Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
senior, emeryt, wiek emerytalny, emerytura / Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT] / Shutterstock

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Od 1 października 2017 roku obowiązują nowe przepisy emerytalne. Kobiety mogą przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni – w wieku 65 lat. Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Projekt nowelizacji zakłada wprowadzenie do systemu emerytalnego nowej, uprzywilejowanej grupy zawodowej – tancerzy. Projekt ten został wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. 13 marca 2025 r. na 30 posiedzeniu Senatu, senatorowie podjęli uchwałę o wniesieniu projektu ustawy do Sejmu. 6 maja 2025 r. projekt został skierowany do I czytania w komisjach sejmowych: Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Środków Przekazu oraz Polityki Społecznej i Rodziny. Aktualnie na stronie Sejmu nie ma informacji dotyczącej terminu rozpatrzenia senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych przez komisje sejmowe.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? [PROJEKT]

Chodzi o wprowadzenie do systemu emerytalnego nowej, uprzywilejowanej grupy zawodowej – tancerzy. Projekt zakłada wprowadzenie w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych rozdziału 3b zatytułowanego emerytura tancerza zawodowego.

Emerytura tancerza zawodowego

Zgodnie z projektem, emerytura tancerza zawodowego ma przysługiwać pracownikom spełniającym łącznie kilka warunków. Pracownik otrzyma ją w przypadku, gdy:

  1. osiągnął wiek emerytalny wynoszący 40 lat dla kobiet i 45 lat dla mężczyzn;
  2. osiągnął wiek emerytalny w czasie zatrudnienia lub w ciągu 5 lat od ustania zatrudnienia;
  3. posiada wymagany okres zatrudnienia - co najmniej 20 lat;
  4. nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego albo złożył wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa.

Okresy zatrudnienia zawodowego tancerza

Projekt zakłada, że za okresy zatrudnienia zawodowego tancerza uznaje się zarówno czas pracy na etacie, jak i wykonywanie zawodu na podstawie umowy zlecenia – pod warunkiem, że miało to miejsce w zespołach baletowych lub tanecznych działających w instytucjach kultury. Dotyczy to zarówno okresów składkowych, jak i nieskładkowych, o ile praca była wykonywana przynajmniej w połowie etatu lub w takim samym wymiarze w ramach zlecenia.

Do okresu zatrudnienia wliczane mają być także te miesiące, w których tancerz pobierał świadczenia z ubezpieczenia społecznego – chorobowe, macierzyńskie lub opiekuńcze – pod warunkiem, że były one związane z wcześniej wykonywaną pracą na wspomnianych zasadach.

Wysokość emerytury tancerza zawodowego

Projekt określa także wysokość emerytury tancerza zawodowego. Kwota tej emerytury nie może być niższa niż kwota najniższej emerytury. Obecnie wysokość najniższej emerytury wynosi 1878,91 zł.

Projekt zakłada wejście w życie przepisów wprowadzających emeryturę tancerza zawodowego z dniem 1 stycznia 2026 r.

Resort pracy daje minus Senatorom

Jeszcze podczas prac w senackich komisjach, resort rodziny negatywnie ocenił projekt ustawy. W naszej ocenie kluczowym rozwiązaniem, które umożliwi znalezienie adekwatnych, satysfakcjonujących środków utrzymania przez tancerzy po zakończeniu kariery zawodowej, nie powinny być wcześniejsze emerytury – powiedział podczas jednego ze wspólnych posiedzeń senackich Komisji: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej; Kultury i Środków Przekazu oraz Ustawodawczej wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski. Wskazał, że w ocenie resortu, alternatywą powinny być środki związane z przekwalifikowaniem zawodowym i prawem do tego przekwalifikowania zawodowego zagwarantowane na podstawie ustawy.

