Jak przekazać 1,5% swojego podatku na OPP w 2025 r. – pytania i odpowiedzi. Czy można zadysponować podatkiem dla konkretnej osoby?

Jak przekazać 1,5% swojego podatku na opp w 2025 r. – pytania i odpowiedzi. Czy można zadysponować podatkiem dla konkretnej osoby? / shutterstock

Wypełnienie rocznej deklaracji PIT to formalność i obowiązek, ale nie tylko. To także realna szansa, by zrobić coś dobrego dla innych i wesprzeć ważny cel społeczny. Zobacz, jak przekazać 1,5% swojego podatku na organizację pożytku publicznego.

rozwiń >

Jak sprawdzić, której organizacji warto pomóc?

Nie każda organizacja ma prawo otrzymywać 1,5% podatku od osób fizycznych. Odsetek podatku możesz przekazać organizacji pozarządowej, która posiada status OPP, czyli status organizacji pożytku publicznego. O taki dodatkowy status mogą starać się organizacje pozarządowe, które posiadają osobowość prawną, niezależnie od swojej formy (np. fundacja, stowarzyszenie, klub sportowy). Aby go otrzymać, muszą spełnić wszystkie wymogi ustawy i uzyskać potwierdzenie w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

Wykaz OPP znajdziesz na stronie: https://niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/

Co się stanie, jeśli wskażesz w PIT organizację, która nie widnieje w wykazie organizacji pożytku publicznego?

W takim przypadku nie zostanie przekazany 1,5% podatku do takiej organizacji. Całość Twojego podatku wpłynie wówczas do budżetu państwa.

Dlaczego warto przekazać 1,5% podatku na organizację pożytku publicznego?

Lista korzyści jest konkretna, a potwierdzi ją z pewnością każdy, kto choć raz wspierał cele społeczne w taki bądź inny sposób. Poczucie radości i satysfakcji są tutaj kluczowe. Cieszymy się z tego, że możemy zrobić coś dobrego, pożytecznego i wartościowego na rzecz innych. Zamiast przekazywać w całości podatek do państwa, można dołożyć swoją cegiełkę do istotnej społecznie inicjatywy, wesprzeć długofalowe cele organizacji czy przekazać odsetek swojego podatku z myślą o konkretnej osobie, która jest pod opieką organizacji. Dla sektora NGO taka aktywność Polek i Polaków ma duże znaczenie, bo wyzwań społecznych jest wiele, dlatego liczy się każdy rodzaj wsparcia. Często 1,5% podatku przekazywany jest pod kątem wsparcia leczenia i walki z różnymi chorobami, ale nie tylko. Obszarów potrzebujących zaopiekowania i wzmocnienia jest bardzo dużo.

Jako fundacja wspierająca schroniska i bezdomne zwierzęta docieramy tam, gdzie sytuacja jest szczególnie trudna i wymagająca. Wiemy, gdzie pomoc będzie w stu procentach trafiona. Znamy potrzeby placówek w całej Polsce. Schroniska borykają się z wieloma trudnościami, również finansowymi. Zapełnienie misek karmą często staje się wyzwaniem. Potrzebne jest też wsparcie w leczeniu zwierząt. Opłacamy zabiegi weterynaryjne i zakup leków. Pomagamy także w sfinansowaniu prac remontowych w placówkach – wylicza Iwona Duda, prezeska Fundacji Sarigato prowadzącej ogólnopolski projekt „Karmimy Psiaki” (https://www.karmimypsiaki.pl/).

Z obserwacji zespołu Karmimy Psiaki wynika, że rośnie wrażliwość społeczna na losy bezdomnych zwierząt i troska o ich dobrostan.
- Pomagamy dużo i coraz więcej, a jednak wciąż jest to kropla w morzu potrzeb. Stale otrzymujemy prośby o wsparcie. Bezdomne zwierzęta czekają na dom, na karmę, na leczenie. Na lepsze jutro. Czekanie boli, ale dzięki darczyńcom, którzy wspierają naszą fundację m.in. przekazując na swój 1,5% podatku, możemy pomagać większej liczbie bezdomniaków, docierać do różnych miejsc w kraju i działać tam, gdzie boli najbardziej – podkreśla Iwona Duda.

Jak zweryfikować informacje o organizacji?

Bycie organizacją pożytku publicznego wiąże się z różnymi przywilejami, jak np. otrzymywanie 1,5% podatku od osób fizycznych, ale też wymaga spełnienia różnych zobowiązań, związanych np. z przejrzystością finansową i transparentnością działań. Więcej o uprawnieniach i obowiązkach OPP na stronie: https://www.gov.pl/web/pozytek/3-uprawnienia-obowiazki-i-wymogi-ustawowe-organizacji-pozytku-publicznego.

Warto mieć pewność, że przekazujesz swój odsetek podatku wiarygodnej, rzetelnej organizacji. Koniecznie sprawdź, czy znajduje się w wykazie OPP. Takie organizacje są też zobowiązane do zamieszczania zatwierdzonych sprawozdań finansowych i merytorycznych ze swojej działalności. Ich baza prowadzona jest na stronie Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Dobrze jest też zrobić własny research – przeanalizować informacje o danej fundacji czy stowarzyszeniu, sprawdzić jej działalność, opinie osób, które miały z nią styczność. Dziś wiele NGOsów aktywnie korzysta z social mediów, publikuje bieżące informacje na swoich profilach, kanałach komunikacji i stronie www, dlatego warto się z nimi zapoznać.

