dziecko,
 7. 166,67 zł na trzecie dziecko,
 8. 225 zł na czwarte i każde kolejne dziecko.

W skali roku wysokość odliczenia na jedno dziecko może więc wahać się od 1112,04 zł do 2700 zł.

Jak skorzystać na PIT po rozwodzie?

W przeszłości najwięcej emocji budziło korzystanie z ulgi przez rozwiedzionych małżonków, którzy nie byli w stanie porozumieć się we własnym zakresie co do tego, jak podzielić ulgę między siebie. W konsekwencji, przepisy uległy nowelizacji, a kwestia ta budzi obecnie mniej kontrowersji. Nadal pozostaje jednak problem tego, jak korzystać z ulgi w sytuacji, gdy podatnik posiada dzieci z różnych związków.

Przykład

Jan B. ma dwoje dzieci, których matką jest Anna C. Małżonkowie rozwiedli się, a Jan B. ożenił się z Dorotą W., z którą również ma dwoje dzieci. Jednak i to małżeństwo uległo rozpadowi. Byli małżonkowie muszą zdecydować w jaki sposób skorzystać z ulgi prorodzinnej. Zarówno Anna C., jak i Dorota W. mają po dwoje dzieci. Gdyby miał korzystać z ulgi na dzieci, to każda z nich mogłaby odliczyć 2224,08 zł, co wynika z wyliczenia 2 x (92,67 zł x 12 miesięcy). Na czworo dzieci ulga wynosiłaby więc łącznie 4448,16 zł. Gdyby jednak z ulgi na wszystkie dzieci skorzystał Jan B., to wynosiłaby ona łącznie 6924, 12 zł, co wynika z wyliczenia: 2 x (92,67 zł x 12 miesięcy) + (166,67 zł x 12 miesięcy) + (225 zł x 12 miesięcy). Łączna kwota ulgi byłaby więc w takiej sytuacji wyższa aż o 2475,96 zł. Decyzja o tym, w jaki sposób małżonkowie podzielą ulgę między siebie, należy do nich. Możliwa jest też sytuacja, w której Anna C. i Dorota W skorzystają z ulgi – każda na dwoje swoich dzieci, a Jan B. rozliczy w zeznaniu podatkowym jedynie różnicę w wysokości ulgi na 3 i 4 dziecko – taką możliwość dopuszczają w organy podatkowe, np. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 11 kwietnia 2022 r. (nr 0112-KDIL2-1.4011.1192.2021.3.AK).

Podstawa prawna
art. 27f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 226) 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

  Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

  Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

  We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

  Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

  MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

  Lekarze stażyści będą płacić mniejsze składki ZUS. Zdaniem SN mogą korzystać z ulgi na start

  9 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. III UZP 9/23), w której stwierdził, że lekarz wykonujący działalność gospodarczą, na rzecz byłego pracodawcy, u którego był wcześniej zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako lekarz stażysta, może korzystać z ulgi na start oraz z prawa do opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

  REKLAMA

  Popyt na nieruchomości ciągle rośnie. Ceny w 2024 r. nie spadną. Warszawa, Kraków i Trójmiasto to nadal mocne lokalizacje.

  Warszawa, Kraków i Trójmiasto – to w tych lokalizacjach inwestorzy najbardziej poszukują gruntów. Swoją pozycję zwiększa też Poznań. Nie ma co liczyć na spadek cen nieruchomości w 2024 r.

  1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie babciowego. Kto może skorzystać z nowych świadczeń?

  9 kwietnia 2024 r. został przyjęty przez rząd projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka –„Aktywny rodzic”. Ustawa przewiduje nowe rodzaje świadczeń dla rodziców oraz  określa warunki nabywania prawa do powyższych świadczeń oraz zasady przyznawania i ich wypłacania.

  Droższe przejazdy taksówkami: 5 zł za kilometr, 12 zł opłaty początkowej i 60 zł za godzinę postoju. Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały

  Po spotkaniu z taksówkarzami Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały. Taksówki w Warszawie będą droższe. 

  Pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta. Donald Trump na ławie oskarżonych

  W poniedziałek, w sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku, rozpoczął się historyczny proces karny Donalda Trumpa. Proces dotyczy zarzutów związanych z ukrywaniem płatności za milczenie aktorki porno Stormy Daniels przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Proces rozpoczął się od wyboru ławników i może potrwać kilka miesięcy.

  REKLAMA

  Nawet 41,5 tys. zł dla tej samej osoby za dany miesiąc. Dodatki covidowe pod lupą NIK

  Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał Najwyższej Izbie Kontroli pierwsze informacje o wykonaniu wniosków z kontroli dotyczącej tzw. dodatków covidowych. NFZ ustalił, że nienależnie przekazano środki finansowe na dodatki do wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w łącznej kwocie 35 mln zł.

  MRPiPS: nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych [Interpelacja]

  Ministerstwo Rodziny pracuje nad nowym wzorem karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Informację o tym przekazano w odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

  REKLAMA