W ocenie MRPiPS wprowadzenie kolejnej kategorii wcześniejszych emerytur nie jest spójne z zasadami konstrukcyjnymi systemu ubezpieczeń społecznych, w tym systemu emerytalnego wykreowanego po 1999 r. Dodał, że uprawnienia emerytalne, uwzględniające uwarunkowania fizyczne i uwarunkowania psychiczne związane z wykonywaniem pracy tancerza, są dzisiaj właściwie zagwarantowane w ustawie o emeryturach pomostowych.

Prawo
Koniec z niedzielami z zakazem handlu i wolnym dla 1,2 mln pracowników handlu – od teraz zrobisz zakupy w co najmniej dwie niedziele w miesiącu?
25 maja 2025

Na III czytanie sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju oczekuje projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni oraz ustawy - Kodeks pracy (druk sejmowy nr 384), który ma na celu zmianę regulacji dotyczących zasad prowadzenia handlu i czynności związanych z handlem w niedzielę, poprzez wprowadzenie co najmniej dwóch niedziel handlowych w każdym miesiącu roku kalendarzowego. Rada Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” wyraziła opinię, że na dalsze losy projektu może mieć wpływ wynik wyborów prezydenckich w 2025 r.

Jak zabezpieczyć alimenty na dziecko?
24 maja 2025

Zabezpieczenie alimentów jest ważnym i pomocnym rozwiązaniem na czas trwania postępowania. Pozwala na uzyskanie świadczeń na dziecko jeszcze przed wydaniem przez sąd wyroku. Biorąc pod uwagę fakt, iż proces o alimenty może być rozciągnięty w czasie, takie rozwiązanie może realnie pomóc w zabezpieczeniu interesów dziecka.

Darmowa pomoc prawna dla pracowników - już jest w wielu miejscach pracy
24 maja 2025

Pracownicy coraz częściej liczą na atrakcyjne dodatki, premie, nagrody oraz pomoc finansową w przypadku trudnych sytuacji życiowych. Oczywiście wynagrodzenie jest bardzo istotne, ale istotne też są benefity. W zakres benefitów istnieje np. wsparcie na pokrycie kosztów badań, zasiłki związane z narodzinami dziecka, a nawet świadczenia dedykowane osobom po przejściu na emeryturę. Ta rosnąca oferta to odpowiedź na zmieniające się potrzeby współczesnego rynku pracy, który stawia na kompleksowe wspieranie pracowników zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Ale uwaga - wśród benefitów pracowniczych pojawiły się też darmowe usługi prawne dla pracowników.

Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby
24 maja 2025

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

Zasiłek dla opiekunów zamiast świadczenia pielęgnacyjnego. Luka w prawie z wymogiem 365 dni w okresie 18 miesięcy
24 maja 2025

Zasiłek dla opiekunów osób niepełnosprawnych - są kłopoty w jego otrzymaniu. Wystarczy pół roku czekania na przyznanie punktów przez WZON i już nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych (bo o ten zasiłek chodzi). Chyba, że zrezygnuje się ze świadczenia wspierającego za okres rozpatrywania wniosku przez WZON (wtedy zamiast wspierającego dla osoby niepełnosprawnej otrzyma opiekun świadczenie pielęgnacyjne). Zasiłek miał pomóc opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne w powrocie na rynek pracy (często po dekadzie opiekowania się osoba niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności). Uzasadnieniem dla zasiłku jest zrównanie pracy zarobkowej na etacie z opieką nad osobą niepełnosprawną pod warunkiem, że opiekun otrzymał świadczenie pielęgnacyjne przez rok za ostatnie 1,5 roku. Ponieważ mamy przewlekłość przy świadczeniu wspierającym i zwroty świadczenia pielęgnacyjnego za okresy dłuższe niż pół roku, to nie można tego warunku spełnić. Jest on niewykonalny.

Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]
24 maja 2025

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?
23 maja 2025

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]
23 maja 2025

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku
23 maja 2025

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji
23 maja 2025

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

pokaż więcej
Proszę czekać...