Dziś w godzinach 7:00-20:00 odbędzie się głosowanie na Prezydenta RP.
Godz. 19:50 Zakończyło się głosowanie w 113 obwodach zagranicznych.
Godz. 18:32 PKW na konferencji podała, że frekwencja na godz. 17:00 wyniosła 50,69 proc. Najwyższa frekwencja jest na chwilę obecną w województwie mazowieckim.
Godz. 18:29 W niedzielę, 18 maja, o godz. 20.50 zapraszamy na transmisję wieczoru wyborczego na żywo na portalach GRUPY INFOR: infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz kanale YouTube.
Wraz z zaproszonymi komentatorami politycznymi omówią przebieg kampanii prezydenckiej, najważniejsze wydarzenia ostatnich tygodni, końcowe deklaracje kandydatów i wyniki exit polls.
Wśród gości m.in.: Wojciech Szacki (Polityka Insight), prof. Rafał Chwedoruk (Uniwersytet Warszawski), prof. Małgorzata Molęda-Zdziech (SGH), dr Jarosław Kuisz (Kultura Liberalna) oraz Marek Tejchman (Dziennik Gazeta Prawna).
Transmisja dostępna będzie na infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl, gazetaprawna.pl i YouTube.
Godz. 18:25 Komenda Główna Policji przekazała, że od początku ciszy wyborczej odnotowano 202 przypadki jej naruszenia, w tym przestępstwa i wykroczenia.
Godz. 17:42 Na Maderze 85 proc. głosujących stanowią turyści.
Godz. 16:30 Dwie komisje wyborcze na warszawskiej Pradze Północ, pracujące w budynku szkoły podstawowej przy ulicy Otwockiej 3, przewały na 30 minut głosowanie. Przyczyną był zapach spalenizny. Strażacy nie stwierdzili pożaru.
W jednym z lokali wyborczych na osiedlu Złote Łany w Bielsku-Białej zasłabł 84-letni mężczyzna. Mimo reanimacji nie udało się uratować jego życia – podał w niedzielę rzecznik bielskiej policji podkom. Sławomir Kocur. Doszło też do zatrzymania agresywnego mężczyzny w innej komisji.
Godz. 14:30 Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak powiedział, że ma nadzieję na ogłoszenie wyników w poniedziałek późnym wieczorem albo w nocy. Zaznaczył, że wyniki wyborów nie zostaną ogłoszone, dopóki nie będą znane wyniki ze wszystkich protokołów.
Godz. 13:39 Na konferencji prasowej PKW o 13:30 podano, że na podstawie danych z 29 tys. 815 komisji obwodowych frekwencja na godz. 12:00 wyniosła 20,28 proc. Najwyższa frekwencja jest jak dotąd w województwie małopolskim, następnie jest podlaskie i podkarpackie. Najniższa frekwencja jest w województwie opolskim i lubuskim. Frekwencja na godz. 17:00 zostanie podana na konferencji o godz. 18:30.
Godz. 12:47 Udział w wyborach prezydenta RP w Wilnie zgłosiło ponad 400 polskich obywateli.
Godz. 11:20 Polacy po raz pierwszy głosują na Wyspach Owczych. Został utworzony także punkt wyborczy dla uczestników upamiętniających 81. rocznicę bitwy o Monte Cassino.
Godz. 10:58 W jednym z lokali wyborczych w Szczecinie zasłabła seniorka. Podjęto czynności reanimacyjne, ale kobiety nie udało się uratować. Na czas akcji ratunkowej przerwano głosowanie.
Godz. 10:48 Polacy mogą oddawać głosy w 108 obwodach wyborczych utworzonych w Zjednoczonym Królestwie, w tym w samej stolicy Londynie w jednej z 29 komisji. Głos można także oddać m.in. w Birmingham, Bristolu, Manchesterze, Edynburgu, Glasgow czy Belfaście. Do głosowania w Wielkiej Brytanii zarejestrowało się ponad 135 tys. Polaków (to o ponad 5 tys. więcej niż w poprzednim głosowaniu w 2020 r.).
Godz. 9:57 Polacy tłumnie głosują w Norwegii. Służby konsularne w tym kraju przygotowały więcej komisji wyborczych niż w poprzednich latach. W konsulacie RP w Oslo kolejki ustawiały się już przed 6 rano. Gdy o 7:00 rano otwarto lokal, czekało już ponad 100 osób.
Godz. 9:50 W niedzielę, 18 maja, o godz. 20.50 zapraszamy na transmisję wieczoru wyborczego na żywo na portalach GRUPY INFOR: infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz kanale YouTube.
Wraz z zaproszonymi komentatorami politycznymi omówią przebieg kampanii prezydenckiej, najważniejsze wydarzenia ostatnich tygodni, końcowe deklaracje kandydatów i wyniki exit polls.
Wśród gości m.in.: Wojciech Szacki (Polityka Insight), prof. Rafał Chwedoruk (Uniwersytet Warszawski), prof. Małgorzata Molęda-Zdziech (SGH), dr Jarosław Kuisz (Kultura Liberalna) oraz Marek Tejchman (Dziennik Gazeta Prawna).
Transmisja dostępna będzie na infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl, gazetaprawna.pl i YouTube.
Godz. 9:46 O godz. 13:30 odbędzie się kolejna konferencja PKW, na której zostaną podane wyniki frekwencji do godz. 12:00.
Godz. 9:39 Państwowa Komisja Wyborcza podała, że do tej pory odnotowano 3 przestępstwa i 63 przypadki wykroczeń dotyczących złamania ciszy wyborczej.
Godz. 9:18 Szef Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz poinformował PAP, że początek głosowania o godz. 7 odbył się bez incydentów. Od początku ciszy wyborczej do 6 rano w niedzielę odnotowano 122 przypadki naruszenia ciszy wyborczej - podała rzeczniczka Komendy Głównej Policji insp. Katarzyna Nowak.
Wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte o czasie.
Godz. 7:11 Aby otrzymać kartę do głosowania trzeba przedstawić komisji wyborczej dokument tożsamości. Może to być np. dowód osobisty, paszport lub inny dokument ze zdjęciem. Wyborcy mają też możliwość potwierdzania swojej tożsamości za pomocą aplikacji mObywatel.
Godz. 7:05 Jak oddać głos? Wyborca otrzyma w lokalu wyborczym kartę do głosowania z nazwiskami 13 kandydatów na prezydenta. Aby oddać głos ważny, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku wyłącznie jednego kandydata.
Godz. 7:00 Lokale wyborcze otwarte. O godz. 7.00 rozpoczęło się głosowanie w wyborach prezydenckich. Startuje w nich 13 kandydatów. Do zakończenia głosowania trwa cisza wyborcza. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się o godz. 21.00.
Głosowanie będzie odbywać się w godz. 7.00-21.00 w 32 143 obwodowych komisjach wyborczych w kraju, w tym 29 815 to stałe obwody, a 1812 to tzw. odrębne obwody głosowania. Za granicą utworzono natomiast 511 obwodów, a 5 obwodów utworzono na statkach morskich.