Jaka jest podstawa prawna wprowadzenia żałoby narodowej na terytorium kraju? Kto może ją wprowadzić? Jak prawidłowo wywiesić flagę państwową na czas żałoby narodowej? 26 kwietnia 2025 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie obowiązywała żałoba narodowa.
W środę, 23 kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał kontrasygnowane przez premiera Donalda Tuska rozporządzenie w sprawie wprowadzenia żałoby narodowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Żałoba narodowa będzie obowiązywała w sobotę, 26 kwietnia na terytorium całego kraju.
Żałoba narodowa – podstawa prawna
Ustawa z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych reguluje kwestie dotyczące żałoby narodowej. Stanowi o tym art. 11 powyższej ustawy. W ustawie wskazano, że prezydent może wprowadzić w drodze rozporządzenia żałobę narodową na terytorium kraju. W rozporządzeniu powinny znajdować się informacje dotyczące przyczyny wprowadzenia oraz czas trwania żałoby narodowej, przy jednoczesnym uwzględnieniu uwarunkowań kulturowych i historycznych oraz przyjętych w tym zakresie zwyczajów. W czasie trwania żałoby narodowej flagę państwową opuszcza się do połowy masztu.
Żałoba narodowa a flaga państwową, jak ją prawidłowo wywiesić?
Jak już wyżej zostało wspomniane, w czasie trwania żałoby narodowej, flagi państwowe opuszcza się do połowy masztu. W Polsce, przyjęło się także, że często przepasane są kirem. Ten gest nie jest jednak regulowany żadnymi przepisami. W rozporządzeniu podpisanym przez prezydenta Andrzeja Dudę także wskazano, kto ma obowiązek opuścić flagę państwową do połowy masztu.
W czasie żałoby narodowej flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej opuszcza się do połowy masztu. Dotyczy to przede wszystkim budynków i miejsc, które stanowią siedziby urzędowe albo miejsce obrad naczelnych władz Państwa, innych organów państwowych i państwowych jednostek organizacyjnych, a także organów samorządu terytorialnego i komunalnych jednostek organizacyjnych. Osoby prywatne nie mają takiego obowiązku, jednak warto to uczynić jako wyraz solidarności i szacunku wobec osób, których dotknęła tragedia.
Ustawa z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej