REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyborcze ABC w wyborach prezydenckich w 2025 r. Jak znaleźć swoją komisję wyborczą i oddać ważny głos? Co każdy wyborca wiedzieć powinien

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wybory 2025
Wyborcze ABC - wybory prezydenckie w 2025 roku. Co każdy wyborca wiedzieć powinien. Jak oddać ważny głos?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Na konferencji prasowej w dniu 16 maja 2025 r. przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej przedstawili najważniejsze dane i zasady dot. najbliższych wyborów prezydenckich, które odbędą się w niedzielę 18 maja (I tura) i ew. 1 czerwca (II tura).

rozwiń >

PKW: blisko 29 mln uprawnionych do głosowania, ponad 32 tys. obwodów w kraju i 511 za granicą. Godziny głosowania

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował, że uprawnionych do głosowania w niedzielnych wyborach są 28 mln 943 tys. 594 osoby - przy czym ogólna liczba mieszkańców Polski to niemal 35,5 mln osób.

Według danych piątku przed południem 9 553 osoby zgłosiły zamiar głosowania korespondencyjnego, głosować przez pełnomocnika ma zamiar 28 383 osoby. Wydano też 333 923 zaświadczenia o prawie do głosowania - zaświadczenie takie umożliwia oddanie głosu w dowolnej obwodowej komisji wyborczej w kraju i za granicą.

Głosowanie będzie odbywać się w godz. 7.00-21.00 w 32 143 obwodowych komisjach wyborczych w kraju, w tym 29 815 to stałe obwody, a 1812 to tzw. odrębne obwody głosowania. Za granicą utworzono natomiast 511 obwodów, a 5 obwodów utworzono na statkach morskich.

Ponadto szef PKW poinformował, że powołano 267 358 członków obwodowych komisji wyborczych, a większość z nich stanowią osoby przedstawienie przez komitety wyborcze - nieco ponad 245 tys.

Najwięcej osób do obwodowych komisji wyborczych zgłosił komitet kandydata KO Rafała Trzaskowskiego - nieco ponad 31 tys.), następnie komitet popieranego przez PiS Karola Nawrockiego prawie 30 tys., a trzecią największą liczbę osób zgłosił komitet kandydata Trzeciej Drogi Szymona Hołowni - prawie 26 tys.

W skład obwodowych komisji wyborczych utworzonych za granicą powołano łącznie 5057 osób.

REKLAMA

Kandydaci

W wyborach startuje 13 kandydatów: dwie kobiety i jedenastu mężczyzn. Wśród kandydatów najstarszy ma 76 lat, a najmłodszy - 38 lat. Średnia wieku wynosi zatem niespełna 51 lat.

O urząd prezydenta ubiegać będzie się 13 kandydatów (kolejność alfabetyczna): Artur Bartoszewicz (ekonomista), Magdalena Biejat (kandydatka Nowej Lewicy), Grzegorz Braun (europoseł), Szymon Hołownia (marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi), Marek Jakubiak (poseł koła Wolni Republikanie), Maciej Maciak (lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju), Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji), Karol Nawrocki (prezes IPN, kandydat popierany przez PiS), Joanna Senyszyn (była posłanka SLD, ekonomistka), Krzysztof Stanowski (dziennikarz), Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy i kandydat KO), Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców), Adrian Zandberg (poseł, kandydat partii Razem).

Jak sprawdzić miejsce głosowania

Szef Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz zaznaczył, że sprawdzenie miejsca do głosowania jest obecnie możliwe jedynie poprzez aplikację mObywatel. Ale jeśli ktoś nie zmienił miejsca zamieszkania i chciałby się upewnić, gdzie jest jego obwodowa komisji wyborczej, to można to też zrobić na stronie wybory.gov.pl, na stronach urzędu gmin oraz na tradycyjnych obwieszczeniach.

Wyszukiwarka obwodowych komisji wyborczych w pierwszym głosowaniu

Jak potwierdzić swoją tożsamość w lokalu wyborczym

Do lokalu wyborczego trzeba zabrać dokument ze zdjęciem dla zweryfikowania tożsamości, lub telefon z aplikacją mObywatel. Pytany o dokładny proces weryfikacji tożsamości wyborców za pomocą aplikacji mObywatel, szef KBW podkreślił, że każda siedziba obwodowej komisji wyborczej zostanie wyposażona w kod QR przeznaczony na niedzielne głosowanie.

Wyborca będzie musiał zeskanować kod za pomocą swojego telefonu komórkowego, a następnie na urządzeniu komisji powinny pojawić się dane mDowodu wyborcy; na ich podstawie członkowie komisji będą mogli zweryfikować tożsamość osoby, której dane znajdują się w spisie wyborców. "Gdyby były jakiekolwiek problemy z tą formą weryfikacji w komisji wyborczej, dopuszczalne jest (...) skorzystanie z telefonu komórkowego wyborcy, który może w ten sam sposób - tylko przez swój telefon - zweryfikować dane" - dodał Tkacz.

