Czym jest umowa poręczenia?

Łukasz Nysztal
Adwokat
rozwiń więcej
inforCMS
Poręczenie kojarzy się najczęściej z formą zabezpieczenia kredytu bankowego – bowiem jest to jedna z najczęstszych form występowania tej umowy w obrocie prawnym. Umowa poręczenia ma jednak znacznie szersze ramy i wcale nie musi być stosowana tylko do kredytów czy pożyczek.

Zgodnie z art. 876 kodeksu cywilnego przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał.

Przedmiotem poręczenia może być więc każde zobowiązanie dłużnika, bez względu na jego źródło (umowa, jednostronna czynność prawna, czyn niedozwolony, bezpodstawne wzbogacenie itp. ). Poręczenie może również obejmować całość danego zobowiązania lub tylko jego część. Może również dotyczyć zobowiązania już istniejącego lub takiego, które powstanie dopiero w przyszłości. Jednak bezterminowe poręczenie za dług przyszły może być przed powstaniem długu odwołane w każdym czasie.

Zobacz Kodeks Cywilny

Poręczenie może również odnosić się tylko do zobowiązania ważnego i zaskarżalnego. Poręczenie zapłaty za organizatora nielegalnej gry czy zakładu będzie nieważne – bowiem zobowiązanie główne również jest nieważne. Możliwe jest natomiast poręczenie łańcuszkowe – a więc poręczenie wykonania zobowiązania przez poręczyciela (czy też kolejnego poręczyciela).

Umowa poręczenia wymaga do swojej ważności formy pisemnej. O zakresie zobowiązania poręczyciela rozstrzyga każdoczesny zakres zobowiązania dłużnika. Jednakże czynność prawna dokonana przez dłużnika z wierzycielem po udzieleniu poręczenia nie może zwiększyć zobowiązania poręczyciela.

Zachowanie dłużnika po powstaniu zobowiązania, które stało się przedmiotem poręczenia ma istotny wpływ na sytuację poręczyciela. Dlatego też wierzyciel ma obowiązek powiadomić poręczyciela o każdym opóźnieniu dłużnika w spełnieniu świadczenia. W tym bowiem wypadku, jeśli z treści umowy poręczenia nie wynika nic innego, sytuacja dłużnika i poręczyciela jest adekwatna do sytuacji dłużników solidarnych. Oznacza to, że w razie opóźnienia w spełnieniu zobowiązania wierzyciel według własnego wyboru może dochodzić wykonania zobowiązania bądź od dłużnika, bądź od poręczyciela bądź od obojga z nich jednocześnie.

Zobacz: O poręczeniu na forum

Zobowiązanie poręczyciela staje się wymagalne z chwilą wymagalności długu głównego, tj. z chwilą opóźnienia się dłużnika głównego ze spełnieniem świadczenia. Jeśli zobowiązanie dłużnika jest podzielne, a dłużnik zalega ze spełnieniem tylko części zobowiązania – to w takim samym zakresie wymagalne staje się zobowiązanie poręczyciela. Bardziej skomplikowanie przedstawia się sytuacji gdy wymagalność zobowiązania dłużnika nie jest precyzyjnie określona. W takim wypadku zgodnie z art. 882 kodeksu cywilnego - jeżeli termin płatności długu nie jest oznaczony albo jeżeli płatność długu zależy od wypowiedzenia, poręczyciel może po upływie sześciu miesięcy od daty poręczenia, a jeżeli poręczył za dług przyszły - od daty powstania długu żądać, aby wierzyciel wezwał dłużnika do zapłaty albo z najbliższym terminem dokonał wypowiedzenia. Jeżeli wierzyciel nie uczyni zadość powyższemu żądaniu, zobowiązanie poręczyciela wygasa.

Powiązanie poręczenia z losami zobowiązania głównego sprawia, że poręczycielowi przysługuje prawo zgłaszania wszelkich zarzutów, jakie przysługują dłużnikowi głównemu w stosunku do wierzyciela. Mogą to być zarzuty zarówno niweczące (np. zarzut wygaśnięcia długu głównego), jak i odraczające (np. zarzut nienadejścia określonego w umowie terminu spełnienia świadczenia). Samodzielność pozycji poręczyciela oznacza, że poręczyciel nie traci powyższych uprawnień, chociażby dłużnik zrzekł się ich albo uznał roszczenie wierzyciela. Również czynności dłużnika powodująca przerwanie okresu przedawnienia nie ma wpływu na sytuację prawną poręczyciela.

Dla losów poręczenia nie ma jednak znaczenia porozumienie pomiędzy dłużnikiem a poręczycielem. Poręczyciel nie może uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli z powodu błędu wywołanego podstępnie przez dłużnika co do jego wypłacalności w dacie poręczenia (tak: uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 30 września 1996 r., III CZP 85/96).

Umowa poręczenia trwa do chwili wygaśnięcia zobowiązania głównego. Jeśli zobowiązanie główne wygasło z uwagi na jego wykonanie przez poręczyciela - poręczyciel powinien niezwłocznie zawiadomić dłużnika o dokonanej przez siebie zapłacie długu, za który poręczył. Gdyby tego nie uczynił, a dłużnik zobowiązanie wykonał, nie może żądać od dłużnika zwrotu tego, co sam wierzycielowi zapłacił, chyba że dłużnik działał w złej wierze.

Zobacz: Forum Prawnikow.pl

Roszczenie wierzyciela w stosunku do poręczyciela przedawnia się w ogólnych terminach przedawnienia przewidzianych w art. 118. Jednakże w ramach zarzutów, które poręczyciel może podnieść przeciwko wierzycielowi (art. 883 § 1), może on bronić się zarzutem przedawnienia przysługującym dłużnikowi głównemu, którego termin określają przepisy regulujące stosunek prawny zachodzący pomiędzy wierzycielem a tym dłużnikiem.

Z chwilą wykonania zobowiązania przez poręczyciela – poręczyciel nabywa spłaconą wierzytelność do wysokości dokonanej zapłaty i może dochodzić jej zwrotu (zapłaty) od dłużnika.

Prawo
Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk
01 maja 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?
30 kwi 2025

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025
30 kwi 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

pokaż więcej
Proszę czekać...