Historia kredytowa – czy jej posiadanie pomaga w uzyskaniu kredytu?

Agnieszka Wiśniewska
rozwiń więcej
W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych przez klienta, pozostają one nadal w BIK celem oszacowania ryzyka przez bank przy udzielaniu kolejnego kredytu. / Fotolia
Historia kredytowa to nic innego jak zaciągnięte przez nas zobowiązania finansowe oraz ich stan. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ważne jest jej budowanie, zwłaszcza w sytuacji zwrócenia się do banku z wnioskiem o udzielenie kredytu. Możemy się wtedy spotkać z decyzją odmowną, ponieważ bank nie będzie w stanie ocenić ryzyka związanego z udzielonym zobowiązaniem.

Biuro Informacji Kredytowej i jego misja

Biuro Informacji Kredytowej można określić mianem ogólnodostępnego instrumentu pozwalającego bankom i ich klientom na sprawdzenie historii wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Biuro zostało powołane do zwiększenia ochrony i bezpieczeństwa obrotu pieniężnego, a co za tym idzie zminimalizowania ryzyka kredytowego. Podmioty mogące skorzystać z usługi BIK często zwalniają swoich klientów z konieczności uzyskania pisemnych zaświadczeń o stanie swoich zobowiązań. Poza tym to banki ponoszą odpowiedzialność za wiarygodność i poprawność danych przekazywanych do bazy BIK.

W którym momencie nasze dane trafiają do BIK?

Warto podkreślić, że BIK to nie czarna lista dłużników. Nasze dane trafiają do bazy BIK w momencie złożenia wniosku o kredyt, i później kiedy otrzymamy już zgodę na zaciągnięcie zobowiązania. Bank aktualizuje dane odnośnie zobowiązania co miesiąc. Dane w BIK będą przetwarzane do momentu całkowitej spłaty kredytu, o ile spłata nastąpi terminowo.

Jak długo przetwarza się dane po wygaśnięciu zobowiązania?

W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych przez klienta, pozostają one nadal w BIK celem oszacowania ryzyka przez bank przy udzielaniu kolejnego kredytu.

Zobacz: Kiedy stawiennictwo w sądzie jest obowiązkowe?

Przetwarzanie danych bez zgody klienta

Istnieją przesłanki umożliwiające przetwarzanie danych przez BIK bez zgody klienta. Przede wszystkim dane można w dalszym ciągu przetwarzać, gdy są spełnione łącznie następujące warunki:

a) klient nie regulował zobowiązania lub dopuścił się zwłoki powyżej 60 dni,

b) upłynęło kolejnych 30 dni od momentu poinformowania klienta przez bank o zamiarze przetwarzania jego danych bez jego zgody.

Dodatkowo dane mogą być przetwarzane dla celów statystycznych. Dotyczy to wszystkich klientów i odbywa się przez 12 lat od wygaśnięcia zobowiązania, oraz umożliwia dokonanie przez bank oceny ryzyka kredytowego za pomocą modeli statystycznych.

Czy warto budować pozytywną historię kredytową?

Budowanie historii kredytowej jest niezmiernie ważne. Dane, które znajdują się w BIK nie tylko określają początkowy stan zadłużenia, lecz również jego aktualny stan oraz historię zobowiązania w ujęciu miesięcznym. Bank zwracając się do BIK o udzielnie informacji o kliencie może szybko i sprawnie oszacować wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy. Należy pamiętać, że udzielenie kredytu wiąże się z ryzykiem dla banku i innych instytucji udzielających takich zobowiązań. Warto więc budować historię kredytową, nawet negatywną, niż nie posiadać jej w ogóle. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na instytucje udzielające kredytów. Jeżeli klient nie spłaca przez pewien czas zobowiązań, ale ostatecznie reguluje swoje zadłużenie, bank może ocenić ryzyko związane z udzieleniem mu kolejnego kredytu. Dane przetwarzane w bazie BIK pokazują jak klient radzi sobie ze spłatą zadłużenia, w przypadku osoby nie widniejącej w bazie oszacowanie potencjalnego zagrożenia jest niemożliwe.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Czy budowanie pozytywnej historii kredytowej może przełożyć się na konkretne profity ze strony banku?

Dla banków i innych instytucji udzielających kredytów, klient widniejący w bazie BIK, oraz posiadający pozytywną historię kredytową, jest cenny. Może się to przełożyć na warunki oferowane przez wyżej wymienione podmioty. Zaciągając kredyt na mieszkanie lub samochód będziemy mogli negocjować np. niższe oprocentowanie, uproszczenie procedur, obniżenie prowizji i opłat dodatkowych.

Prawo
Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk
01 maja 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?
30 kwi 2025

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025
30 kwi 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

pokaż więcej
Proszę czekać...