Szef KBW podkreślił, że jeśli obie metody zawiodą, to ostatnią możliwą formą weryfikacji tożsamości wyborcy jest przedstawienie fizycznego dokumentu ze zdjęciem - może to być paszport, legitymacja studencka, prawo jazdy czy nawet nieważny dowód osobisty, o ile na jego podstawie można potwierdzić tożsamość wyborcy.

Jak powinna wyglądać karta do głosowania

Po weryfikacji tożsamości wyborca otrzyma kartę do głosowania, której odbiór kwitowany jest podpisem w spisie wyborców. Na karcie do głosowania musi być wydruk pieczęci PKW i która powinna być ostemplowana pieczęcią obwodowej komisji z nazwiskami. Na karcie będą nazwiska 13 kandydatów na prezydenta ułożonych w kolejności alfabetycznej. Karty do głosowania będą miały ścięty prawy górny róg - to dla wyborców niewidomych, którzy używają nakładki w alfabecie Braille'a.

Tkacz podkreślił, że kartę do głosowania otrzymuje się tylko jedną, i nie ma możliwości pobrania kolejnej "niezależnie od przyczyn takiego żądania - czy to z powodu omyłkowego wypełnienia karty, czy zniszczenia".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak oddać ważny głos

Aby oddać głos ważny należy postawić znak X (dwie przecinające się linie) w kratce przy nazwisku jednego, wybranego kandydata. Zapytany o sytuację gdby znak X został postawiony obok kratki, Tkacz zaznaczył, ze obwodowa komisja ma obowiązek uznać ważność głosu, gdy znak X postawiono w jednej kratce, ale do oceny komisji pozostaje, czy przecięcie linii następuje w kratce, czy poza nią.

Postawienie znaku X przy więcej niż jednym kandydacie spowoduje, że głos zostanie uznany za nieważny, podobnie jak nie wskazanie żadnego kandydata.

Kiedy cisza wyborcza? Na czym polega? Czy lajkowanie to złamanie ciszy wyborczej?

O północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza, która zakończy się po zakończeniu głosowania w niedzielę. W tym czasie ciszy zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, a za naruszenie ciszy grozi grzywna.

W czasie ciszy wyborczej nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Zachęcanie do udziału w wyborach nie narusza ciszy wyborczej o ile nie zawiera elementów agitacji wyborczej na rzecz któregoś z kandydatów. Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być usuwane. Nie wolno jednak jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, oklejony pojazd może natomiast stać.

Zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym, w którym on się znajduje, polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, obrazów, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Podawanie w czasie ciszy wyborczej do publicznej wiadomości wyników sondaży grozi najwyższa grzywną - od 500 tys. do 1 mln zł.

W odpowiedzi na pytanie dziennikarzy szef KBW powiedział, że zdaniem Państwowej Komisji Wyborczej "lajkowanie" postów kandydatów w momencie obowiązywania ciszy wyborczej może mieć znamiona jej złamania, ale oceny dokonują organy ścigania.

Szef PKW został zapytany natomiast o sytuację, w której ktoś w czasie ciszy wyborczej publikuje np. wyniki sondaży nie znajdując się na terytorium Polski. Marciniak wskazał, że tutaj również sprawę będą musiały rozstrzygać organy ścigania. Inaczej wygląda to, jeśli ktoś będąc na terytorium Polski prezentuje sondaże np. w relacji dla zagranicznej telewizji. Wówczas, choć ta wypowiedź jest prezentowana za granicą, to - jak podkreślił szef PKW - będzie to złamanie prawa.

Kiedy komunikaty PKW w dniu wyborów

W niedzielę wyborczą PKW zaplanowała cztery konferencje: o godz. 9.30, 13.30 (podana zostanie frekwencja z godz.12), 18.30 (frekwencja z godz. 17.00) i o godz. 22.00. (PAP)

nl/ mok/

Serwis PKW: Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2025 r.

Komplet informacji dot. kandydatów i zasad głosowania w wyborach prezydenckich w 2025 roku znajduje się na stronie Państwowej Komisji Wyborczej: wybory.gov.pl/prezydent2025.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Parkowanie na chodniku. Jak to robić zgodnie z prawem, a co jest zakazane? Radca prawny odpowiada na najczęstsze pytania [Q&A]

Parkowanie, przede wszystkim samochodem, na chodniku to temat budzący coraz większe wątpliwości. Gołym okiem widać, że liczba samochodów rośnie szybciej niż liczba miejsc do parkowania. Szczególnie widoczne to jest na nowych osiedlach (mimo wymogów co do liczby miejsc parkowania, jakie powinny być wybudowane) i w centrach miast, ale nawet na obszarach wiejskich, pełniących funkcję współczesnych suburbii, tego rodzaju problemy się pojawiają. Jednocześnie rośnie liczba aktywistów dokumentujących lub zgłaszających wykroczenia przeciwko zasadom parkowania i poruszania się pojazdami po chodnikach. Niniejszy artykuł ma na celu przedstawicie tych zasad dla uniknięcia wątpliwości w pojawiających się w tym zakresie sporach między użytkownikami drogi, a nawet policją lub strażą miejską.

