4 maja też jest ważne święto. Komunikat dyrekcji Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA

Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
4 maja, święto, strażak / 4 maja też jest ważne święto. Komunikat dyrekcji Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA / ShutterStock

Jakie święto obchodzimy 4 maja? Czy 4 maja to święto kościelne? Czego patronem był święty Florian? Z czego słynął św. Florian? Kiedy i gdzie Centralne Obchody Dnia Strażaka 2025?

rozwiń >

Jakie święto obchodzimy 4 maja?

W dniu 4 maja obchodzimy święto Strażaków. W dniu 4 maja przypada Dzień Św. Floriana, stąd też święto strażaków zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym.

Czy 4 maja to święto kościelne?

Dzień 4 maja jako taki nie jest świętem kościelnym i nie jest świętem nakazanym, co oznacza, że wierni nie mają obowiązku uczestniczenia w mszy świętej tego dnia. Trzeba jednak mieć na uwadze, że 4 maja w 2025 r. wypada akurat w niedzielę, co oznacza obowiązek uczestniczenia we mszy świętej.

Życzenia dla Strażaków

"Szanowni Państwo, z okazji Dnia Strażaka składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, siły i wytrwałości w pełnieniu tej niezwykle odpowiedzialnej służby. Dziękujemy za Waszą odwagę, determinację i gotowość do działania w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji. Wasza praca to nie tylko służba, ale przede wszystkim misja ratowania życia, zdrowia i mienia. Niech św. Florian, patron strażaków, czuwa nad Wami każdego dnia. Dyrekcja i pracownicy Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji."

Co ważne, nie tylko strażacy ale i inne środowiska zawodowe, których praca jest związana w jakimś sensie z ogniem mają za patrona św. Floriana i obchodzą 4 maja swoje święto. Są to m.in. prace: hutników, metalowców, kominiarzy, garncarzy, piekarzy, piwowarów, bednarzy, kowali. Z dawien dawna te grupy zawodowe uważają Św. Floriana za swojego obrońcę od nieszczęść i klęsk ogniowych, orędownika we wszystkich potrzebach. Dzisiaj, szczególnie w dużych miastach o pewnych tradycjach już się zapomina i nie kultywuje się ich tak jak kiedyś, ale w mniejszych miejscowościach czy wioskach, szczególnie gdzie funkcjonują Ochotnicze Straże Pożarne odprawiane są np. msze w intencji strażaków i odbywają się specjalne uroczystości. W 2025 r. będą miały miejsce w Warszawie centralne obchody dnia Strażaka.

Kiedy i gdzie Centralne Obchody Dnia Strażaka 2025?

Jak czytamy w komunikacje ministerialnym w dniu 4 maja 2025 r. o godz. 11:00 na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbędą się Centralne Obchody Dnia Strażaka oraz promocja na pierwszy stopień oficerski w Państwowej Straży Pożarnej.

To wyjątkowy dzień i wyjątkowa uroczystość dla braci strażackiej, na którą zapraszają: komendant główny PSP nadbryg. Wojciech Kruczek, rektor-komendant Akademii Pożarniczej st. bryg. dr inż. Tomasz Klimczak, prof. uczelni oraz prezes Zarządu Głównego ZOSP RP dh Waldemar Pawlak. Uprzejmie informujemy, że Patronat Honorowy nad tegorocznymi, Centralnymi Obchodami Dnia Strażaka objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. To zaszczyt i wyraz uznania dla naszej formacji i ofiarnej służby strażaków.

  • Uroczystości na Placu Piłsudskiego poprzedzone będą uroczystą mszą świętą w intencji strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych, a także nowo promowanych oficerów PSP i ich rodzin, która zostanie odprawiona o godz. 7.30 w Katedrze pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.
  • W godz. od 11.00 do 17.00 zapraszamy całe rodziny do odwiedzenia naszego Pikniku Strażackiego w Ogrodzie Saskim, podczas którego przygotowane będzie wiele atrakcji dla dzieci, ale również dorosłych, m. in. : namiot dymowy, strażacki tor przeszkód, celowanie do tarczy „SIKAWKĄ”, pokazy psów ratowniczych, ścianka wspinaczkowa, układanie skrzynek w pionie, pokazy ratownictwa medycznego i chemicznego, program OSP i wiele innych.

Serdecznie zapraszamy strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych wraz z rodzinami oraz wszystkich sympatyków straży pożarnej, czekamy na Was! Wszystkich zainteresowanych przebiegiem uroczystości zapraszamy również do obserwowania naszych mediów społecznościowych: Facebook, X, Instagram, YouTube oraz oglądania relacji na żywo z wydarzenia (FB, YouTube) - tak czytamy w komunikacje rządowym.

Czego patronem był święty Florian? Z czego słynął św. Florian?

Jak podaje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Policach: Św. Florian z Lauriacum - żołnierz i urzędnik cesarza rzymskiego, męczennik. Święty Florian żył pod koniec III wieku naszej ery, w prowincji rzymskiej Noricum (obecnie środkowa Austria). Jak podają legendy już gdy był dzieckiem, ugasił pożar domu, a jako święty uratował węglarza, który wpadł do żaru, ale zdążył westchnąć imię Floriana. Odmówił wyparcia się chrześcijaństwa. Został za to umęczony, a jego ciało wrzucono do rzeki - miało to miejsce 4 maja 230 r. Dziś w tym miejscu znajduje się klasztor Benedyktynów i miejscowość Saint Florian. Kult św. Floriana jako orędownika w walce z żywiołem ognia upowszechnił się ok. XV w. W Polsce, do rozwoju kultu św. Floriana jako patrona od ognia przyczynił się pożar Krakowa w 1528 roku, który strawił większą część miasta a w szczególności Kleparz. Ocalał tam jedynie kościół pod jego wezwaniem, co odczytano jako „znak szczególnej opieki jego Patrona”. Od tego momentu zaczęto czcić Floriana jako Patrona od pożaru a strażacy jako swojego opiekuna.

Czym jest Państwowa Straż Pożarna?

Ustawa o Państwowej Straży Pożarnej z dnia 24 sierpnia 1991 r. (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 127) wskazuje, że Państwowa Straż Pożarną jest zawodową, umundurowaną i wyposażoną w specjalistyczny sprzęt formację, przeznaczoną do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami.

Czym jest Ochotnicza Straż Pożarna?

Ochotnicze straże pożarne to jednostki ochrony przeciwpożarowej będące stowarzyszeniami. Ochotnicze straże pożarne są umundurowanymi, wyposażonymi w specjalistyczny sprzęt, przeznaczonymi do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi lub innymi miejscowymi zagrożeniami, w tym prowadzącymi działania w zakresie ratownictwa specjalistycznego, jednostkami ochrony przeciwpożarowej. Ochotnicze straże pożarne zrzeszają członków ochotniczych straży pożarnych - "strażacy OSP". Ochotnicze straże pożarne spełniają służebną rolę wobec społeczności lokalnej, wykonując swoje zadania z poszanowaniem godności i praw obywateli. Doceniając szczególną postawę obywatelską ochotniczego pożarnictwa "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek" na przestrzeni dziejów naszej państwowości, kierując się konstytucyjnym prawem do dobrowolnego zrzeszania się, stanowi się, co następuje - tak brzmi preambuła do ustawy o ochotniczych strażach pożarnych z dnia 17 grudnia 2021 r. (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 233).

Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Świadczenie wspierające miało dawać zasiłek dla bezrobotnych. Opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne (stare)
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

pokaż więcej
Proszę czekać...