Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.
- Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1
- Co zrobić?
- ZUS: Pacjenci mogą czuć się spokojnie
- Obowiązek wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektroniczne (e-ZLA)
ZUS zgodnie z ustawą z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw, udostępnia podmiotom zewnętrznym dokumentację konieczną do wytworzenia oprogramowania służącego do przekazywania dokumentów elektronicznych Zaświadczeń Lekarskich (e-ZLA) przez Aplikacje Gabinetowe. Aplikacje gabinetowe to programy tworzone przez zewnętrzne firmy informatyczne, służące do przesyłania elektronicznych zaświadczeń lekarskich do ZUS.
Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1
Zakład Ubezpieczeń Społecznych 15 maja 2025 r. wydał komunikat – przypomnienie – dla wykonawców aplikacji gabinetowych. Chodzi o przetwarzanie dokumentów e-ZLA, które będzie odbywało się tylko zgodnie ze standardem protokołu HTTP/1.1. W przypadku, gdy aplikacje gabinetowe nie zachowają tego standardu, wystąpią błędy w komunikacji i blokada dostępu do usług systemu ZUS. Zakład podkreślił, że lekarze i asystenci medyczni korzystający z aplikacji gabinetowych, nie będą mogli wysyłać elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA) do ZUS. W związku z tym, do 15 czerwca 2025 r. należy dostosować aplikacje gabinetowe do standardu protokołu HTTP/1.1.
HTTP/1.1 to protokół komunikacyjny wprowadzony już w 1997 roku. Współczesne aplikacje, w tym gabinetowe, często automatycznie przechodzą na nowsze wersje, takie jak HTTP/2 czy HTTP/3. Jednak w przypadku usług ZUS, zgodność z HTTP/1.1 jest wymogiem technicznym, którego nieprzestrzeganie może skutkować zablokowaniem dostępu.
Niekompatybilność aplikacji z protokołem HTTP/1.1 skutkować będzie błędami w komunikacji i natychmiastową blokadą dostępu do usług e-ZLA. W praktyce będzie to oznaczać, że lekarz nie będzie mógł wystawić elektronicznego zwolnienia lekarskiego (e-ZLA), pacjent nie otrzyma niezbędnego zaświadczenia do uzyskania świadczeń z ZUS, a zwolnienia lekarskie trzeba będzie sporządzać ręcznie – co stoi w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.
Co zrobić?
Aby uniknąć zablokowania dostępu do systemu w połowie czerwca, warto rozwiać wszelkie wątpliwości już teraz. Warto upewnić się, że system korzysta z protokołu HTTP/1.1 do komunikacji z platformą e-ZLA. W razie wątpliwości dotyczących konfiguracji, ZUS zaleca niezwłoczny kontakt z dostawcą oprogramowania. Środowisko testowe powinno zostać zaktualizowane do 5 maja 2025 r., a produkcyjne – najpóźniej do 15 czerwca 2025 r. Choć obowiązek dostarczenia zgodnej wersji spoczywa na dostawcach, nie wszyscy jeszcze go zrealizowali.
ZUS: Pacjenci mogą czuć się spokojnie
Pacjenci mogą czuć się spokojnie: w sytuacji, gdy będą potrzebowali zwolnienia lekarskiego, otrzymają je bez względu na to, czy dostawca oprogramowania dla przychodni zdążył dostosować swój produkt do wymagań systemu e-ZLA. Aplikacje gabinetowe w przychodniach to tylko jedna z opcji wystawiania zwolnień. Lekarze mogą to robić również za pomocą PUE/eZUS i aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza. Co więcej, zdecydowana większość producentów już dostosowała swoje aplikacje gabinetowe do wymaganego standardu - przekazał redakcji Infor.pl Grzegorz Dyjak z Centrali ZUS.
Jak zauważył Dyjak, aplikacje gabinetowe są tylko jedną z dostępnych metod wystawiania e-zwolnień. Równolegle e-ZLA można wystawiać w Platformie Usług Elektronicznych ZUS/eZUS oraz bezpłatnej aplikacji mobilnej "mZUS dla Lekarza". ZUS jeszcze na początku kwietnia zapowiedział zmiany w środowisku testowym e-ZLA, by producenci aplikacji gabinetowych mieli czas na dostosowanie swojego oprogramowania i mogli zweryfikować, czy działa prawidłowo. Od 5 maja komunikacja z usługami środowiska testowego e-ZLA odbywa się tylko zgodnie ze standardem protokołu HTTP/1.1. Z docierających do nas informacji wynika, że większość producentów dostosowała swoje aplikacje do wymaganego standardu. Dotychczas nie zanotowaliśmy też zgłoszeń o problemach od producentów - podsumował Dyjak.
Obowiązek wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektroniczne (e-ZLA)
Obowiązek wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektronicznej wynika bezpośrednio z przepisów prawa. Od 1 stycznia 2016 r. lekarze mogli wystawiać zwolnienia lekarskie w formie papierowej oraz w formie elektronicznej. Natomiast od 1 grudnia 2018 r. lekarze wystawiać mogą wyłącznie zwolnienia elektroniczne (e-ZLA) Obowiązek ten został uregulowany w nowelizacji ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.