Staż pracy na nowo: rząd wprowadzi rewolucję w Kodeksie pracy – zleceniobiorcy i samozatrudnieni zyskają prawa pracownicze

Staż pracy na nowych zasadach od 2026 roku. Rząd zajmie się projektem, który umożliwi wliczanie do stażu pracy okresów wykonywania umów zlecenia oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Nowe przepisy zrównają prawa samozatrudnionych i zleceniobiorców z etatowcami – w tym prawo do dłuższego urlopu i nagród jubileuszowych.

ZUS: Tata też może wziąć płatny urlop po narodzinach dziecka (ojcowski, rodzicielski a nawet macierzyński)

ZUS przypomina: po narodzinach dziecka z płatnego urlopu może skorzystać nie tylko mama. Ojciec również ma taką możliwość – nie tylko w ramach najpopularniejszego urlopu ojcowskiego, ale także urlopu rodzicielskiego, a w określonych sytuacjach nawet urlopu macierzyńskiego.

W PZON coraz trudniej otrzymać orzeczenie dające świadczenie pielęgnacyjne (z pkt 7 i 8) [List czytelnika]

Do redakcji wpływają listy matek, których dzieci chorują na autyzm, zespół Aspergera, chorobę afektywną dwubiegunową. I obecnie te dzieci tracą pkt 7 i 8 w orzeczeniach o niepełnosprawności. Powoduje to utratę prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Czy pojawia się praktyka orzekania niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym dla tych chorych, czy to tylko incydentalne przypadki?

REKLAMA

Renta wdowia 2025 – ponad milion wniosków już złożonych. Dziemianowicz-Bąk ujawnia: 300 zł więcej dla seniorów od 1 lipca 2025 r.

Ponad 1 mln wniosków o rentę wdowią wpłynęło już do ZUS i innych instytucji emerytalnych – poinformowała ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji prasowej. Pierwsze wypłaty ruszą 1 lipca 2025 r., a średnia wysokość dodatkowego świadczenia to ok. 300 zł miesięcznie.

Nieruchomość w Hiszpanii – podatki (zakup, wynajem, sprzedaż). Przewodnik dla polskich inwestorów

Zakup nieruchomości w Hiszpanii wiąże się z koniecznością poznania lokalnego systemu podatkowego, który może znacząco wpłynąć na końcową rentowność inwestycji. Różnice w opodatkowaniu zależą od statusu kupującego, rodzaju transakcji oraz wybranej formy prawnej zakupu.

Możesz dostać 800 plus za czerwiec z wyrównaniem. Jeden warunek trzeba szybko spełnić!

ZUS informuje, że tylko osoby, które prześlą do 30 czerwca 2025 r. wniosek o 800+ - dostaną świadczenie na dziecko za cały nowy okres wypłat, który trwa od czerwca 2025 r. do maja 2026 r. Te osoby mają gwarancję wypłaty 800 plus za czerwiec - wypłata nastąpi najpóźniej w sierpniu - a więc będzie to tzw. wyrównanie. Natomiast jeżeli ktoś złoży wniosek w lipcu, już nie będzie mógł otrzymać świadczenia wychowawczego za czerwiec.

Renta wdowia: 300 zł miesięcznie. Poznaliśmy właśnie średnią wysokość nowego świadczenia, wypłaty już od lipca 2025 roku

Już od 1 lipca 2025 roku ruszy długo wyczekiwane rozwiązanie wspierające osoby starsze, które doświadczyły utraty współmałżonka – renta wdowia. To nowe świadczenie ma być realną pomocą dla osób, które po śmierci męża lub żony mierzą się nie tylko z emocjonalną pustką, ale również z drastycznym pogorszeniem sytuacji finansowej. Według danych, aż co piąta osoba powyżej 65. roku życia w Polsce jest zagrożona ubóstwem.

REKLAMA

Emeryt ma w ZUS 300 000 zł. 14 lat pracy po zakończeniu służby wojskowej. Co z tymi pieniędzmi?

Do Infor.pl stale wpływają listy od emerytów mundurowych, którzy muszą odprowadzać składki do ZUS od pracy świadczonej w cywilu po przejściu na emeryturę mundurową (zwykłe umowy o pracę). Niektórzy z nich tracą te pieniądze, inni mogą - po spełnieniu dodatkowych warunków - uzyskać korzyści emerytalne z ZUS. Jest kilka systemów emerytalnych dla mundurowych. Dla niektórych z nich zasady są niekorzystne (w praktyce np. 300 000 zł odprowadzonych składek do ZUS przepada). Inni mają lepiej.

Zawezwanie do próby ugodowej

Nie każdy brak zapłaty stanowi wyraz złej woli dłużnika. Warto szukać pokoju i polubownych metod rozwiązywania sporu. Ugoda jest rozwiązaniem dopuszczalnym w większości spraw cywilnych i gospodarczych, w szczególności w sprawach o zapłatę.

REKLAMA