Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
lekarz, zwolnienie lekarskie, L4, pacjent / Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1 / Shutterstock

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

ZUS zgodnie z ustawą z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw, udostępnia podmiotom zewnętrznym dokumentację konieczną do wytworzenia oprogramowania służącego do przekazywania dokumentów elektronicznych Zaświadczeń Lekarskich (e-ZLA) przez Aplikacje Gabinetowe. Aplikacje gabinetowe to programy tworzone przez zewnętrzne firmy informatyczne, służące do przesyłania elektronicznych zaświadczeń lekarskich do ZUS.

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Zakład Ubezpieczeń Społecznych 15 maja 2025 r. wydał komunikat – przypomnienie – dla wykonawców aplikacji gabinetowych. Chodzi o przetwarzanie dokumentów e-ZLA, które będzie odbywało się tylko zgodnie ze standardem protokołu HTTP/1.1. W przypadku, gdy aplikacje gabinetowe nie zachowają tego standardu, wystąpią błędy w komunikacji i blokada dostępu do usług systemu ZUS. Zakład podkreślił, że lekarze i asystenci medyczni korzystający z aplikacji gabinetowych, nie będą mogli wysyłać elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA) do ZUS. W związku z tym, do 15 czerwca 2025 r. należy dostosować aplikacje gabinetowe do standardu protokołu HTTP/1.1.

HTTP/1.1 to protokół komunikacyjny wprowadzony już w 1997 roku. Współczesne aplikacje, w tym gabinetowe, często automatycznie przechodzą na nowsze wersje, takie jak HTTP/2 czy HTTP/3. Jednak w przypadku usług ZUS, zgodność z HTTP/1.1 jest wymogiem technicznym, którego nieprzestrzeganie może skutkować zablokowaniem dostępu.

Niekompatybilność aplikacji z protokołem HTTP/1.1 skutkować będzie błędami w komunikacji i natychmiastową blokadą dostępu do usług e-ZLA. W praktyce będzie to oznaczać, że lekarz nie będzie mógł wystawić elektronicznego zwolnienia lekarskiego (e-ZLA), pacjent nie otrzyma niezbędnego zaświadczenia do uzyskania świadczeń z ZUS, a zwolnienia lekarskie trzeba będzie sporządzać ręcznie – co stoi w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

Co zrobić?

Aby uniknąć zablokowania dostępu do systemu w połowie czerwca, warto rozwiać wszelkie wątpliwości już teraz. Warto upewnić się, że system korzysta z protokołu HTTP/1.1 do komunikacji z platformą e-ZLA. W razie wątpliwości dotyczących konfiguracji, ZUS zaleca niezwłoczny kontakt z dostawcą oprogramowania. Środowisko testowe powinno zostać zaktualizowane do 5 maja 2025 r., a produkcyjne – najpóźniej do 15 czerwca 2025 r. Choć obowiązek dostarczenia zgodnej wersji spoczywa na dostawcach, nie wszyscy jeszcze go zrealizowali.

ZUS: Pacjenci mogą czuć się spokojnie

Pacjenci mogą czuć się spokojnie: w sytuacji, gdy będą potrzebowali zwolnienia lekarskiego, otrzymają je bez względu na to, czy dostawca oprogramowania dla przychodni zdążył dostosować swój produkt do wymagań systemu e-ZLA. Aplikacje gabinetowe w przychodniach to tylko jedna z opcji wystawiania zwolnień. Lekarze mogą to robić również za pomocą PUE/eZUS i aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza. Co więcej, zdecydowana większość producentów już dostosowała swoje aplikacje gabinetowe do wymaganego standardu - przekazał redakcji Infor.pl Grzegorz Dyjak z Centrali ZUS.

Jak zauważył Dyjak, aplikacje gabinetowe są tylko jedną z dostępnych metod wystawiania e-zwolnień. Równolegle e-ZLA można wystawiać w Platformie Usług Elektronicznych ZUS/eZUS oraz bezpłatnej aplikacji mobilnej "mZUS dla Lekarza". ZUS jeszcze na początku kwietnia zapowiedział zmiany w środowisku testowym e-ZLA, by producenci aplikacji gabinetowych mieli czas na dostosowanie swojego oprogramowania i mogli zweryfikować, czy działa prawidłowo. Od 5 maja komunikacja z usługami środowiska testowego e-ZLA odbywa się tylko zgodnie ze standardem protokołu HTTP/1.1. Z docierających do nas informacji wynika, że większość producentów dostosowała swoje aplikacje do wymaganego standardu. Dotychczas nie zanotowaliśmy też zgłoszeń o problemach od producentów - podsumował Dyjak.

Obowiązek wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektroniczne (e-ZLA)

Obowiązek wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektronicznej wynika bezpośrednio z przepisów prawa. Od 1 stycznia 2016 r. lekarze mogli wystawiać zwolnienia lekarskie w formie papierowej oraz w formie elektronicznej. Natomiast od 1 grudnia 2018 r. lekarze wystawiać mogą wyłącznie zwolnienia elektroniczne (e-ZLA) Obowiązek ten został uregulowany w nowelizacji ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Prawo
Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?
23 maja 2025

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]
23 maja 2025

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku
23 maja 2025

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji
23 maja 2025

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]
23 maja 2025

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto
23 maja 2025

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1
23 maja 2025

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców
23 maja 2025

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia
23 maja 2025

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Debata Trzaskowski – Nawrocki [RELACJA NA ŻYWO]
23 maja 2025

Debata między kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. Relacja na żywo.

pokaż więcej
Proszę czekać...