Jak przekazać 1,5% na rzecz organizacji pożytku publicznego?

W deklaracji podatkowej zawarty jest wniosek o przekazanie 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Co należy zrobić? To proste! Wystarczy wpisać numer KRS wybranej przez siebie OPP i kwotę, jaką chce się przekazać. Możesz swój cel doprecyzować – wpisując w specjalnej rubryce w formularzu konkretny cel szczegółowy. Co ważne, suma ta nie może przekraczać 1,5% podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Korzystasz z usługi Twój e-PIT? Dotyczy ona zeznań PIT-28, 36, 37 i 38. Automatycznie pojawi się w Twoim zeznaniu nazwa organizacji pożytku publicznego, której przekazałeś 1,5% swojego podatku rok wcześniej (pod warunkiem, że nadal widnieje w wykazie uprawnionych OPP). Możesz zachować ten automatyczny zapis lub go zmienić i wprowadzić dane innej organizacji OPP, jej KRS czy cel szczegółowy.

Dokładne instrukcje znajdziesz tutaj:

A także na stronie Ministerstwa Finansów: https://www.podatki.gov.pl/pit/jak-przekazac-1-proc-na-opp/

Organizacje pożytku publicznego zwykle publikują też na swoich stronach informacje o 1,5% podatku. – To źródło, dzięki któremu można od razu zapoznać się z dotychczasowymi działaniami organizacji. Dla przykładu, na naszej stronie karmimypsiaki.pl podatnicy mogą kliknąć w dedykowaną zakładkę 1,5%, poczytać wiele ciekawych historii dotyczących efektów działań pomocowych na rzecz schronisk i bezdomniaków, a następnie od razu przejść do rozliczenia podatku w rządowej usłudze lub skopiować nr KRS do wykorzystania na później – opowiada Iwona Duda, prezeska Fundacji Sarigato.

Co w sytuacji, jeśli wspierana rok wcześniej organizacja przestała istnieć lub straciła status OPP?

Wówczas rubryka w formularzu będzie pusta, nie pojawi się automatycznie nazwa tej organizacji. Podatnik może ją uzupełnić nazwą innej organizacji i nr KRS albo też pozostawić zupełnie pustą.

Czy można przekazać 1,5% na konkretną osobę?

Nie, nie można przekazać 1,5% podatku na konkretną osobę. Jest on przekazywany na OPP, ale jeśli dana osoba jest podopiecznym organizacji, to można podać jej dane w rubryce „cel szczegółowy” w PIT. Wówczas zgromadzone w ramach 1,5% środki mogą zostać przeznaczone na realizację potrzeb tej właśnie osoby.

Na czym polega różnica między przekazaniem środków na konto a subkonto organizacji?

Jeśli w deklaracji podatkowej podasz tylko numer KRS OPP, bez wskazania celu szczegółowego, wówczas cała kwota trafi na konto organizacji, co będzie oznaczać, że wspierasz jej cele i działania. Jeśli zrobisz dopisek w rubryce „cel szczegółowy”, np. podając imię i nazwisko dziecka będącego pod opieką danej fundacji, wówczas środki te będą mogły być przeznaczone na potrzeby tej osoby, np. na jej leczenie i rehabilitację. Przekazanie 1,5% na konto organizacji oznacza jej ogólne wsparcie, natomiast w przypadku subkonta pojawia się możliwość wsparcia indywidualnego, dla konkretnej osoby – poprzez OPP, która zarządza środkami i podejmuje decyzje o ich wydatkowaniu.

Dlaczego nie warto zostawiać pustego pola w PIT?

Nie masz obowiązku podawania KRS organizacji pożytku publicznego. Możesz pozostawić puste pole w PIT, ale wypełnienie deklaracji warto potraktować jako okazję do tego, by zrobić coś dobrego dla innych. Jak czytamy na stronie gov.pl, Polacy przekazali organizacjom pożytku publicznego w 2024 r. ponad 1,9 mld złotych, z tytułu 1,5% podatku. To o ponad 370 mln zł więcej niż rok wcześniej. Na taki krok zdecydowało się blisko 15 mln podatników, czyli o 2,1 mln więcej niż w 2023 r. Przeciętna kwota wpłat w ramach 1,5% podatku wyniosła 128 zł.

Widoczna jest rosnąca świadomość społeczna, jednak wciąż potrzebne są różne działania edukacyjne na temat możliwości, jakie daje 1,5%, gdyż to właśnie brak wiedzy i dostępu do informacji sprawia, że niektóre osoby nie przywiązują do tej kwestii uwagi – zaznacza Iwona Duda. – Przekazanie 1,5% nic nie kosztuje, jest szybkie i proste, a dla organizacji oznacza duże wsparcie, możliwość realizowania nowych celów i poszerzania skali pomocy. Z kolei podatnik zyskuje poczucie satysfakcji i sensu tego, co robi, bo jego 1,5% przekłada się na konkretne dobroczynne działania. Jako fundacja obserwujemy to zarówno w projekcie Karmimy Psiaki, jak i w projekcie Hakersi, gdzie pomagamy dzieciom z trudnych środowisk poprzez naukę technologii i rozwijanie umiejętności cyfrowych przydatnych na co dzień, w szkole czy w późniejszej pracy.

Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20230000571
- ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19910800350

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Prawo
Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk
01 maja 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?
30 kwi 2025

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025
30 kwi 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

pokaż więcej
Proszę czekać...