24 grudnia – Wigilia – będzie dniem wolnym od pracy. Ponadto trzy niedziele przed Bożym Narodzeniem będą wolne od zakazu handlu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zadecydował jednak o skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego.
Wigilia będzie dniem wolnym od pracy
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia – Wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy.
Podpisana ustawa nowelizuje także ustawę z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni. Nowe przepisy przewidują, że zakaz handlu nie będzie obowiązywał w kolejne trzy niedziele poprzedzające Wigilię Bożego Narodzenia. Jednocześnie regulacja wskazuje, że pomimo tego, że trzy niedziele poprzedzające Wigilię Bożego Narodzenia będą zwolnione z zakazu handlu, to pracownik lub zatrudniony może wykonywać w tym czasie pracę w handlu oraz wykonywać czynności związane z handlem nie więcej niż w dwie niedziele.
Ustawa trafi do Trybunału Konstytucyjnego
Prezydent zdecydował o skierowaniu podpisanej ustawy do Trybunału Stanu w trybie kontroli następczej. Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, poinformowała, że nowelizacja ustawy o dniach wolnych od pracy zostanie poddana kontroli przez TK z uwagi na wątpliwości, które były podnoszone przede wszystkim podczas rozmów prowadzonych w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami pracodawców i pracowników. Podnoszono kwestie braku konsultacji ustawy, a także dyskryminacyjny charakter ustawy wobec pracowników zatrudnionych w handlu.
Prezydent zdecydował, że ustawa będzie poddana kontroli przez Trybunał Konstytucyjny, ale w trybie następczym. Oznacza to, że ustawa wchodzi w życie, ale punktowo w tych aspektach, które budzą duże zaniepokojenie partnerów społecznych, zostanie skierowana do TK.